Potówki u niemowląt

potówki u niemowląt

Potówki u noworodków i niemowląt występują często. Powstają na skutek wzmożonego pocenia się, przy jednoczesnym utrudnieniu odpływu potu. Stanowią czasem niepokojący problem dla mam. Jednak tak szybko jak powstają potówki u niemowląt tak szybko zwykle można się ich pozbyć!

Potówki u noworodków to drobne liczne pęcherzyki, których średnica nie przekracza zwykle 1-2 mm. Pęcherzyki mają tendencję do powiększania się a następnie samoistnego pękania. Pojawia się najczęściej w miejscach gdzie skóra najbardziej się poci czyli na fałdach skóry, na karku, szyi, plecach, wokół uszu itp.

Potówki u niemowląt spowodowane są przegrzewaniem dziecka. Mamy często troszcząc się o zdrowie swojego maluszka ubierają go bardzo ciepło, aby ten się nie przeziębił. Szczególnie młode mamy mają problem z oszacowaniem „czy dziecku w tym będzie ciepło”. Wybierając się na spacer powinniśmy ubierać dziecko o jedną warstwę więcej niż siebie. Jeśli Tobie nie będzie zimno to dziecku prawdopodobnie także.

Zbyt ciepło ubrane dziecko poci się w skutek czego powstają właśnie potówki u noworodków. Czynnikiem sprzyjającym ich powstawaniu jest także niedojrzałość gruczołów potowych. Jeśli zauważysz na ciele dziecka małe czerwone krostki jest to sygnał, że dziecku było za gorąco.

Potówki u niemowląt – jak się ich pozbyć?

Pozbycie się potówek na szczęście nie należy do trudnych. Wystarczy usunąć przyczyny, które wywołały nadmierne pocenie się (lekkie ubranie, obniżenie temperatury otoczenia, zastosowanie leków obniżających temperaturę u dzieci gorączkujących).

W praktyce wystarczy odsłonić miejsce, w którym zauważyłaś potówki i tak np. jeśli pojawiły się one u dziecka na pupie rozbierz maluszka i pozwól mu trochę „pofikać” z gołą pupą. Dzięki temu potówki u noworodka zostaną osuszone i szybciej znikną. Pamiętaj o tym, że pomieszczenie, w którym rozbierasz maluszka musi być ciepłe, żeby dziecko się nie przeziębiło.

Najlepszym czasem na rozebranie maluszka jest czas przed kąpielą. Pozwól dziecku pobawić się nago na kilka minut przed włożeniem go do wody. Sprawisz mu tym wielką radość oraz pomożesz w pozbyciu się „czerwonego problemu”.

Potówki u noworodków można też potraktować specjalną zasypką. Należy ją zastosować bezpośrednio na skórę (nie na oliwkę czy krem), zmniejsza ona potliwość skóry, zapobiega otarciom itp. Wskazane są kąpiele z zastosowaniem delikatnego mydła dla dzieci. Nie powinno się także stosować w tym czasie po kąpieli oliwek itp. ponieważ mogą one nasilić zmiany występujące na skórze.

Zobacz też: Temperatura u niemowlaka

 


Szukasz informacji o zdrowiu dziecka?

Zajrzyj na ZdrowoKolorowo.pl – Bo zdrowie dziecka jest najważniejsze

Polecane artykuły:


5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 11/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *