Podwyższony poziom cholesterolu – poznaj możliwą przyczynę

Zwiększony poziom cholesterolu może prowadzić do wielu niebezpiecznych chorób układu krążenia, m.in. miażdżycy. Przyczyniają się do niego nie tylko zła dieta i brak ruchu, ale też geny. Jednym z nich jest APOE2, który możesz zbadać. Dzięki temu sprawdzisz, czy również u Ciebie ryzyko chorób układu krążenia jest podwyższone i możesz je obniżyć poprzez odpowiednią profilaktykę.

Objawy podwyższonego poziomu cholesterolu
Przyczyny podwyższonego 
Zwiększony poziom cholesterolu a badania genetyczne
Jak zapobiec podwyższonemu poziomowi cholesterolu

Podwyższony poziom cholesterolu – objawy

Ten problem zdrowotny najczęściej nie daje widocznych objawów, dlatego wiele osób dowiaduje się o zwiększonym poziomie cholesterolu dopiero po wystąpieniu miażdżycy, choroby wieńcowej czy zawału serca. U niektórych osób występują tak zwane żółtaki. Są to żółte plamki w okolicach oczu, na łokciach i kolanach.

Podwyższony poziom cholesterolu – przyczyny

Za zwiększony poziom cholesterolu odpowiadają m.in. nieprawidłowa dieta (bogata w przetworzone produkty, słodycze, słone przekąski), brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i otyłość (BMI powyżej 30). Na ten problem narażone są też osoby z cukrzycą.

Do zbyt wysokiego poziomu cholesterolu mogą przyczyniać się również geny. Chodzi o gen APOE, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie lipoprotein (związków lipidów i białka). Gdy nie działa prawidłowo, Twój organizm jest narażony na wystąpienie zwiększonego poziomu cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Zwiększony poziom cholesterolu – test genetyczny

Aby sprawdzić, czy występuje u Ciebie podwyższone ryzyko wystąpienia nieprawidłowego poziomu cholesterolu, możesz wykonać test DNA w kierunku analizy genotypu APOE. Jednocześnie sprawdzisz też, czy masz predyspozycje genetyczne do wystąpienia choroby Alzheimera, ponieważ dwie kopie genu ApoE4 mogą aż 15 razy zwiększać ryzyko wystąpienia tej choroby [1]. Jeśli masz zwiększony poziom cholesterolu, zostanie to wykryte w czasie badań krwi – tak zwanego lipidogramu.

Zobacz też: Choroba Alzheimera – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Podwyższony poziom cholesterolu – zapobieganie

Mając świadomość, że masz predyspozycje genetyczne do występowanie zwiększonego poziomu cholesterolu, możesz od razu zadbać o swoje zdrowie i uniknąć niebezpiecznych chorób, w tym miażdżycy. Postaw na zbilansowaną, zdrową dietę (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięso, ryby), ureguluj masę ciała i nie zapomnij o aktywności fizycznej. Najlepiej zrezygnować również z używek i regularnie wykonywać lipidogram.


Źródła:

[1] Zabłocka, Choroba Alzheimera jako przykład schorzenia neurodegeneracyjnego, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej”, 2006, 60.


Oceń

Data publikacji: 28/08/2017, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *