Pierwotny brak okresu - 6 najczęstszych przyczyn braku okresu Przeskocz do treści

6 najczęstszych przyczyn pierwotnego braku okresu

Skończyłaś 17 lat, a okres wciąż się u Ciebie nie pojawił? Nie bagatelizuj tej sprawy i jak najszybciej skorzystaj z pomocy specjalisty. Za brak okresu mogą bowiem odpowiadać różne problemy i dolegliwości, m.in. zespół Turnera, celiakia czy zaburzenia hormonalne. Poznaj 6 najczęstszych przyczyn braku okresu!

Przyczyny pierwotnego braku okresu

1. Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Nieprawidłowe stężenie hormonów bardzo często powoduje brak okresu – może wiązać się np. z niedoczynnością albo nadczynnością tarczycy lub problemami z hormonami płciowymi. Jedną z częstszych przyczyn tego typu jest hiperprolaktynemia.

Na czym polega? Jeśli występuje u Ciebie, masz zbyt wysokie stężenie prolaktyny, co zaburza cykl miesiączkowy. Do innych symptomów tego problemu należą bóle głowy, nadmierne owłosienie i mlekotok.

2. Wady anatomiczne narządów płciowych

Za brak okresu mogą odpowiadać wady w budowie, niedostateczne rozwinięcie czy nawet brak narządów rodnych (np. macicy, szyjki macicy czy jajników). W zależności od zaawansowania wykryje je zwykłe badanie ginekologiczne lub USG.
U niektórych dziewczyn przyczyną braku okresu może być też zarośnięcie błony dziewiczej. Wówczas, chociaż teoretycznie krwawienie występuje, krew nie przedostaje się na zewnątrz.

3. Zespół Turnera – choroba genetyczna

Schorzenie może wystąpić tylko u kobiet, a jego obecność wiąże się z niepełnym lub całkowitym zanikiem jednego chromosomu X. Skąd wiadomo, czy to zespół Turnera? Zanim wykonasz badania DNA, możesz mieć charakterystyczne objawy. Oprócz braku okresu są to m.in. niski wzrost (poniżej 150 centymetrów), krępe ciało i słabo rozwinięte piersi.

4. Inne przyczyny genetyczne

Genetyczne przyczyny braku okresu wiążą się najczęściej z różnego rodzaju zaburzeniami chromosomalnymi, które można wykryć w czasie badania kariotypu. Oprócz wyżej opisanego zespołu Turnera nieobecność miesiączki mogą powodować także inne wady genetyczne, np. zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera czy zespół Kalimana. Pierwsza z chorób jest związana z brakiem macicy i pochwy, a druga – z zaburzeniami pracy jajników.

Czytaj więcej: Zaburzenia płodności a badania genetyczne

5. Celiakia – trwała nietolerancja glutenu

Pierwotny brak okresu może być spowodowany również celiakią, która powoduje m.in. opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki nawet do 2 lat. Nieleczona może powodować całkowity brak okresu i wiele innych problemów zdrowotnych.
Przy celiakii organizm nieprawidłowo reaguje na gluten, niszcząc kosmki jelitowe. Są one odpowiedzialne za przyswajanie składników odżywczych, więc zniszczone nie mogą tego robić. Z tego powodu organizm jest niedożywiony i pozbawiony witamin, minerałów i innych ważnych substancji.

Polecamy: Jak nieleczona celiakia wpływa na ciążę?

6. Nieprawidłowa waga ciała

Jeśli jako nastolatka za bardzo się odchudzałaś albo wręcz przeciwnie – cierpisz z powodu nadwagi lub otyłości, to właśnie kłopoty z wagą mogą powodować brak okresu. Dlaczego? Tłuszcz jest bardzo ważny, żeby Twój organizm prawidłowo funkcjonował. Jednak zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża jego ilość zaburzają cykl miesiączkowy.

Zobacz też: Otyłość jest przyczyną zaburzeń płodności


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Data publikacji: 21/07/2017, Data aktualizacji: 25/06/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?