Mamo, parzy! Odparzenia u niemowlaka - badaniaprenatalne.pl

Mamo, parzy! Odparzenia u niemowlaka

Pupa maleństwa narażona jest na odparzenia. Czy wiesz, że odparzenia u niemowlaka i pieluszkowe zapalenia skóry statystycznie są częstsze niż katar? Nawet niewielkie zaczerwienienie skóry może się wkrótce przerodzić w ogromny kłopot.

Wszystko dlatego, że wrażliwa skóra niemowlaka posiada bardzo cienką ochronną warstwę lipidową, która nie potrafi skutecznie zabezpieczyć skórę maluszka przed podrażnieniami. Lekarze za przyczynę odparzeń skóry u niemowlaków uważają zbyt rzadkie zmienianie pieluszki. Wrażliwa skóra niemowlaka mająca dłuższy kontakt z moczem czy kałem ulega podrażnieniu. Wszystkiemu winien jest amoniak powstający w skutek rozkładu moczu i kału.

Odparzenia u niemowlaków mogą być spowodowane:

  • Zbyt długim kontaktem z moczem czy też kałem
  • Niedokładnym wypłukaniem pieluszki tetrowej z proszku
  • Zmianą pokarmu (zmiana składu stolca który staje się bardziej drażniący dla dziecka)
  • Szczepienie lub antybiotyk (wtedy również może nastąpić zmiana składu stolca, która powoduje podrażnienia)
  • Zbyt rzadkie mycie pupy maluszka
  • Biegunka
  • Upały (podczas upałów skóra pod pieluszką jest cały czas wilgotna)

Zobacz też: Kiedy wykonać badania prenatalne?

Odparzenia u niemowlaka – jak sobie poradzić?

Nie wolno nam lekceważyć zaczerwienionej pupy! Często zdarza się tak, że najpierw pojawia się zaczerwienienie w okolicach odbytu a dopiero potem rozwija się pieluszkowe zapalenie skóry. Jeśli wiec widzisz, że pupa Twojego dziecka jest zaczerwieniona nie lekceważ tego!

Gdy pupa jest zaczerwieniona należy ją przemyć a następnie posmarować kremem nawilżającym. Pamiętaj o częstej zmianie pieluszki. Jeśli zlekceważysz pierwsze objawy odparzenia po kilku godzinach albo dwóch czy trzech dniach zaczerwienienie może przerodzić się w rumień. Wówczas skóra na pupie staje się mocno czerwona, pojawiają się także wypryski. Lekarze zalecają, aby przemywać ją wówczas kilka razy dziennie (przynajmniej 2) czystą, przegotowaną wodą. Nie wolno używać żadnych środków myjących ponieważ mogłyby one spowodować dodatkowe podrażnienia, pieczenie i tym samym dyskomfort.

Przemytą pupę warto pozostawić na kilka minut w celu osuszenia. Połóż na materacu folię a na niej ułóż maluszka (folia zapobiega przesiąknięciu materaca w razie „katastrofy”) odczekaj kilka minut aż skóra dobrze wyschnie. Zabieg ten można stosować po każdej zmianie pieluszki. Przemytą skórę posmaruj tłustym kremem albo maścią przeciwko odparzeniom.

Czasem pomimo odpowiedniej pielęgnacji dolegliwości mogą przybrać na sile, rozszerzając się na całe pośladki. Skóra po pieluszką zmienia się w jedną, wielką, bolesną plamę pokrytą krostkami. Dziecko bardzo źle to znosi. Płacze, źle śpi czasem ma też temperaturę. W takim przypadku niezbędna jest pomoc lekarza, który przepisze maść antybiotykową.

Odparzenia u niemowlaka – jak zapobiegać?

Poniżej znajduje się kilka raz podpowiadających jak zapobiegać bolesnym odparzeniom.

  • Pieluszki zmieniaj regularnie (najlepiej co dwie godziny i obowiązkowo po każdej kupie!)
  • Zachowaj umiar w stosowaniu zasypek! (nadmiar pudru robi się wilgotny i podrażnia skórę)
  • Codziennie kąp swojego maluszka a po każdej kąpieli stosuj oliwkę lub balsam nawilżający.
  • Przed założeniem świeżej pieluszki przetrzyj pupę dziecka wilgotnymi chusteczkami albo wacikiem zmoczonym w ciepłej wodzie. Następnie osusz skórę i posmaruj tłustym kremem.
3.8/5 - (5 głosów / głosy)

Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *