Ustalenie ojcostwa a grupa krwi?

ustalenie ojcostwa a grupa krwi, grupa krwi dziecka a ojcostwo, grupa krwi a ojcostwo

Zastanawiasz się, czy na podstawie grupy krwi można ustalić ojcostwo? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie ma takiej pewnej możliwości. Możliwe jest jedynie wstępne wykluczenie ojcostwa, ale nigdy potwierdzenie. Dlaczego?

Czynnik Rh
Grupa krwi – układ AB0
Test na ojcostwo – pewność

Ustalenie ojcostwa a grupa krwi – czynnik Rh

Jeśli krew obojga rodziców charakteryzuje się czynnikiem Rh-, ich dziecko nie może urodzić się z krwią Rh+. Chcesz na tej podstawie wykluczyć ojcostwo? Pamiętaj, że możesz zrobić to jedynie bardzo wstępnie, z koniecznością ustalenia ojcostwa inną metodą.

Warto również ustalić czynnik Rh drugi raz – w tym przypadku nieprawidłowe wyniki są stosunkowo częste. Pamiętaj także, że ostatecznie ustalenie grupy krwi u dziecka ma miejsce dopiero wtedy, gdy ukończy ono 2 lata.

Ustalenie ojcostwa a grupa krwi – grupa AB0

Każdy z nas ma jedną z 4 grup krwi w układzie AB0: A, B, AB lub 0, którą odziedziczył po rodzicach. Jest ich więc niewiele, co powoduje, że miliony osób na całym świecie rodzą się z identycznymi grupami krwi. Nie można więc uznać posiadanej grupy krwi za cechę unikatową, na podstawie której możliwa jest identyfikacja.

Co więcej, istnieją takie sytuacje, gdy dziecko pary może mieć jedną ze wszystkich grup. Kiedy? Gdy jeden rodzic posiada grupę A, natomiast drugi B. Nie można więc potwierdzić ojcostwa na podstawie porównania grup krwi.

To może Cię zainteresować: Szczęśliwa i spokojna rodzina? To możliwe dzięki testowi DNA

Test DNA – tylko nim potwierdzisz lub wykluczysz ojcostwo

Polega bowiem na ustaleniu profili genetycznych badanych – są one nazywane „genetycznymi odciskami palca”. Słusznie, ponieważ każdy człowiek (oprócz bliźniąt jednojajowych) ma swój unikalny profil DNA, odziedziczony po rodzicach. Jest on więc wyróżnikiem danej osoby.

Jeśli pobierze się próbki od mężczyzny i dziecka, a potem ustali profile genetyczne i porówna je ze sobą, można w jednoznaczny sposób wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo. Pewny test na ojcostwo możesz wykonać nawet w ciąży. Jak to możliwe? Analizowane w badaniu fragmenty DNA są ustalone w momencie poczęcia, a potem przez całe życie takie same.5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 04/10/2017, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *