Oddech niemowlaka – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

monitor oddechu

Niemowlę oddycha w inny sposób niż dorosły człowiek. Oddech niemowlaka jest dość nieregularny i szybki, dlatego często budzi niepokój młodych rodziców. Zazwyczaj jest on niepotrzebny, dlatego młodzi rodzice powinni nauczyć się monitorować oddech dziecka. Można robić to za pomocą monitora oddechu, który pomoże pomóc uniknąć śmierci łóżeczkowej.

Spis treści:

1. Jak powinien wyglądać oddech niemowlaka?
2. Jak monitorować oddech niemowlaka?
3. Często zadawane pytania

Jak powinien wyglądać oddech niemowlaka?

U niemowlaka nie wszystkie struktury w organizmie są w pełni rozwinięte, dlatego ich funkcjonowanie często jest inne niż w przypadku dorosłych. Jedną z takich struktur jest ośrodek mózgowy, który odpowiada za wentylację płuc. Przez jego niedojrzałość oddech niemowlaka wygląda inaczej niż osoby dorosłej.

Niemowlęta oddychają przede wszystkim nosem, ponieważ nie potrafią one jeszcze oddychać ustami. Ich oddech jest dużo szybszy niż u osób dorosłych. Podczas wdychania lub wydychania powietrza mogą pojawić się także różne dźwięki np. pochrząkiwanie. U niemowlaka możemy zaobserwować także przerwy w oddychaniu, które trwają około 3-10 s i występują kilka razy na godzinę.

Oddech niemowlaka często martwi rodziców. Nie ma jednak powodu do obaw, jeśli nie obserwujemy następujących objawów:

• Przerwy w oddychaniu trwające dłużej niż 10s
• Męczenie się podczas oddychania
• Unoszenie się nosa podczas oddychania
• Wciąganie skóry pod żebra podczas oddychania
• Sinienie twarzy
• Ogólne osłabienie
• Gorączka

Zobacz również: Dziecko często choruje – co robić?

Jak monitorować oddech niemowlaka?

Każdy rodzic powinien monitorować oddech niemowlaka za pomocą specjalnych urządzeń. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze dziecko oddycha prawidłowo. Do monitorowania oddechu u niemowlaka użyć możemy monitora oddechu.

Monitor oddechu to urządzenie, które zmniejsza ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej. Za pomocą specjalnych czujników mierzy on czas między jednym a drugim oddechem. Jeśli wynosi on więcej niż 20s, to urządzenie zaczyna wydawać dźwięki, by zaalarmować rodziców dziecka.

Monitory oddechu coraz częściej są wbudowywane w elektroniczne nianie. Dzięki temu możemy nie tylko obserwować i słyszeć nasze dziecko, gdy śpi, ale także mieć pewność, że nie doszło u niego do bezdechu.

Zobacz również: Kiedy pierwszy raz nakarmić dziecko po porodzie?

Często zadawane pytania:

1. Oddech niemowlaka – jak sprawdzić, czy jest prawidłowy?

Aby sprawdzić, czy oddech niemowlaka jest prawidłowy, musimy policzyć czy przerwy między oddechami nie trwają dłużej niż 10 s. Warto też zwrócić uwagę, czy nie pojawiają się inne niepokojące objawy.

2. Jak kontrolować oddech niemowlaka?

Oddech niemowlaka najlepiej jest kontrolować za pomocą monitora oddechu.

3. Do czego służy monitor oddechu dziecka?

Dzięki monitorowi oddechu możemy mierzyć czas między oddechami. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej.

4. Kiedy oddech niemowlaka powinien zaniepokoić rodziców?

Oddech niemowlaka powinien zaniepokoić rodziców, jeśli czas między oddechami wynosi więcej niż 10 s. Rodzice powinni się też zaniepokoić, jeśli zauważą inne niepokojące objawy np. sinienie na twarzy, wciąganie skóry pod żebra lub męczenie się podczas oddychania.

 

Oceń

Data publikacji: 21/02/2022, Data aktualizacji: 23/02/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *