Jak przyszły tata może aktywnie uczestniczyć w ciąży i porodzie?

Aktywne uczestnictwo w ciąży i przygotowaniach do porodu – co powinien robić przyszły tata?

aktywne uczestnictwo w ciąży i przygotowaniach do porodu

Każdy przyszły tata powinien uczestniczyć w ciąży oraz przygotowaniach do porodu. Dzięki temu lepiej przygotuje się on do ojcostwa i wesprze swoją partnerkę. Sprawdź, jak powinno wyglądać aktywne uczestnictwo w ciąży i przygotowaniach do porodu!
Wsparcie partnerki

Ciąża jest radosnym czasem oczekiwania. Jednak dla kobiety może być to też dość trudny czas. Doskwierają jej różne dolegliwości, pojawiają się lęki związane z porodem i macierzyństwem. W tym czasie wsparcie partnera jest nieocenione.
Jak wspierać ciężarną partnerkę? Pomocna będzie tutaj rozmowa, wysłuchanie jej i przytulenie. Możesz także odciążyć ją w obowiązkach domowych. Świetnym pomysłem będzie także zorganizowanie randki, żebyście mogli spędzić trochę czasu we dwoje.

Spis treści:

  1. Szkoła rodzenia
  2. Przygotowanie do porodu
  3. Planowanie porodu

Szkoła rodzenia

W trakcie ciąży należy przygotować się do porodu. Świetnym miejscem jest na to szkoła rodzenia. W zajęciach tam organizowanych uczestniczyć powinna nie tylko kobieta, ale także jej partner. Jako przyszły tata nauczysz się tam oddychania razem z rodzącą i masażu łagodzącego ból porodowy. Obecni tam specjaliści odpowiedzą także na wszystkie Twoje pytania dotyczące ciąży, porodu i rodzicielstwa.

Zobacz również: Przygotowanie do porodu – jak się przygotować na przyjście na świat malucha

Przygotowanie do porodu

Wyznaczony termin porodu jest jedynie orientacyjny. Niektórym dzieciom bardzo spieszy się na świat. Musicie więc być wcześniej gotowi na rozpoczęcie akcji porodowej. W tym celu:

  •  Przygotujcie torbę do szpitala – spakujcie do niej wszystkie potrzebne rzeczy i niezbędne dokumenty. Połóżcie ją w widocznym miejscu.
  • Przygotujcie plan dojazdu do szpitala – dzięki temu dostaniecie się tam najszybciej, jak to możliwe
  •  Miejcie zawsze zatankowany samochód

Planowanie porodu

W ciąży porozmawiajcie o tym, czy jako przyszły tata będziesz uczestniczył w porodzie. Nie każdy może mieć na to ochotę. Niektóre kobiety również wolą pozostać w tej chwili jedynie z personelem szpitalnym. Przedyskutujcie więc wszystkie swoje oczekiwania i wątpliwości, a później podejmijcie decyzję.
Przed porodem przygotujcie także wspólnie jego plan. Powinny być w nim zawarte wszystkie Wasze oczekiwania dotyczące tego wyjątkowego dnia. Rolą przyszłego taty w trakcie porodu będzie dopilnowanie, aby w miarę możliwości zostały one spełnione.

Oceń

Data publikacji: 30/06/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *