Testy na celiakię – który wybrać?

test na celiakie

Wpis sponsorowany

Celiakia to najniebezpieczniejsza nietolerancja pokarmowa, o podłożu autoimmunologicznym i genetycznym. Na szczęście świadomość istnienia tej choroby jak też możliwości diagnostycznych jest coraz większa. Nieleczona zwiększa ryzyko poronienia aż dziesięciokrotnie. Dodatkowo znacząco przyczynia się do przedwczesnych porodów, niskiej wagi urodzeniowej i śmiertelności noworodków. Celiakia w ciąży jest szczególnie niebezpieczna. Wyróżniamy kilka standardowych metod badania celiakii. Jakie testy na celiakie wybrać? Które badanie udzieli nam najdokładniejszej odpowiedzi?

Rodzaje badań w kierunku celiakii

Badania genetyczne

Badania HLA DQ2/DQ8. Ujemny wynik testów na celiakię wyklucza rozpoznanie celiakii i na tym etapie można zakończyć diagnostykę. Nie posiadając genów determinujących wystąpienie celiakii nie można na nią zachorować. W przypadku wyniku dodatniego wyniku zaleca się oznaczenie przeciwciał.

Badania serologiczne przeciwciał:

  • Przeciwciała anty-tTG w klasie IgA – przeciw transglutaminazie tkankowej
    Dodatni wynik może świadczyć o chorobie
  • Przeciwciała anty-EmA w klasie IgA – przeciwendomyzjalne
    Dodatni wynik świadczy tylko o wrażliwości na gluten, ale nie o celiakii
  • Uogólniony poziom wszystkich przeciwciał klasy IgAU około 2% przypadków u osób z celiakią występuje bardzo niski poziom tych przeciwciał co uniemożliwia prawidłową diagnozę. W wypadku hipogammaglobulinemii IgA wykonuje się badania serologiczne natywnej Gliadyny lub anty-tTG i anty-EmA, w klasie IgG

Biopsja jelita cienkiego

Wykonywana endoskopowo podczas gastroskopii. Lekarz za pomocą sondy wycina przynajmniej 4 fragmenty wnętrza jelit i w badaniu histopatologicznym ocenia stopień zaniku kosmków jelitowych. Zabieg nie jest przyjemny i u dzieci przeprowadza się go pod narkozą. Zanik kosmków, dodatni wynik badania przeciwciał i dobra reakcja organizmu na wycofanie glutenu z diety, może stanowić podstawę do rozpoznania celiakii. Jedynie przeprowadzenie dodatkowego badania genetycznego może dać całkowitą pewność.

Testy na celiakie – od czego zacząć badania?

Badania w kierunku celiakii najlepiej rozpocząć od badań DNA. Są to testy na celiakie niezwykle czułe i swoiste oraz co ważne bezbolesne. Dzięki nim od razu możemy wykluczyć celiakię lub dowiedzieć się, że mamy predyspozycje do wystąpienia choroby. Inne badania nie dają tak dokładnej odpowiedzi. Dodatkowe badania genetyczne nie mają ryzyka wyniku fałszywego, które istnieje przy innych badaniach. Badanie można zlecić samemu, nie potrzebne jest skierowani ani wizyta u lekarza.

Rekomendacja ESPGHAN

Wytyczne Europejskiego Stowarzyszenia Gastroenterologii Pediatrycznej, Hepatologii i Żywienia z 2012 dotyczące diagnostyki celiakii rekomendują przeprowadzenie badań genetycznych w przypadku podejrzenia celiakii. W przypadku dodatniego wyniku badań DNA, obecności przeciwciał tTGA i EmA oraz występujących objawów klinicznych celiakii – lekarz może podjąć decyzję o zrezygnowaniu z biopsji jelita cienkiego.Bez nazwy-1

Czy celiakie da się wyleczyć?

Celiakia to choroba genetyczna – nie da się jej wyleczyć. Jedynym „lekarstwem” jest całkowita rezygnacja z glutenu. Po kilku latach diety bezglutenowej, nawet najgorsze przypadki zniszczenia jelit wracają do zdrowia. Nieleczona celiakia prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych w tym do zmian nowotworowych, psychicznych i narządowych.

Kiedy wykonać badania DNA w kierunku diagnostyki celiakii:

  • Występowanie objawów sugerujących obecność celiakii – bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, spadek masy ciała, owrzodzenia jamy ustnej, niedorozwój szkliwa zębowego, zaburzenia zachowania, anemia. Objawy celiakii <- dowiedz się więcej
  • Schorzenia wystęujące z celiakią: cukrzyca typu I, schorzenia tarczycy, choroba skórna Dühringa, zespół Downa, choroba Leśniewskiego-Crohna, bezpłodność, poronienia nawykowe
  • Celiakia występuje w rodzinie
  • Inne metody nie dały jednoznaczego wyniku

Gdzie można wykonać badanie celiakii

Badanie celiakii, o którym czytasz można wykonać w certyfikowanym laboratorium genetycznym testDNA istniejącym na rynku od 2003 roku. Należy ono do czołówki firm wykonujących badania genetyczne. Klienci testDNA oprócz samego testu otrzymują od nas również:

  • Możliwość odbycia bezpłatnej konsultacji ze specjalistą badań genetycznych.
  • Materiały informacyjne na temat danego schorzenia, metod diagnozy.
  • Pomoc w znalezieniu specjalisty zajmującego się leczenie danego schorzenia.

Więcej informacji na temat badania w kierunku celiakii znajdziesz na stronie www.testdna.pl/celiakia

Gdzie szukać informacji

informacja

Więcej informacji na temat diagnostyki celiakii możesz uzyskać na bezpłatnej infolinii testDNA : 800 007 771, lub też pod numerem (32) 445 34 26 oraz adresem e-mail:

Oceń

Data publikacji: 14/07/2016, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *