Masaż niemowlaka znacznie różni się od tego wykonywanego na dorosłym człowieku. Można go wykonać samemu w domowym zaciszu. Harmonijnym ruchom towarzyszy delikatny nacisk (jest to nawet bardziej czułe głaskanie niż nacisk w pełnym tego słowa znaczeniu).
Masaż ma pozytywny wpływ nie tylko na samopoczucie maluszka ale także na jego układ trawienny, oddychania, trawienia. Masaż to przede wszystkim wspaniała, duża dawka miłości. Malutkie dzieci są bardzo wyczulone na dotyk. Dotyk rodzica sprawia, że stają się spokojniejsze, czują się bardziej bezpiecznie. Dotykanie, głaskanie oraz inne formy kontaktu cielesnego pomiędzy dzieckiem a rodzicami zacieśniają więź między nimi. Kojącą moc dotyku można wykorzystywać świadomie. Masaż przyda się zatem wówczas kiedy maluch jest niespokojny lub rozdrażniony. Taka forma dotyku sprawia mu bowiem dużą przyjemność i działa odprężająco.
Najlepsza pora do masażu to okres między karmieniami. Żeby masaż sprawiał maluszkowi przyjemność sami musimy być odprężeni. Inaczej nasze ruchy nie będą dostatecznie miękkie i delikatne a maluch wyczuje nasz niepokój i sam nie będzie potrafił się zrelaksować.
Taki masaż pomoże dziecku cierpiącemu z powodu kolki, zaparcia lub też innych „brzuszkowych dolegliwości”
Krok pierwszy
Rozbierz swojego maluszka od pasa w dół. Zdejmij mu pieluszkę. Dłonie posmaruj oliwką. Ogrzej dłonie a następnie połóż je w poprzek brzuszka dziecka (jedna na drugiej) i przesuwaj je na przemian od góry do dołu. Taki ruch powtarzaj 6 razy (po 3 razy dla każdej dłoni)
Krok drugi
Zegnij nóżki maluszka i przyciśnij je do brzuszka. Trzymaj tak przez około 6 sekund. Jeśli nóżki są napięte i stawiają opór, nie dociskaj ich na siłę, tylko połóż dziecku ciepłe dłonie na brzuszek i delikatnie uciskaj.
Krok trzeci
Chwyć stópki (albo łydki) swojej pociechy i lekko potrząśnij nóżkami (tak jakbyś chciała coś z nich strzepnąć) . Ta część masażu jest zwykle bardzo lubiana przez niemowlaki i sprawia im ogromną przyjemność.
Krok czwarty
Teraz za pomocą jednej dłoni kreślisz na brzuszku księżyc (półokrąg), zgodnie z ruchem wskazówek zegara, od godziny 12 do 6. Drugą natomiast kreślisz słońce (pełny okrąg) od godziny 6 do 6, także zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po wykonaniu poszczególnych ruchów nie odrywaj rąk od brzuszka dziecka. Powtórz 6 razy. Na koniec powtórz jeszcze krok 2 i trzeci.
Udanej zabawy!
Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021
Dodaj komentarz