Inhalacja dziecka w domu – korzyści i jak prawidłowo wykonać

co do inhalacji

Inhalacje dla dzieci to zabiegi, które każdy rodzic może wykonać w domu. Najczęstsze są inhalacje dziecka wykonywane są z soli fizjologicznej, ponieważ dzięki nim można nawilżyć oraz oczyścić drogi oddechowe. To jednak niejedyny sposób, aby przynieść maluchowi ulgę.

Spis treści:

  1. Co jest potrzebne, aby wykonać inhalację dziecka?
  2. Inhalacje dla niemowlaka i dzieci starszych – korzyści
  3. Kiedy stosować inhalacje dla dzieci?
  4. Czego używać do inhalatora dla dzieci?
  5. Jak wykonywać inhalacje u dziecka?
  6. Często zadawane pytania o inhalacje dziecka

Co jest potrzebne, aby wykonać inhalację dziecka?

Do wykonania inhalacji dziecka potrzebne jest specjalne urządzenie, tzw. inhalator. Rodzice mogą wybierać pomiędzy różnymi rodzajami sprzętu do inhalacji dla dzieci – na rynku są dostępne bardzo ciche inhalatory ultradźwiękowe, klasyczne inhalatory pneumatyczne i tłokowe, a także nebulizatory – sprzęt ten służy do podawania leków w postaci zawiesiny [1].

Zobacz również: Bilans zdrowia dziecka – czym jest i kiedy należy go wykonać?

Inhalacje dla niemowlaka i dzieci starszych – korzyści

Inhalacje dla niemowlaka oraz starszych dzieci, przeprowadzane w domu, wiążą się z wieloma korzyściami. Zabieg pozwala [2]:
• nawilżyć błony śluzowe,
• odkazić i udrożnić drogi oddechowe,
• rozrzedzić śluz, który zalega w oskrzelach,
• załagodzić objawy astmy w postaci duszności,
• zmniejszyć obrzęk śluzówki.

Kiedy stosować inhalacje dla dzieci?

Inhalacje dla dzieci są zalecane w przypadku dolegliwości takich jak alergia, kaszel, przeziębienie oraz stany zapalne nosa, krtani, gardła, migdałków lub zatok. Wykonuje się je także przy zapaleniu oskrzeli. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest niewydolność krążeniowo-oddechowa, inhalacji dziecka nie należy wykonywać także, gdy maluch jest uczulony na leki wykorzystywane podczas zabiegu [3].

Zobacz również: Nebulizacja a inhalacja – czym się różnią?

Czego używać do inhalatora dla dzieci?

Inhalacje dziecka można przeprowadzić za pomocą soli fizjologicznej lub określonych leków. Inne substancje, które są wykorzystywane do zabiegu to olejki eteryczne (np. eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego), a także zioła (np. rumianek lub szałwia).

Jak wykonywać inhalacje u dziecka?

Inhalacje roztworami soli fizjologicznej mogą być wykonywane samodzielnie przez rodziców. Najlepiej przystąpić do zabiegu godzinę po lub godzinę przed posiłkiem. Zabieg trwa kilkanaście minut i polega na wtłoczeniu soli fizjologicznej do dróg oddechowych malucha za pomocą specjalnego ustnika lub maseczki. Wskazane jest, aby podczas zabiegu dziecko przebywało w wygodnej pozycji.

Często zadawane pytania o inhalacje dziecka

Czy można ronić inhalacje niemowlęciu?

Tak, inhalacje na katar dla dziecka oraz inhalacje na kaszel u dziecka mogą być wykonywane u niemowląt.

Od którego miesiąca życia można ronić inhalacje?

Inhalację w leczeniu schorzeń dróg oddechowych można wykonywać od 12. miesiąca życia.

Jak robić inhalacje u niemowląt?

Inhalację u niemowlaka przeprowadza się poprzez przyłożenie do twarzy dziecka specjalnej maseczki i włączenie inhalatora. Na czas zabiegu warto zainteresować malucha jakąś bajką lub zabawą. Zabieg można wykonać także podczas drzemki malucha.

Czy można inhalować dziecko na leżąco?

Inhalowanie dziecka na leżąco nie jest wskazane. Należy zadbać, aby maluch przyjął pozycję półsiedzącą lub siedzącą.

Z czego inhalacje na katar i kaszel u dziecka?

Inhalacje na katar dla dziecka wykonuje się z użyciem soli fizjologicznej, olejków eterycznych lub ziół. Podobnie wygląda sprawa w przypadku inhalacji na kaszel u dziecka, chyba że lekarz pediatra zadecyduje inaczej.

Ile razy dziennie można inhalować dziecko?

Inhalację dziecka można wykonywać 2-3 razy dziennie, w zależności od dolegliwości.

Czy inhalacje pomagają na katar?

Tak, inhalacje pomagają na katar, ponieważ zabieg nawilża drogi oddechowe oraz oczyszcza je z wydzielin. Co jeszcze pomoże? Co na katar u dziecka? Domowe sposoby, które także pomogą przy tej dolegliwości to rozgrzewanie organizmu za pomocą herbatki z miodem i ciepłej kąpieli, podawanie naturalnych syropów (np. z cebuli) oraz użycie tradycyjnych baniek.

Z czego inhalacje na kaszel mokry?

Przy kaszlu mokrym do inhalacji dziecka można użyć olejku eukaliptusowego.

Na jaki kaszel inhalacje z Nebbud?

Inhalacje Nebbud są zalecane przy objawach astmy oskrzelowej. Nie należy ich wykonywać bez konsultacji z lekarzem pediatrą.

Na jaki kaszel inhalacje z Mucosolvanu?

Inhalacje Mucolovanem są zalecane przy ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli, którym towarzyszy zaburzenie wydzielania śluzu i kaszel. O ich wdrożeniu decyduje lekarz pediatra.

 


Źródła:
1. https://www.blizejciebie.pl/poradnik/wpis/nebulizacja-co-to-jest-nebulizacja-a-inhalacja-co-daje-nebulizacja-i-ile-powinna-trwac-rodzaje-i-ceny-nebulizatorow
2. https://oromed.pl/co-nalezy-wiedziec-o-inhalacji
3. https://www.blizejciebie.pl/poradnik/wpis/inhalacje-na-kaszel-i-katar-jak-dzialaja-i-kiedy-pomagaja-z-czego-i-jak-robic-inhalacje-najlepsze-inhalatory

 

Oceń

Data publikacji: 24/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *