Odstawienie dziecka od piersi

odstawianie od piersi

Odstawianie dziecka od karmienia piersią wiąże się z wieloma trudnościami, zarówno dla mamy, jak i jej dziecka. Jak odstawić dziecko od piersi? Kiedy najlepiej to zrobić? Podpowiadamy.

Spis treśc:

  1. Kiedy konieczne jest odstawianie dziecka od karmienia piersią?
  2. Kiedy odstawić od piersi dziecko?
  3. Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?
  4. Często zadawane pytania o odstawianie dziecka od karmienia piersią

Kiedy konieczne jest odstawianie dziecka od karmienia piersią?

Odstawianie dziecka od karmienia piersią polega na zakończeniu podawania dziecku mleka naturalnego. Specjaliści zalecają, aby robić to stopniowo, nie zawsze jednak to jest możliwe. Czasami mama musi podjąć trudną decyzję o przyspieszonym odstawieniu dziecka ze względu na powrót do pracy lub chorobę. Zdarza się, także, że to dziecko przestaje się domagać pokarmu – jest to tzw. samoodstawienie [1].

Zobacz również: Podcięcie wędzidełka u dziecka

Kiedy odstawić od piersi dziecko?

Kiedy odstawić od piersi? WHO zaleca, aby karmić dziecko naturalnie do ukończenia przez nie 2 lat, natomiast według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej optymalny czas to 1 rok. Tymczasem ESPGHAN (Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Dziecięcej, Hepatologii i Żywienia) uważa, że nie ma określonej daty, kiedy trzeba odstawić dziecko od piersi – karmienie powinno trwać tak długo, jak wynika z potrzeb mamy i jej dziecka.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Jak odstawić dziecko od piersi? Przede wszystkim nie należy tego robić, gdy maluch jest chory lub czekają go duże zmiany (np. w trakcie przeprowadzki, podczas wyjazdu lub tuż przed pójściem do żłobka). Nie należy się także spieszyć z odstawieniem kolejnych karmień – wskazane jest, aby stopniowo pomijać jedno karmienie co 2-3 dni [3] [4]. Cały proces może się rozciągnąć do kilku tygodni, dlatego warto dodatkowo rozważyć odciąganie mleka laktatorem.

Zobacz również: Inhalacja dziecka w domu – korzyści i jak prawidłowo wykonać

Często zadawane pytania o odstawianie dziecka od karmienia piersią

Co zrobić, żeby odzwyczaić dziecko od piersi? Jak stopniowo odstawić niemowlę od karmienia piersią?

Odstawianie dziecka od karmienia piersią może przebiec sprawniej, gdy rodzice zapewnią maluchowi coś innego w zamian za pierś. Może to być zabawa lub kolorowy posiłek. Pomogą także wyjaśnienia – rodzice mogą powiedzieć dziecku, że mleczko w piersiach się kończy, ale zamiast niego będzie jeszcze więcej przytulania i całowania. Zwykle dzieci po odstawieniu piersią zaczynają przesypiać całe noce.

Czy odstawienie dziecka od karmienia piersią musi mieć miejsce przed żłobkiem?

Specjaliści zalecają, aby nie spieszyć się z odstawianiem dziecka od piersi, ponieważ naturalne karmienie daj dziecku poczucie bezpieczeństwa, a także przynosi duże korzyści w postaci wzmocnienia układu immunologicznego [5]. Z tego powodu specjaliści z zakresu medycyny stylu życia zalecają, aby kontynuować karmienie piersią także na początkowych etapach uczęszczania do żłobka [6].

Co zrobić z piersiami po odstawieniu dziecka?

Po odstawieniu dziecka od piersi (w szczególności, gdy przebiegło ono zbyt gwałtownie), może dojść do zastoju pokarmu. Wtedy konieczne jest, aby z ciężkich i przepełnionych piersi odciągać pokarm laktatorem. Jeśli zastój pokarmu powoduje ból, można dodatkowo wspomóc się zimnymi okładami. Nie należy natomiast odciągać mleka do końca, ponieważ to z powrotem pobudzi laktację [4].

 


Źródła:
1. https://plodnosc.pl/baza-wiedzy/odstawienie-dziecka-od-piersi/
2. https://ncez.pzh.gov.pl/ciaza-i-macierzynstwo/jak-dlugo-karmic-piersia/
3. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/95442,planowe-odstawienie-dziecka-od-piersi
4. https://dziecisawazne.pl/jak-lagodnie-zakonczyc-karmienie-piersia/
5. Perrin M. T. et al. A longitudinal study of human milk composition in the second year postpartum: implications for human milk banking Maternal & Child Nutrition 13(1) (2017)
6. https://www.wymagajace.pl/mity-o-odstawianiu/

Oceń

Data publikacji: 24/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *