Heparyna a NIPT - co wspólnego mają leki z badaniem prenatalnym?

Heparyna i NIPT – czy można bezpiecznie wykonać badanie?

heparyna i NIPT

Heparyna to lek przeciwzakrzepowy. Wiele mówi się o tym, że stosując ją, nie powinno się przeprowadzać badania prenatalnego typu NIPT. Czy jest to prawda? Co wspólnego ma heparyna i NIPT? Czy rzeczywiście stosowanie heparyny jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia tego badania? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Heparyna a NIPT – co mają wspólnego?
  2. NIPT a heparyna – co mówią badania?
  3. Heparyna i NIPT – czy to przeciwwskazanie?

Heparyna a NIPT – co mają wspólnego?

Heparyna jest lekiem przeciwzakrzepowym, który może być stosowany podskórnie, dożylnie lub miejscowo. Podaje się go pacjentom, u których występuje ryzyko zakrzepowego zapalenia żył głębokich i zaburzeń zakrzepowo-zatorowych . Może być także stosowana u kobiet ciężarnych, u których wykryto przeciwciała antyfosfolipidowe .

Heparyna ma silny związek z prenatalnymi badaniami wolnego płodowego DNA (testy NIPT). Badania wykazały, że jej stosowanie może utrudniać przeprowadzenie tego typu testu . Dla wielu przyszłych mam jest to bardzo niepokojąca wiadomość. Testy typu NIPT mogą dać nam wiele cennych informacji na temat zdrowia naszego nienarodzonego dziecka. Dzięki nim wykryć możemy wady wrodzone, takie jak zespół Downa, a to pozwoli nam lepiej przygotować się do przyjścia dziecka na świat. Nic więc dziwnego, że wielu kobietom ciężarnym zależy na przeprowadzeniu tego testu.

NIPT a heparyna – co mówią badania?

Według badań stosowanie heparyny może prowadzić do wzrostu ilości krótkich fragmentów DNA, które mają zbyt wysoką zawartość pewnych związków chemicznych. Może to zaburzać analizy wolnego płodowego DNA, które są wykonywane w trakcie przeprowadzania testów NIPT. Badania nad dokładnym wpływem heparyny na wynik testów NIPT wciąż trwają .

Heparyna i NIPT – czy to przeciwwskazanie?

Przyjmowanie heparyny nie stanowi bezpośredniego przeciwwskazania do przeprowadzenia testu typu NIPT. Przed jego wykonaniem warto jednak skontaktować się z lekarzem. Pomoże nam on ustalić odpowiedni moment pobrania krwi do analizy.
Według badań pobranie krwi do testy typu NIPT powinno nastąpić jak najpóźniej od podania ostatniej dawki heparyny. Najlepiej, aby minęły 24 godziny. Jeśli więc heparynę przyjmujemy rano, to próbkę warto pobrać kolejnego dnia z samego rana. Zaraz potem będziemy mogły zażyć lek bez zmieniania harmonogramu jego przyjmowania . Oprócz tego do przeprowadzenia testu nie są potrzebne żadne inne przygotowania. Warto jednak pamiętać o nawodnieniu organizmu przed pobraniem próbki.

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371\
  2. https://podyplomie.pl/medycyna/10562,zespol-antyfosfolipidowy-w-ciazy
  3. https://meavita.pl/pytania/stosuje-heparyne-czy-moge-wykonac-badanie-nipt/
  4. https://meavita.pl/pytania/heparyna-jaki-moze-miec-wplyw-na-wynik-badania-nipt/
Oceń

Data publikacji: 28/07/2024, Data aktualizacji: 12/08/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak wybrac nifty pro