Bóle miesiączkowe przed porodem oraz ból żołądka – co robić?

bóle miesiączkowe przed porodem

Ból żołądka oraz bóle miesiączkowe przed porodem nie zawsze stanowią powód do niepokoju. Wiele kobiet odczuwa tego typu dolegliwości pod koniec ciąży. Co robić, w sytuacji, gdy doszło do wystąpienia tego typu objawów? O czym może świadczyć ból jak na okres pod koniec ciąży? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Skurcze jak na okres przed porodem – skurcze Braxtona-Hicksa a może porodowe?
2. Ból jak na okres pod koniec ciąży – jak liczyć skurcze porodowe?
3. Bóle miesiączkowe przed porodem – jak sobie z nimi radzić?
4. Kłucie w dole brzucha, 38. tydzień ciąży – czy może świadczyć o niebezpieczeństwie?

Skurcze jak na okres przed porodem – skurcze Braxtona-Hicksa a może porodowe?

Ból żołądka oraz bóle miesiączkowe przed porodem mogą wynikać z nadmiernej czynności skurczowej macicy i przygotowań organizmu do porodu. Od 20. tygodnia ciąży ciężarna może odczuwać tzw. skurcze przepowiadające. W 38. tygodniu zaczynają się one przeradzać w bardziej regularne skurcze porodowe, które trwają dłużej i nasilają się z czasem.

Ból jak na okres pod koniec ciąży – jak liczyć skurcze porodowe?

Jeśli ból oraz kłucie brzucha w 38. tygodniu ciąży pojawia się coraz częściej, trwa dłużej i narasta, to znak, że zaczęły się skurcze porodowe. Ciężarna powinna zacząć je liczyć. W tym celu należy mierzyć odstępy czasowe od momentu pojawienia się skurczy jak na okres przed porodem, do chwili nadejścia kolejnej serii. Wskazaniem do udania się do szpitala są skurcze co 7-10 minut [1]. Natomiast gdy mija 38. tydzień ciąży, brak skurczy i ciężarna nie zauważa również innych oznak porodu, to nie powód do niepokoju. Dziecko ma jeszcze dużo czasu, aby przyjść na świat.

Zapamiętaj: 38. tydzień ciąży, skurcze co 10 minut – to znak, żeby udać się do szpitala!

Zobacz również: Co przyśpiesza poród?

Bóle miesiączkowe przed porodem – jak sobie z nimi radzić?

W sytuacji, gdy ciężarna odczuwa silne bóle miesiączkowe w 38. tygodniu ciąży, nie należy brać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Warto natomiast zadbać o wygodną pozycję ciała podczas odpoczynku (pomogą w tym specjalne poduszki dla ciężarnych) oraz noszenie wygodnych ubrań, które nie krępują ruchów ciała. Jeśli dolegliwość nadal nie ustępuje, lekarz może zadecydować o podaniu paracetamolu, to jedyny lek przeciwbólowy, który jest uznawany za bezpieczny w czasie ciąży [2].

Zobacz również: Poród w 34 tygodniu ciąży – jakie są szanse dziecka?

Kłucie w dole brzucha, 38. tydzień ciąży – czy może świadczyć o niebezpieczeństwie?

Gdy kobieta odczuwa w 38. tygodniu ciąży ból jak na okres, zwykle nie ma powodu do niepokoju. Dopiero gdy ból jak na okres pod koniec ciąży jest na tyle uciążliwy, że utrudnia codzienne funkcjonowanie lub kłuciu brzucha w 38. tygodniu ciąży towarzyszą dodatkowe dolegliwości, należy się zwrócić po pomoc do lekarza.

38. tydzień — ból jak na okres — możliwe przyczyny:

• poronienie — jeśli dolegliwościom bólowym towarzyszy krwawienie, to może być oznaka poronienia,
poród przedwczesny — gdy kobieta odczuwa ból, nie tylko brzucha, ale także miednicy i pleców, a do tego wystąpiły u niej regularne skurcze oraz biegunka, takie oznaki mogą świadczyć o porodzie przedwczesnym,
stan przedrzucawkowy — ból jak na okres 38. tygodnia ciąży, wraz z towarzyszącą wysoką gorączką może świadczyć o bardzo niebezpiecznym stanie przedrzucawkowym,
• zatrucie pokarmowe — ból żołądka przed porodem wraz z towarzyszącą wysoką gorączką może świadczyć o zatruciu pokarmowym.


Źródła:

1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/skurcze-porodowe-co-warto-wiedziec-na-ich-temat

2. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/lista/88664,leki-przeciwbolowe-ktore-mozna-bezpiecznie-stosowac-w-ciazy

 

Oceń

Data publikacji: 16/08/2022, Data aktualizacji: 18/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *