Ból brzucha po jedzeniu

Aktualizacja: 2 stycznia 2017 r.

Zastanawiasz się czemu boli Cię brzuch lub masz wzdęcia po posiłku? Możliwe, że to przez zawarty w nim gluten czyli białko zbóż, którego Twój organizm nie toleruje. Nie lekceważ tych sygnałów, ponieważ mogą to być objawy celiakii. Wtedy tylko szybkie zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie leczenia pozwoli Ci uwolnić się od bólu brzucha, wzdęć i przywróci komfort i radość z jedzenia.

Dodatkowo leczenie celiakii uchroni Cię przed niebezpiecznymi powikłaniami choroby w tym: zaburzenia miesiączki, problemy w ciąży a nawet poronienie. Celiakia to choroba, której nie powinno się bagatelizować, szczególnie w ciąży.Uciążliwy ból brzucha to wskazanie do badania celiakii

Nie lekceważ problemów gastrycznych! Ból brzucha i wzdęcia to częste objawy celiakii (choroba trzewna) u kobiet. Niestety równie często bagatelizujemy je lub mylimy z innymi chorobami przez co choroba trzewna dalej rozwija się. Celiakia to poważna choroba autoagresywna, która polega na nietolerancji glutenu i uszkodzeniu jelita cienkiego. Gluten to białko zawarte w zbożach takich jak: jęczmień, pszenica, żyto, owies i orkisz. Gdy je zjadasz, Twój organizm wytwarza przeciwciała, które niszczą kosmki jelita cienkiego upośledzając jego działanie. Celiakia w ciąży jest wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ niezbędne dla właściwego funkcjonowania składniki odżywcze, dużo trudniej przyswajają się. Dlatego możesz mieć liczne niedobory mikroelementów i witamin.

Zobacz też: Celiakia a ciąża

Typowe objawy celiakii

Ból brzucha a celiakia to coraz popularniejsze zapytanie. Nietolerancja glutenu często objawia się poprzez ból brzucha, wzdęcia, zaparcia lub rozwolnienia – co dodatkowo potęguje ubytki mikroelementów i witamin: żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego. Im szybciej zrobisz badanie na celiakię i zaczniesz leczenie tym szybciej pozbędziesz się nieprzyjemnych skutków choroby trzewnej i zapobiegniesz rozwojowi celiakii. Dodatkowo zmniejszysz ryzyko komplikacji w ciąży a nawet poronienia.

30% osób z celiakią uskarża się na bóle brzucha i wzdęcia

Inne objawy celiakii

Celiakia to choroba dziedziczona genetycznie, której symptomy często mylimy z inną dolegliwością, przez co leczenie objawów jest nieskuteczne. Statystycznie najczęstsze kliniczne objawy celiakii to:
zmiany behawioralne

  • anemia
  • poronienia
  • uszkodzenia szkliwa
  • zaburzenia miesiączki
  • wypadanie włosów i łamliwość paznokci

Szybka diagnoza i pewność wyniku podstawą do leczenia celiakii

Jeśli występują u Ciebie objawy celiakii to jest to bezpośrednie wskazanie do zrobienia badania na celiakię. Najlepszą metodą jest badanie genetyczne. Aktualnie test DNA na celiakię to jedyne badanie, które można wykonać na diecie bezglutenowej i gwarantuje pewność wyniku. Jednocześnie to najskuteczniejszy sposób, który jednoznacznie wykluczy celiakię lub będzie wskazaniem do dalszej diagnostyki. Dodatkowo badanie DNA możesz wygodnie wykonać w domu lub w jednej z 200 placówek w całej Polsce.

 

Zobacz też: Objawy celiakii u dzieci

Leczenie celiakii

Leczenia celiakii to całkowite wyeliminowanie glutenu z diety. Tylko wtedy jelito cienkie będzie mogło odbudować kosmki jelitowe. Przywróci to pełne przyswajanie się substancji odżywczych. W efekcie dolegliwości związane z niedoborami miną a ryzyko poronienia spadnie. Jednak dieta bezglutenowa jest wymagająca. Dlatego szczególnie gdy planujesz ciążę lub już spodziewasz się dziecka koniecznie skonsultuj się ze specjalistką dietetyczką.

 

 


5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 10/08/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *