Depresja poporodowa u mężczyzn – jak ją rozpoznać i wyleczyć

depresja poporodowa u mężczyzn

Depresja poporodowa u mężczyzn to problem, który często bywa bagatelizowany i lekceważony. Ojcostwo to zarówno wspaniałe doświadczenie, jak i wyzwanie, na które nie każdy młody tata jest przygotowany. Poniżej podpowiadamy, jak rozpoznać depresję poporodową u mężczyzn i jak ją leczyć.

O depresji poporodowej u mężczyzn mówi się bardzo mało, tymczasem problem ten dotyka znacznej grupy ojców. Jak podają statystki, aż 26% mężczyzn dotykają zaburzenia depresyjne w okresie okołoporodowym, a 11% miewa lęki [1].

Spis treści:

1. Depresja poporodowa u mężczyzn – jakie zmiany zachodzą w organizmie młodego taty?
2. Depresja poporodowa u ojca – jak ją rozpoznać?
3. Depresja poporodowa u mężczyzn – jakie są jej przyczyny?
4. Jak leczyć depresję poporodową u ojców?
5. Często zadawane pytania

Depresja poporodowa u mężczyzn – jakie zmiany zachodzą w organizmie młodego taty?

Mówi się, że okres ciąży to dla kobiety wyjątkowy czas. Zapomina się jednak o tym, że 9 miesięcy oczekiwania na dziecko, wiąże się z przeżywaniem silnych emocji również w przypadku przyszłego taty. Mężczyzna przygotowuje się do swojej roli, wspiera partnerkę i towarzyszy jej podczas wizyt lekarskich, badań prenatalnych oraz bardzo często w trakcie porodu.

Ponadto, podczas ciąży partnerki i po przyjściu dziecka na świat, mężczyźni doświadczają również realnych zmian biologicznych. Poziom testosteronu, który jest odpowiedzialny za agresję i dominację, spada tuż przed porodem i zaraz po nim. Zwiększone poziomy dopaminy i oksytocyny pomagają stworzyć mężczyźnie emocjonalny związek i więź z nowo narodzonym dzieckiem [1].

W okresie okołoporodowym zmienia się również mózg mężczyzny. Jego strefy, które związane są z przywiązaniem, empatią i opiekuńczością zwiększają swoją aktywność i masę w okresie 4 miesięcy po narodzinach malucha [1].

Jak widać, okres ciąży i porodu to również niezwykły czas dla mężczyzny. Dlatego też na temat depresji poporodowej u ojca należy zwrócić szczególną uwagę.

Depresja poporodowa u ojca – jak ją rozpoznać?

Depresja poporodowa u ojca może przebiegać inaczej niż zaburzenia depresyjne u matki.

Najbardziej powszechne objawy depresji poporodowej u mężczyzny to:

• zwiększona drażliwość, impulsywność, wybuchowość [2];
• smutek i przygnębienie [2];
• brak zainteresowania dzieckiem [1];
• zmiany motywacji, energii, snu, apetytu [1];
• poczucie braku wartości [1];
• myśli samobójcze [1];
• ucieczka w nałogi lub pracę [1];
• obniżona chęć do podejmowania kontaktów seksualnych [2];
• unikanie kontaktów z innymi ludźmi [2];
• nieuzasadnione lęki [1];
• fizyczne objawy stresu – bóle głowy, problemy jelitowe, atak paniki, przyśpieszone tętno [1].

Zobacz również: Poród w 36. tygodniu ciąży

Depresja poporodowa u mężczyzn – jakie są jej przyczyny?

Jedną z przyczyn depresji poporodowej u mężczyzn są „niedoceniane” zmiany hormonalne, które jak wspomnieliśmy wcześniej, zachodzą w organizmie mężczyzny [2].

Dodatkowym czynnikiem jest stres związany z odpowiedzialnością za partnerkę i dziecko oraz obawa przed niepodołaniem roli taty [2].

Depresja poporodowa u ojca może być wynikiem zmian, jakie zachodzą w związku młodych rodziców. Po porodzie kobieta większość swojej uwagi kieruje ku dziecku, co dla mężczyzny może być frustrujące i przykre [2]. Relacja poddawana jest próbom stresu, komunikacji, braku snu i zbliżeń. Mężczyzna ma świadomość, że „spada na drugie miejsce” w hierarchii uczuć kobiety, więc czuje się zagrożony [1].

Ponadto, jeśli kobieta doświadcza zaburzeń depresyjnych związanych z porodem, to ryzyko wystąpienia ich u mężczyzny, jest znacznie większe [2].

Zobacz również: Poród po terminie – co zrobić, gdy minął termin porodu?

Jak leczyć depresję poporodową u ojców?

Jeśli młoda mama podejrzewa, że jej partnera dotknęła męska depresja poporodowa, powinna z nim o tym szczerze i otwarcie porozmawiać. W przypadku łagodnych zaburzeń depresyjnych, dzięki wsparciu ze strony najbliższego otoczenia, objawy mogą przemijać szybko i samoistnie [2].

Niektóre przypadki depresji poporodowej u ojców wymagają specjalistycznej opieki w postaci pomocy psychoterapeuty lub leczenia farmakologicznego [2].

Długotrwałe utrzymywanie się takiego stanu, jest poważnym zagrożeniem dla relacji między ojcem a dzieckiem. Badania wskazują, że dzieci, których ojcowie doświadczali depresji poporodowej, są około dwukrotnie bardziej narażone na problemy: behawioralne, społeczne, emocjonalne oraz trudności w nauce języka, niż dzieci, który ojcowie nie cierpieli na zaburzenia depresyjne [3].

Często zadawane pytania:

1. Depresja poporodowa u mężczyzn – kiedy się pojawia? Jakie są jej objawy?

Depresja poporodowa u mężczyzn pojawia się przed lub po porodzie, a do najważniejszych jej objawów należą: drażliwość, impulsywność, smutek, przygnębienie, brak zainteresowania dzieckiem, problemy ze snem i apetytem, ucieczka w nałogi lub pracę.

2. Jakie są przyczyny depresji poporodowej u mężczyzn?

Za przyczyny depresji poporodowej u ojców uznaje się zmiany hormonalne w organizmie mężczyzny, stres związany z nową rolą rodzica, niewystarczający brak uwagi i zainteresowania ze strony partnerki, spowodowany opieką nad dzieckiem.

3. Jak leczyć depresję poporodową u przyszłych ojców?

Leczenie depresji poporodowej u ojców to przede wszystkim wparcie ze strony najbliższych, szczególnie partnerki, a w przypadku nasilonych objawów pomoc terapeuty.

4. Depresja poporodowa u ojca – jakie może mieć konsekwencje?

Konsekwencją depresji poporodowej u mężczyzn może być zarówno zaburzona relacja między tatą a dzieckiem w przyszłości, jak i podjęcie prób samobójczych mężczyzny.


Źródła:

1. https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/po-porodzie/depresja-poporodowa-u-ojcow-lekcewazony-problem-aa-CGhv-ee6R-1k3P.html

2. https://www.mjakmama24.pl/mama/kacik-taty/depresja-poporodowa-u-mezczyzn-aa-HdYT-ijvj-yhuo.html

3. https://forumprzeciwdepresji.pl/2880/to-fakt-depresja-poporodowa-moze-rozwinac-sie-u-ojca

 

Oceń

Data publikacji: 27/02/2022, Data aktualizacji: 03/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *