Połóg - jak długo trwa, na czym polega i jak się przygotować?Badaniaprenatalne.pl

Połóg – co to jest?

połóg

Przez 9 miesięcy ciąży Twoje ciało zmieniało się w bardzo intensywny sposób. Teraz, kiedy urodziłaś dziecko również przechodzi ono ogromną metamorfozę. Musi nie tylko powrócić do dawnej formy, ale przede wszystkim przygotować się do nowej roli – roli matki. Połóg trwa 6 tygodni. W tym czasie powinnaś być pod opieką bliskich Ci osób, ponieważ mogą Ci towarzyszyć różne dolegliwości. Jakie?  Na co powinnaś zwrócić uwagę podczas połogu? 

Połóg – bądź przygotowana na ból brzucha

Jest on spowodowany kurczeniem się macicy. Przed porodem ważyła ona około 1,5 kg. W ciągu 6 tygodni zmniejszy swoją wagę aż o 50 g! Ból jest zatem czymś pozytywnym, ponieważ świadczy o powracaniu Twoich narządów rodnych do formy. Niemniej jednak z pewnością nie jest on przyjemny. Nasila się szczególnie w trakcie karmienia piersią, a to dlatego, że  zawarta w mleku oksytocyna powoduje skurcze macicy.

Warto wiedzieć! Będąc w ciąży automatycznie znajdujesz się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na zakrzepicę. Być może nie słyszałaś jeszcze o tym, że bardzo często przebiega ona bezobjawowo, a zator tętnicy płucnej, który bywa konsekwencją nieleczonej zakrzepicy, może doprowadzić nawet do śmierci kobiety. Więcej informacji na temat zakrzepicy w ciąży

Połóg – z Twoich dróg rodnych może wydobywać się wydzielina

Obecność wydzieliny jest efektem oczyszczającej się macicy.  Początkowo jest ona krwista. Taki stan utrzymuje się przez 3-7 dni. Następnie przybiera ona barwę różową, a w końcowej fazie bordową. Po kilkunastu dniach zmienia się natomiast w śluzową, a po 5-6 tygodni zanika w ogóle. Pamiętaj, aby w tym czasie często zmieniać podpaski, najlepiej używaj tych wykonanych z naturalnych tworzyw (bawełny). Nie stosuj tamponów, ponieważ zatrzymują one wydzielinę wewnątrz organizmu i narażają Cię na rozwój bakterii. 

Połóg – możesz mieć problem z oddawaniem moczu

Jest to spowodowane otarciami oraz naciągnięciem mięśni, przez które przechodziła główka. Pomocne może okazać się polewanie krocza wodą w czasie oddawania moczu lub oddawanie moczu pod prysznicem. Woda zmniejsza bowiem uczucie pieczenia i bólu. Zdarza się także, że w okresie połogu kobiety mają problem z trzymaniem moczu. To z kolei spowodowane jest naciągnięciem mięśni Kegla. Żeby powróciły one do normalności musisz wykonywać regularne ćwiczenia, polegające na zaciskaniu  tych mięśni. 

Po porodzie również kondycja Twojego brzucha nie będzie najlepsza. Przez pewien czas skóra może być pofałdowana. Jest to spowodowane jej naciąganiem w trakcie ciąży. Przywrócenie jej dawnego stanu może zająć Ci nawet kilka miesięcy.

Polecamy również: Mięśnie Kegla – czym są i jak je wzmacniać?

Połóg – możesz mieć problemy z wypróżnianiem się

Przez pierwsze 3 dni po porodzie możesz wcale nie odczuwać potrzeby oddawania stolca. Aby wypróżnianie było łatwiejsze w jego trakcie możesz podtrzymywać krocze podpaską. Zadbaj też o aktywność fizyczną (w miarę możliwości!) i odpowiednią dietę, przede wszystkim jedź produkty z dużą zawartością błonnika.  

Połóg – zadbaj o higienę miejsc intymnych 

Zwłaszcza, jeśli w trakcie porodu nacięto Ci krocze. Przede wszystkim pamiętaj o regularnym myciu rąk i przemywaniu rany letnią wodą. Możesz ją też osuszać papierowym ręcznikiem lub suszarką do włosów z niezbyt gorącym nawiewem. Ważne jest również to, aby zapewnić jej ciągły napływ powietrza. Jeśli z powodu rany po nacięciu krocza czujesz dyskomfort (ból, opuchliznę) możesz też robić zimne okłady na krocze. Rana powinna zagoić się po ok. 10 dniach. 

Połóg – zadbaj o ranę po cesarskim cięciu

Jeśli oczywiście nie rodziłaś w sposób naturalny. Pamiętaj, aby nie moczyć rany i regularnie zmieniać opatrunki. Możesz też smarować ranę maściami przyspieszającymi gojenie. Przed rozpoczęciem ich stosowania skonsultuj się jednak z lekarzem. 

Warto przeczytać:  Cesarskie cięcie – jak wygląda?

Połóg – pozwól sobie od czasu do czasu na mały odpoczynek

Zmęczenie, które zapewne odczuwasz podczas połogu jest normalnym zjawiskiem. Urodzenie dziecka wiąże się przecież z ogromnym wysiłkiem fizycznym. Do tego dochodzi jeszcze conocne wstawanie do maluszka. Każdą wolną chwilę wykorzystuj więc na krótki sen. Do prac domowych zaangażuj pozostałych członków rodziny i obowiązkowo – nie podnoś żadnych ciężkich przedmiotów. 

Połóg – w jakich sytuacjach konieczna wizyta u lekarza

Jeśli z Twojego krocza wydobywa się bardzo dużo wydzieliny o dziwnym kolorze lub nieprzyjemnym zapachu, odczuwasz ból, pieczenie i ogólny dyskomfort w okolicach rany po nacięciu krocza lub jeśli rana jest obrzęknięta, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Jeśli natomiast czujesz się dobrze, a proces gojenia przebiega prawidłowo, to do lekarza możesz zgłosić się dopiero po tygodniu od porodu na zdjęcie szwów. 


Połóg – co to jest?
5 Liczba ocen: 2

Przeczytaj również:

10/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij