Pierwsza miesiączka po porodzie

miesiączka po porodzie

Pierwsza miesiączka po porodzie może się pojawić u niektórych kobiet już 6 tygodnia po porodzie, natomiast u innych okres następuje dopiero po roku od początku połogu. Od czego to zależy? Jak wygląda pierwszy okres po porodzie? Kiedy wraca płodność? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

  1. Ile trwa okres połogu po porodzie?
  2. Kiedy pierwszy okres po porodzie?
  3. Po czym rozpoznać pierwszy okres po porodzie? Jak wygląda?
  4. Jak długo trwa okres po porodzie?
  5. Jak szybko wraca płodność po porodzie?
  6. Często zadawane pytania o pierwszą miesiączkę po porodzie

 

Ile trwa okres połogu po porodzie?

Okresem połogu nazywamy czas do 2 miesięcy po porodzie. Zwykle tyle czasu potrzebuje kobiecy organizm aby się zregenerować i powrócić do formy po porodzie. Typowe dolegliwości, jakie może odczuwać w tym czasie kobieta to: problemy z siedzeniem oraz poruszaniem się, ból podbrzusza, bóle karku i kręgosłupa, nadmierne zmęczenie fizyczne i psychiczne, a także brak miesiączki [1].

Zobacz również: Odstawienie dziecka od piersi

Kiedy pierwszy okres po porodzie?

Pierwsza miesiączka po porodzie pojawia się zazwyczaj do 6 tygodni po porodzie, jednak nie jest to regułą. U niektórych kobiet okres po porodzie może wrócić do nawet roku od początku połogu [2]. To kiedy pierwszy okres po porodzie wystąpi, jest kwestią indywidualną.

Po czym rozpoznać pierwszy okres po porodzie? Jak wygląda?

Pierwsza miesiączka po porodzie jest zazwyczaj bardziej obfita niż okresy sprzed ciąży [3]. Niektóre kobiety skarżą się na większą bolesność, natomiast u innych menstruacja przebiega bezobjawowo, to bardzo indywidualna kwestia.

Zobacz również: Podcięcie wędzidełka u dziecka

Jak długo trwa okres po porodzie?

Pierwsze miesiączki po porodzie są zwykle nieregularne. Jak długo trwa okres po połogu? Zdarza się, że nawet do tygodnia, a dopiero kolejne miesiączki są krótsze [2]. Co powinna zrobić kobieta, która zastanawia się, ile trwa pierwszy okres po porodzie? Forum internetowe poświęcone rodzicielstwu to dobre miejsce, żeby wymienić się opiniami, natomiast jeśli wystąpiły jakiekolwiek wątpliwości związane z długością okresu, lepiej poradzić się lekarza. Wizyta u ginekologa jest wskazana w szczególności wtedy, gdy okres po porodzie trwa zbyt długo.

Jak szybko wraca płodność po porodzie?

Jeśli kobieta po porodzie karmi dziecko w sposób naturalny, w wyniku działania hormonu prolaktyny często zdarza się, że pierwsze miesiączki po porodzie przebiegają bez owulacji [3]. Nie należy jednak traktować laktacji jak naturalnej metody antykoncepcji – ponieważ ciężko przewidzieć, kiedy powróci owulacja, lepiej się zabezpieczać.

Często zadawane pytania o pierwszą miesiączkę po porodzie

Czy pierwszy okres po porodzie jest obfity?

Tak, zwykle tak jest, choć nie jest to regułą. To jak wygląda pierwsza miesiączka po porodzie jest bardzo indywidualną kwestią.

Czy po porodzie może być nieregularny okres?

Tak, pierwsze miesiączki po porodzie są nieregularne.

Kiedy pierwsza miesiączka po cesarskim cięciu?

W przypadku kobiet, które urodziły metodą cesarskiego cięcia, pierwsza miesiączka może się pojawić zarówno do 6 tygodni po porodzie, jak i później. To indywidualna kwestia, podobnie jak w przypadku porodu siłami natury.

Po jakim czasie pojawia się druga miesiączka po porodzie?

Z uwagi na to, że cykle po porodzie są bardzo nieregularne, ciężko przewidzieć, kiedy u kobiety pojawi się druga miesiączka po porodzie. Regularne okresy mogą powrócić dopiero po kilku miesiącach [4].

 


Źródła:
1. https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79333,24387217,polog-ile-trwa-typowe-dolegliwosci-kiedy-do-lekarza.html
2. https://plodnosc.pl/pierwsza-miesiaczka-po-porodzie-kiedy-powinna-nastapic
3. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/81539,kiedy-po-porodzie-u-kobiety-pojawia-sie-miesiaczka
4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/323293

Oceń

Data publikacji: 24/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *