„Jest owulacja, a nie ma ciąży”, „nie zaszłam w ciążę w dni płodne”, „co zrobić, kiedy dziewczyna nie może zajść w ciążę” — tego typu problemy ma coraz więcej par w wieku rozrodczym. Jaka jest ich przyczyna? W jaki sposób sprawdzić, z czego wynika obniżona płodność i jak jej zaradzić? Podpowiadamy.
Spis treści:
1. Dziewczyna nie może zajść w ciążę – jak często zdarza się taka sytuacja?
2. „Jest owulacja, a nie ma ciąży” – czyja to wina?
3. Dziewczyna nie może zajść w ciążę – możliwe przyczyny
4. Co zrobić, kiedy dziewczyna nie może zajść w ciążę?
Problemy z płodnością wieku rozrodczym są bardzo częste. Według statystyk Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w samej Polsce boryka się z nimi około 1,5 miliona par [1] [2]. Natomiast jeśli chodzi o dane dla całego świata, szacuje się, że niepłodność dotyczy około 15% par starających się o potomstwo [3].
Kiedy dziewczyna nie może zajść w ciążę, nie można mówić o czyjejś winie. Problem z płodnością jest bowiem wieloczynnikowy i może dotyczyć zarówno mężczyzny czy kobiety, jak i obojga z nich. Po zdiagnozowaniu niepłodności istnieje wiele skutecznych metod jej leczenia. Najpierw jednak należy odkryć przyczynę trudności z poczęciem dziecka.
Zobacz również: Bezpłodność a niepłodność – na czym polega różnica?
Możliwe przyczyny tego, że dziewczyna nie może zajść w ciążę, to [4] [5]:
• u kobiety: endometrioza, nieprawidłowości w budowie jajowodów, wady anatomiczne macicy, zaburzenia owulacji, zespół policystycznych jajników,
• u mężczyzny: brak plemników w ejakulacie, nieprawidłowa ruchliwość plemników, obniżona liczba plemników, obniżona jakość plemników, stosowanie sterydów anabolicznych, urazy jąder, żylaki powrózka nasiennego.
Problemy z płodnością mogą wynikać także z [6]:
• długotrwałego stosowania niektórych leków (np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych lub leków neuroleptycznych),
• ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, np. pestycydy,
• nadmiernego stresu,
• nadwagi lub otyłości,
• niehigienicznego trybu życia — palenia papierosów, spożywania zbyt dużej ilości alkoholu, przyjmowania narkotyków,
• zaawansowanego wieku,
• zaburzeń hormonalnych — np. chorób tarczycy,
• zakażeń przenoszonych drogą płciową — zaburzenia związane z płodnością to częsty objaw po zakażeniu chlamydią, mykoplazmą, wirusem HSV-1, HSV-2, HBV, HCV, HPV oraz HIV.
Przyczyną problemu pt. „jest owulacja, a nie ma ciąży” mogą być także czynniki genetyczne. Dowiedziono np. że za niepłodność u mężczyzn mogą odpowiadać mutacje genu mukowiscydozy lub niektóre mikrodelecje chromosomu Y [7]. Natomiast kiedy nie da się określić konkretnego powodu problemów z płodnością, jest to tzw. niepłodność idiopatyczna [6].
Zobacz również: Co oznacza niepłodność? Co powoduje niepłodność u mężczyzn i kobiet? Wyjaśniamy
Diagnostyka problemów z płodnością typu „nie zaszłam w ciążę w dni płodne” powinna dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Partnerzy powinni wykonać badania krwi oraz badania hormonalne. Bardzo istotne są również badania genetyczne, ponieważ pozwalają one na jednoznaczne wykluczenie lub potwierdzenie genetycznej przyczyny niepłodności. Para może wykonać analizę kariotypu, natomiast u mężczyzny dodatkowo zalecane są badanie CFTR i AZF oraz analiza w kierunku hemochromatozy [8]. Dodatkowo u mężczyzny warto wykonać także: badanie nasienia (ma ono na celu określenie różnych parametrów nasienia, takich jak pn. liczebność, żywotność czy ruchliwość plemników), natomiast u kobiety — badanie ginekologiczne oraz badania obrazowe (ultrasonografia) [8]. Dopiero gdy uda się odkryć przyczyny niepłodności, lekarz może opracować odpowiednią dla danego przypadku metodę leczenia.
Źródła:
1. https://plodnosc.pl/rowny-dostep-do-leczenia-nieplodnosci-dla-polskich-par-czy-wroci-refundacja-in-vitro/ [dostęp: 24.08.2022 r.]
2. https://www.chcemybycrodzicami.pl/nieplodnosc-w-polsce-statystyki-zatrwazaja/ [dostęp: 24.08.2022 r.]
3. https://zdrowie.pap.pl/intymnosc/fakty-i-mity-o-nieplodnosci [dostęp: 24.08.2022 r.]
4. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/problemy-z-zajsciem-w-ciaze [dostęp: 24.08.2022 r.]
5. https://zdrowie.pap.pl/intymnosc/fakty-i-mity-o-nieplodnosci [dostęp: 24.08.2022 r.]
6. https://www.nhs.uk/conditions/infertility/ [dostęp: 24.08.2022 r.]
7. Diagnostyka i leczenie niepłodności. Ginekologia po Dyplomie 2011.
8. https://www.testdna.pl/badania-nieplodnosci/ [dostęp: 24.08.2022 r.]
Data publikacji: 28/08/2022, Data aktualizacji: 29/08/2022
Dodaj komentarz