Zapalenie pieluszkowe (inaczej rumień pieluszkowy) może powodować duży dyskomfort u dziecka. Jakie są przyczyny i objawy tej dolegliwości? Czy można jej uniknąć? Na czym polega leczenie pieluszkowego zapalenia skóry? Podpowiadamy.
Spis treści:
Zapalenie pieluszkowe (rumień pieluszkowy) jest obserwowane u małych dzieci, które noszą jeszcze pieluszki. Do wystąpienia tej dolegliwości przyczyniają się [1] [2] [3]:
• biegunka,
• długotrwała antybiotykoterapia i co za tym idzie, osłabiona odporność,
• nieodpowiednia pielęgnacja skóry dziecka – zbyt rzadkie wymienianie pieluszki,
• nieodpowiednio dobrane pieluszki – np. wykonane z nieprzewiewnego materiału,
• reakcja alergiczna na substancje znajdujące się w pieluszce lub preparaty stosowane do pielęgnacji skóry,
• wrodzone wady układu moczowego,
• zakażenie bakteryjne lub grzybicze,
• zakładanie dziecku zbyt małej pieluszki, co prowadzi do licznych otarć,
• zbyt intensywne pocieranie skóry suszenia malucha po kąpieli.
Jak wygląda rumień pieluszkowy? Charakterystycznym początkowym objawem jest zaczerwienienie oraz łuszczenie naskórka w miejscu, w którym pieluszka przylega do ciała dziecka [3]. W miarę jak rozwija się stan zapalny, pojawiają się także symptomy, takie jak: obrzęk, świąd skóry oraz ogniska rumieniowe. Jeśli rumień pieluszkowy wynika z infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, dodatkowo mogą wystąpić również: krosty, grudki, pęcherzyki oraz nadżerki [2] [3]. Wystąpienie tego typu zmian należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem pediatrą.
Zobacz również: Nawał mleczny
Co stosować na rumień pieluszkowy (pieluszkowe zapalenie skóry)? Leczenie zależy od przyczyny dolegliwości [3]. W sytuacji, gdy do wystąpienia zmian na skórze doprowadziła alergia lub reakcja zapalna wynikająca z podrażnienia, lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe, miejscowe preparaty sterydowe o działaniu przeciwzapalnym lub inhibitory kalcyneuryny. Gdy zaszło podejrzenie zakażenia bakteryjnego, stosowane są antybiotyki, natomiast jeśli do wystąpienia zapalenia pieluszkowe doprowadziła infekcja grzybicza, stosowane są odpowiednie preparaty, np. przeciwdrożdżakowe.
Zobacz również: Inhalacja dziecka w domu – korzyści i jak prawidłowo wykonać
Jak uniknąć zapalenia pieluszkowego u dziecka? Profilaktyka polega na [1] [3]:
• częstym zmienianiu pieluszki (u noworodków co godzinę, u małych dzieci co 3-4 godziny),
• doborze odpowiednich pieluszek – warto unikać produktów wykonanych z nieprzepuszczalnych materiałów,
• doborze odpowiednich preparatów kosmetycznych do pielęgnacji skóry,
• stosowaniu zasad prawidłowej higieny okolicy pieluszkowej.
Kiedy przemija pieluszkowe zapalenie skóry? Leczenie miejscowe jest zwykle konieczne przez 2-3 dni, następnie dolegliwości ustępują. Jeśli tak się nie dzieje, konieczne może się okazać przeprowadzenie dodatkowych badań laboratoryjnych i włączenie leczenia ogólnego [3].
Często zadawane pytania o zapalenie pieluszkowe
Rumień pieluszkowy przypomina wyglądem oparzenie słoneczne. Skóra jest mocno zaczerwieniona i wykazuje tendencje do łuszczenia. W miarę jak nasila się stan zapalny, pojawiają się dodatkowe objawy w postaci obrzęku, a także nieestetycznych zmian skórnych – grudek, pęcherzyków lub nawet nadżerek.
Leczenie zapalenia pieluszkowego można przyspieszyć poprzez stosowanie zasad prawidłowej higieny okolicy pieluszkowej. Regenerację podrażnionej skóry wspomoże częste pozostawianie dziecka bez pieluszki, a także zmiana dotychczas stosowanych kosmetyków na hipoalergiczne.
Jaki lek na pieluszkowe zapalenie skóry stosować? Czym leczyć odparzenia u dziecka? W zależności od przyczyny zapalenia pieluszkowego lekarz może przepisać leki antyhistaminowe, preparaty przeciwgrzybicze, sterydy o działaniu przeciwzapalnym lub antybiotyki.
Źródła:
1. https://www.blizejciebie.pl/poradnik/wpis/pieluszkowe-zapalenie-skory-przyczyny-objawy-leczenie
2. https://plodnosc.pl/baza-wiedzy/pieluszkowe-zapalanie-skory/
3. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/61801,pieluszkowe-zapalenie-skory
Data publikacji: 25/01/2022, Data aktualizacji: 27/01/2022
Dodaj komentarz