Pierwsze 6 tygodni po porodzie naturalnym to czas, w którym ciało kobiety regeneruje się i powoli wraca do stanu sprzed ciąży. Wbrew obiegowym opiniom to nie tylko dłuższa i silniejsza miesiączka. Co warto wiedzieć o połogu? Jakie zmiany mogą zaskoczyć świeżo upieczoną mamę?
Spis treści
W tym czasie stopniowo cofają się zmiany w narządzie rodnym, które nastąpiły w trakcie ciąży i porodu. Macica oczyszcza się z resztek błon płodowych i krwi. Po oderwaniu się łożyska zostaje rana, która musi się zagoić. Pojawiają się tzw. odchody poporodowe. Początkowo powinny być krwiste i ciemne, a z czasem stać się jaśniejsze. Jeżeli jest bardzo obfite albo nasiliło się nagle, kobieta ma gorączkę, jest osłabiona – trzeba iść do lekarza. Krótko po urodzeniu dziecka rozpoczyna się też produkcja pokarmu, a piersi są przygotowane do karmienia dziecka. Ponadto mięśnie brzucha stają się bardziej napięte, a organizm pozbywa się nadmiaru wody. Dochodzi również do gwałtownych zmian poziomu wielu hormonów (między innymi progesteronu, estrogenu, kortyzolu i prolaktyny). Z tego powodu młoda mama może często być rozdrażniona i płaczliwa. Jest to zupełnie naturalne i powinno minąć po kilku tygodniach.
Po porodzie kobieta jest bardziej narażona na infekcje intymne. Dlatego powinna często się podmywać, co najmniej 3 razy dziennie. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego ruchu dłoni w czasie tej czynności – zawsze od przodu do tyłu. Położne dość często rekomendują mycie się w połogu szarym mydłem. Lepiej jednak zrezygnować z kąpieli w wannie, ponieważ w takiej wodzie jest więcej bakterii niż pod bieżącą wodą pod prysznicem. Nie powinno się korzystać z tamponów, nawet pod koniec połogu, ponieważ zwiększa to ryzyko infekcji i utrudnia gojenie się ran.
Kobieta po porodzie naturalnym może odczuwać silne bóle brzucha w wyniku obkurczania się macicy. Wraz z upływem czasu dolegliwości powinny złagodnieć samoistnie. Do tego czasu mama w połogu może wspomagać się lekami przeciwbólowymi. Niektóre z nich, np. paracetamol, są bezpieczne dla dziecka. Ból po nacięciu krocza będzie mniejszy, gdy matka będzie siadała na specjalnej poduszce z dziurą lub dziecięcym kółku do pływania. W przypadku, gdy nie może korzystać z takiego akcesorium lepiej, żeby przyjmowała pozycję półsiedzącą zamiast siedzącej. W czasie porodu mogą też boleć brodawki. Ulgę przyniesie smarowanie ich własnym mlekiem lub lanoliną oraz stosowanie chłodnych okładów (np. z naparu z rumianku).
Data publikacji: 19/03/2025
Dodaj komentarz