Biały szum sprawia, że dziecko wycisza się i spokojnie zasypia. Co to takiego? Jakie urządzenia emitują biały szum? Czy suszarka się do nich zalicza? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.
Spis treści:
1. Biały szum – co to takiego?
2. Jak biały szum działa na ludzki organizm?
3. Biały szum – co emituje uspokajający dźwięk?
4. Biały szum – suszarka także go emituje!
Biały szum to dźwięk szerokopasmowy, zawierający komponenty z całego spektrum dźwięku, słyszalne w równym stopniu [1]. Pierwsze badania naukowe związane z jego oddziaływaniem na niemowlęta przeprowadzono w 1990 roku, w Londynie [2]. Dowiodły one, że biały szum wprawia dziecko w stan relaksu i wycisza je na tyle, że maluch zasypia szybciej oraz śpi spokojnie.
Mówi się, że biały szum przypomina odgłosy, jakie dziecko słyszy, będąc jeszcze w brzuchu mamy. Tymczasem biały szum wprawia w stan relaksu nie tylko niemowlęta, ale także osoby dorosłe. Liczne badania naukowe dowiodły, że jest on bardzo atrakcyjny dla mózgu i może poprawiać sprawność poznawczą oraz wpływać na szybkość zasypiania i jakość snu [4] [5] [6].
Zobacz również: Rozszerzanie diety – kiedy i jak rozszerzać dietę niemowlaka?
Biały szum to dźwięk słyszalny podczas ulewy. Biały szum występuje nad morzem oraz w lesie, może go emitować także ogródkowy zraszacz, pracujący w trybie ciągłym. Na rynku jest dostępnych również wiele aplikacji na smartfona z białym szumem, a nawet zabawki odtwarzające nagranie z białym szumem, są tzw. szumisie.
Zobacz również: Próchnica butelkowa – objawy, sposoby leczenia i zapobiegania
Co jeszcze może emitować biały szum? Suszarka to jeden ze sprzętów domowych, który wydaje uspokajające odgłosy [7] [8] [9]. Urządzenia można używać okazjonalnie, w trudnych chwilach, np. kiedy niemowlak ma kolkę i przez to nie może zasnąć. Inne urządzenia, które wytwarzają biały szum to [10]:
• grzejnik,
• klimatyzator,
• odkurzacz
• okap kuchenny
• oczyszczacz powietrza,
• wentylator.
Podczas używania urządzeń generujących biały szum – suszarki, klimatyzatora czy też wentylatora należy uważać na to, aby [2] [9] [10]:
• wytwarzany przez sprzęt dźwięk był nie wyższy niż 50 decybeli,
• źródło dźwięku nie znajdowało się zbyt blisko główki dziecka,
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować tę metodę ze sprawdzonym lekarzem specjalistą.
Źródła:
1. https://www.sleepfoundation.org/noise-and-sleep/white-noise
2. https://www.mjakmama24.pl/niemowle/sen/bialy-szum-co-takiego-i-dlaczego-pomaga-dziecku-zasnac-aa-eEWB-dce5-7eGo.html
3. Spencer J. A. et al. White noise and sleep induction. Archives of Disease in Childhood 65(1): 135-7 (1990)
4. Messineo L. et al. Broadband Sound Administration Improves Sleep Onset Latency in Healthy Subjects in a Model of Transient Insomnia. Frontiers in Neurology 21(8): 718 (2017)
5. Ebben M. R. et al. The effects of white noise on sleep and duration in individuals living in a high noise environment in New York City. Sleep medicine 83: 256-259 (2021)
6. Warjri E. et al. Impact of a white noise app on sleep quality among critically ill patients. Nursing in Critical Care (2021)
7. https://zdrowie.wprost.pl/dziecko/rozwoj-dziecka/10564201/dziecko-zasypia-przy-dzwieku-suszarki-przyczyny-efekty.html
8. https://mamotoja.pl/szum-suszarki-czy-moze-szkodzic,problemy-ze-snem-artykul,26611,r1p1.html
9. https://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,25910446,szum-suszarki-czyli-o-tym-jak-uspokoic-i-zachecic-do-snu-swoje.html
10. https://www.healthline.com/health/pink-noise-sleep#compared-to-other-colors
Data publikacji: 23/03/2022, Data aktualizacji: 28/03/2022
Dodaj komentarz