Dlaczego noworodek płacze? Najczęstsze przyczyny i sposoby, by sobie z tym poradzić

dlaczego noworodek płacze

Noworodki i niemowlęta komunikują się ze światem za pomocą płaczu. Mogą one w ten sposób próbować nam powiedzieć, że są głodne, mają brudną pieluszkę lub że po prostu potrzebują naszej uwagi. Rodzice zastanawiający się, dlaczego niemowlę płacze, powinni odkryć przyczynę płaczu i spróbować uspokoić maluszka. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Spis treści:

1. Dlaczego niemowlę płacze?
2. Jak uspokoić płaczącego noworodka?
3. Często zadawane pytania

Dlaczego niemowlę płacze?

Niemowlęta za pomocą płaczu zawsze próbują coś nam przekazać. Najczęściej ich płacz oznacza:

• Głód – możemy rozpoznać go zanim dziecko zacznie płakać. Głodne niemowlę, zanim się rozpłacze, może być rozdrażnione i wkładać rączki do buzi.
• Brudna pieluszka – może ona powodować dyskomfort, dlatego niemowlęta zaczynają płakać.
• Potrzeba snu – zmęczone dzieci są marudne, rozdrażnione i bardzo płaczliwe.
• Potrzeba uwagi – niemowlęta bardzo potrzebują obecności swoich rodziców. Płaczem mogą więc komunikować potrzebę uwagi czy bliskości.
• Bolący brzuszek – częstą przypadłością u niemowląt są kolki jelitowe. Pojawić się też mogą wzdęcia, gazy i biegunki. Wszystkie te przypadłości wywoływać mogą dość długi płacz. Najczęściej pojawia się on po karmieniu
• Potrzeba odbicia – dziecko podczas jedzenia może połknąć duże ilości powietrza, co może wywoływać dyskomfort.
• Zbyt niską lub wysoką temperaturę w pomieszczeniu – niemowlę za pomocą płaczu może komunikować, że jest mu za gorąco lub za zimno.
Ząbkowanie – podczas ząbkowania dziecku dokucza ból, o którym mówi nam za pomocą płaczu. Dziecko w tym czasie jest też marudne i rozdrażnione.
• Zbyt mała lub zbyt duża liczba bodźców – małe dzieci są ciekawe świata, dlatego potrzebują wielu bodźców wzrokowych czy dotykowych. Ich ilość nie może być jednak zbyt duża, ponieważ może to przytłoczyć dziecko, czego konsekwencją jest płacz.
• Choroba – dziecko poprzez płacz może nam komunikować, że nie czuje się najlepiej.

Rodzice muszą pamiętać, że niemowlęta nie płaczą bez powodu. Płacz może być wywołany nawet drobnostką np. materiałem, z którego wykonane jest ubranko.

Zobacz również: Jak wygląda zdrowy noworodek?

Jak uspokoić płaczącego noworodka?

Rodzice zastanawiający się, dlaczego noworodek płacze, często wpadają w panikę i zaczynają działać chaotycznie. Muszą oni przede wszystkim się uspokoić i sprawdzić, czy dziecko ma zaspokojone podstawowe potrzeby. W pierwszej kolejności muszą więc sprawdzić, czy dziecko nie jest głodne i senne, czy ma brudną pieluszkę oraz czy potrzebuje odbicia. Rodzice powinni także sprawdzić, czy dziecku nie jest za zimno lub gorąco oraz je utulić. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie ma gorączki lub innych niepokojących objawów.

Jeśli płacz pojawia się po karmieniu, to jego przyczyną najprawdopodobniej jest ból brzuszka. W takiej sytuacji można po konsultacji z pediatrą podać dziecku ziołowy preparat.

Zobacz również: Pieluszkowe zapalenie skóry u dziecka

Często zadawane pytania:

1. Co może być przyczyną płaczu niemowlęcia?

Niemowlę z reguły płacze z powodu niezaspokojonych potrzeb lub złego samopoczucia.

2. Co zrobić, gdy noworodek płacze cały czas?

Gdy noworodek płacze, sprawdźmy, czy ma zaspokojone wszystkie potrzeby oraz czy występują u niego niepokojące objawy. W razie potrzeby warto skontaktować się z pediatrą.

3. Jak uspokoić płaczące niemowlę?

Rodzic uspokajający niemowlę, powinien dowiedzieć się, jaka jest przyczyna płaczu oraz spróbować ją wyeliminować np. niemowlę płaczące z powodu głodu uspokoimy, karmiąc je.

4. Nieustanny płacz noworodka – kiedy powinien zaniepokoić rodziców?

Jeśli dziecko płacze mimo zaspokojenia potrzeb i braku niepokojących objawów, to rodzice powinni się zaniepokoić. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z pediatrą.

 

Oceń

Data publikacji: 21/02/2022, Data aktualizacji: 23/02/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *