Bliźniaki zwykle rodzą się nieco wcześniej niż dzieci z pojedynczych ciąż. Aż 60% bliźniąt rodzi się przed 37 tygodniem ciąży. Jest to dość normalne i nie grozi żadnymi powikłaniami. Jednak wiele bliźniaków przychodzi na świat jeszcze wcześniej, nawet w 29 tygodniu ciąży. Jest to skrajne wcześniactwo. Poród bliźniaków w 29 tygodniu ciąży może być dla nich niebezpieczny. Jakie powikłania może wywołać? Podpowiadamy w poniższym artykule!
Spis treści:
1. Bliźniaki w 29 tygodniu ciąży
2. Poród bliźniaków w 29 tygodniu ciąży – możliwe powikłania
3. Czym grozi poród bliźniaków w 29 tygodniu?
Bliźniaki w 29 tygodniu ciąży wciąż rosną. Ich wzrost jest jednak nieco wolniejszy niż dzieci z ciąż pojedynczych. Ich waga również jest nieco mniejsza, ponieważ nie mają brzuszku aż tyle miejsca na swobodny wzrost. Inne aspekty rozwoju nie odbiegają od ciąży pojedynczej.
Dzieci w 29 tygodniu ciąży mają już twarz noworodka. Poprawia im się także zmysł słuchu i wzroku. Maluszek już doskonale nas słyszy i widzi w brzuszku światło słoneczne. Wszystkie narządy dziecka są już niemal w pełni rozwinięte. Maluszek potrzebuje jednak jeszcze kilku tygodni w brzuchu mamy, aby móc samodzielnie funkcjonować. Bliźniaki w 29 tygodniu ciąży zaczynają także rozwijać się społecznie poprzez zabawę pępowiną brata lub siostry.
Zobacz również: Ból pleców przed porodem – czy wolno brać leki przeciwbólowe?
Chociaż bliźniaki w 29 tygodniu ciąży są już dość dobrze rozwinięte, to nie jest to odpowiedni moment na opuszczanie brzuszka. Dzieci nie będą w stanie jeszcze samodzielnie funkcjonować poza organizmem mamy. Poród bliźniaków w 29 tygodniu to poród przedwczesny. Dzieci urodzone tak wcześnie są skrajnymi wcześniakami.
Dzięki postępowi współczesnej medycyny dzieci urodzone w 29 tygodniu mają aż 98% szans na przeżycie. Nie potrafią one jednak jeszcze samodzielnie oddychać i regulować swojej temperatury ciała. Niezbędny jest więc pobyt w inkubatorze i podpięcie dziecka do aparatury wspomagającej oddychanie.
Poród bliźniaków w 29 tygodniu wiąże się także z dłuższą hospitalizacją. Większość dzieci opuszcza szpital, gdy nauczą się samodzielnie oddychać i przyjmować pokarm drogą doustną.
Każdy dodatkowy tydzień w brzuchu mamy zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Przykładowo – poród bliźniaków w 31 tygodniu wiąże się ze znacznie krótszym czasem przebywania w inkubatorze niż poród w 29 tygodniu.
Zobacz również: Bóle brzucha przed porodem – z czego wynikają? O czym świadczą?
Poród bliźniaków w 29 tygodniu ciąży może prowadzić do:
● Niskiej masy ciała
● Niewydolności oddechowej
● Zaburzeń wzroku i słuchu
● Przedłużonej żółtaczki noworodkowej
● Zaburzeń neurologicznych
● Niepełnosprawności intelektualnej w różnym stopniu
● Problemów z koncentracją uwagi i uczeniem się
● Większej podatności na infekcje
● Alergii
Konsekwencje skrajnego wcześniactwa nasze dzieci mogą więc odczuwać nawet w dorosłości.
Data publikacji: 25/08/2022, Data aktualizacji: 29/08/2022
Dodaj komentarz