Pierwotny brak okresu - 6 najczęstszych przyczyn braku okresuBadaniaprenatalne.pl

6 najczęstszych przyczyn pierwotnego braku okresu

Skończyłaś 17 lat, a okres wciąż się u Ciebie nie pojawił? Nie bagatelizuj tej sprawy i jak najszybciej skorzystaj z pomocy specjalisty. Za brak okresu mogą bowiem odpowiadać różne problemy i dolegliwości, m.in. zespół Turnera, celiakia czy zaburzenia hormonalne. Poznaj 6 najczęstszych przyczyn braku okresu!

Przyczyny pierwotnego braku okresu

1. Zaburzenia gospodarki hormonalnej

Nieprawidłowe stężenie hormonów bardzo często powoduje brak okresu – może wiązać się np. z niedoczynnością albo nadczynnością tarczycy lub problemami z hormonami płciowymi. Jedną z częstszych przyczyn tego typu jest hiperprolaktynemia.

Na czym polega? Jeśli występuje u Ciebie, masz zbyt wysokie stężenie prolaktyny, co zaburza cykl miesiączkowy. Do innych symptomów tego problemu należą bóle głowy, nadmierne owłosienie i mlekotok.

2. Wady anatomiczne narządów płciowych

Za brak okresu mogą odpowiadać wady w budowie, niedostateczne rozwinięcie czy nawet brak narządów rodnych (np. macicy, szyjki macicy czy jajników). W zależności od zaawansowania wykryje je zwykłe badanie ginekologiczne lub USG.
U niektórych dziewczyn przyczyną braku okresu może być też zarośnięcie błony dziewiczej. Wówczas, chociaż teoretycznie krwawienie występuje, krew nie przedostaje się na zewnątrz.

3. Zespół Turnera – choroba genetyczna

Schorzenie może wystąpić tylko u kobiet, a jego obecność wiąże się z niepełnym lub całkowitym zanikiem jednego chromosomu X. Skąd wiadomo, czy to zespół Turnera? Zanim wykonasz badania DNA, możesz mieć charakterystyczne objawy. Oprócz braku okresu są to m.in. niski wzrost (poniżej 150 centymetrów), krępe ciało i słabo rozwinięte piersi.

4. Inne przyczyny genetyczne

Genetyczne przyczyny braku okresu wiążą się najczęściej z różnego rodzaju zaburzeniami chromosomalnymi, które można wykryć w czasie badania kariotypu. Oprócz wyżej opisanego zespołu Turnera nieobecność miesiączki mogą powodować także inne wady genetyczne, np. zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera czy zespół Kalimana. Pierwsza z chorób jest związana z brakiem macicy i pochwy, a druga – z zaburzeniami pracy jajników.

Czytaj więcej: Zaburzenia płodności a badania genetyczne

5. Celiakia – trwała nietolerancja glutenu

Pierwotny brak okresu może być spowodowany również celiakią, która powoduje m.in. opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki nawet do 2 lat. Nieleczona może powodować całkowity brak okresu i wiele innych problemów zdrowotnych.
Przy celiakii organizm nieprawidłowo reaguje na gluten, niszcząc kosmki jelitowe. Są one odpowiedzialne za przyswajanie składników odżywczych, więc zniszczone nie mogą tego robić. Z tego powodu organizm jest niedożywiony i pozbawiony witamin, minerałów i innych ważnych substancji.

Polecamy: Jak nieleczona celiakia wpływa na ciążę?

6. Nieprawidłowa waga ciała

Jeśli jako nastolatka za bardzo się odchudzałaś albo wręcz przeciwnie – cierpisz z powodu nadwagi lub otyłości, to właśnie kłopoty z wagą mogą powodować brak okresu. Dlaczego? Tłuszcz jest bardzo ważny, żeby Twój organizm prawidłowo funkcjonował. Jednak zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża jego ilość zaburzają cykl miesiączkowy.

Zobacz też: Otyłość jest przyczyną zaburzeń płodności


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Przeczytaj również:

21/07/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
Najczęstsze wady genetyczne płodu

Wady genetyczne płodu można zdiagnozować za pomocą badań prenatalnych. Amniopunkcja i biopsja kosmówki umożliwiają wykrycie ponad 200 różnych wad genetycznych. Wiedza o ich występowaniu pozwala rodzicom i lekarzom odpowiednio przygotować się do narodzin i leczenia...

Zamknij