Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać? Badaniaprenatalne.pl

Pierwsze ruchy dziecka – jak je rozpoznać?

pierwsze ruchy dziecka

Pierwsze ruchy dziecka to dla każdej przyszłej mamy niesamowite przeżycie. Chociaż maluch rusza się od początku ciąży, Ty powinnaś poczuć go między ok. 16 a 22 tygodniem – w piątym miesiącu ciąży. Dowiedz się, czego się spodziewać, by nie pomylić ruchów Twojego dziecka z niczym innym!

Kiedy spodziewać się pierwszych ruchów dziecka?
Rozpoznanie pierwszych ruchów dziecka
Co wpływa na aktywność dziecka?

Pierwsze ruchy dziecka – każda ciężarna czuje je w innym momencie

I to nie dlatego, że dziecko zaczyna ruszać się później lub wcześniej – w końcu każdy maluch jest aktywny od samego początku ciąży. Oczywiście dzieci mają różne temperamenty, ale w tym przypadku istotne jest przede wszystkim to, czego spodziewa się ciężarna.

Jeśli już rodziłaś – wiesz, jak wyglądają pierwsze ruchy dziecka, więc prawdopodobnie odczujesz je wcześniej. Być może już od 16 tygodnia ciąży! Najczęściej ciężarne odczuwają je właśnie między 16 a 22 tygodniem. Jeśli jednak to Twoje pierwsze dziecko, może to być nawet 23 tydzień ciąży.

Szybciej malucha czują też szczupłe kobiety, a znaczenie mogą mieć również objętość płynu owodniowego czy ułożenie dziecka.

Przelewanie, bulgotanie, muśnięcia…

Tak określają pierwsze ruchy dziecka przyszłe mamy. Często mówi się też o bąbelkach, motylkach, łaskotaniu czy innych – bardzo delikatnych – ruchach. Wiele ciężarnych, szczególnie tych niedoświadczonych, nie przypisuje odczuć ruchom dziecka. Mylą je po prostu z pracą jelit czy wzdęciami i dlatego nie zdają sobie sprawy, że to już „TO”.

Jeśli myślisz, że od początku będziesz czuła kopniaki, wbijanie stópek w żebra i inne mocno wyczuwalny ruchy, wsłuchuj się w brzuszek i czekaj na coś delikatniejszego!

To może Cię zainteresować: Bankowanie krwi pępowinowej? A może test NOVA?

Aktywność dziecka – co ma na nią wpływ?

Oprócz tego, jaki temperament ma Twój maluch, na aktywność dziecka mają wpływ też inne czynniki. Od ok. 20 tygodnia ciąży słabe ruchy powinny być odczuwane dość często, po 32 tygodniu ciąży– silniej, ale rzadziej, a po 37. tygodniu znów częściej.

Ważny jest też rytm dobowy (kiedy maluch śpi, a kiedy jest aktywny). Dzidziuś często odpowiada również swoim rodzicom – jeśli głaszczesz brzuszek, uwypukla się w miejscu dotyku, bo dziecko zaczyna się poruszać.



5/5 - (6 głosów / głosy)

Data publikacji: 31/10/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *