Jakie powinno być ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży?

ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży

W 38 tygodniu ciąży Twoja akcja porodowa może rozpocząć się w każdym momencie. Od tego, jak ułożone będzie Twoje dziecko, zależeć będzie jej przebieg. Może ono przyjąć różne pozycje. Jakie? Jakie powinno być ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym najnowszym artykule!

Spis treści:

  1. Ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży
  2. Nieprawidłowe ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży

Ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży

Dziecko do porodu powinno być ustawione główką w dół. Jest to tzw. pozycja główkowa, która umożliwia poród siłami natury. Maluszek powinien ją przyjąć między 32 a 38 tygodniem ciąży. Dzieci jednak często ustawiają się tak dopiero kilka dni przed porodem. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży lub po nim jeszcze się zmieni.

W pozycji główkowej dziecko powinno przygiąć główkę do klatki piersiowej. Określa się to mianem ułożenia przygięciowego. Jest to najbardziej poprawna pozycja, którą dziecko może przyjąć do porodu.

Zobacz również: Poród w 34 tygodniu ciąży – zagrożenia i szanse dziecka

Nieprawidłowe ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży

Jak już wspomnieliśmy, ułożenie dziecka w 38 tygodniu ciąży może się jeszcze zmienić. Niektóre maluszki przychodzą jednak na świat właśnie na tym etapie ciąży. Nie mają już więc czasu na zmianę pozycji. W konsekwencji część z nich do porodu nie jest ustawiona prawidłowo. Mogą one przyjąć następujące pozycje:

  •  Ułożenie odgięciowe – w tym przypadku dziecko jest ustawione główką w dół, ale jego główka nie przylega do klatki piersiowej. Wyróżnia się ułożenie odgięciowe wierzchołkowe, czołowe oraz twarzyczowe. Takie ułożenie niesie za sobą ryzyko urazu okołoporodowego.
  •  Ułożenie miednicowe – to ułożenie oznacza, że we wschodzie miednicy zamiast główki dziecka znajduje się jego pupa. Może ono być zupełne (nóżki dziecka są zgięte w biodrach i kolanach), pośladkowe (nóżki dziecka są zgięte w biodrach, ale proste w kolanach) lub stópkowe (dziecko ma wyprostowane nóżki w biodrach, a jego stópki stanowią część przodującą). Niezależnie od rodzaju ułożenie miednicowe jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. W przypadku porodu naturalnego istnieje duże ryzyko niedotlenienia dziecka.

Dzieci nieprawidłowe pozycje do porodu przyjmować mogą z różnych powodów. Większość z nich mimo niewłaściwego ułożenia przychodzi na świat bez żadnych komplikacji.

Oceń

Data publikacji: 03/12/2023, Data aktualizacji: 05/12/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *