26 tydzień życia dziecka

26 tydzień życia

26 tydzień życia dziecka to już połowa 7 miesiąca. Nasz maluszek w tym czasie intensywnie rozwija się fizycznie, społecznie, intelektualnie i emocjonalnie. Co chwilę możemy zauważyć u niego nowe umiejętności i zachowania. Jest to spowodowane piątym skokiem rozwojowym. Dochodzi do niego właśnie w 26 tygodniu życia dziecka.

Spis treści:

1. 26 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy
2. Pozostałe skoki rozwojowe

26 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

26 tydzień życia dziecka to czas, w którym powinien pojawić się skok rozwojowy. Jest to przełomowy moment w rozwoju dziecka. W ciągu pierwszego roku życia maluszek powinien przejść przez siedem skoków rozwojowych. Ten w 26 tygodniu życia powinien pojawić się jako piąty z kolei.

Dzieci w 26 tygodniu życia zaczynają odczuwać ogromną potrzebę bliskości. Pojawić może się lęk separacyjny i bunt po rozstaniu z rodzicami. Maluszki w tym wieku potrafią już rozróżnić bliskich od obcych, dlatego każda chwila bez rodziców może wywołać u nich strach i niepokój. Zauważyć możemy także świadomy uśmiech podczas patrzenia na bliską osobę.

Skok rozwojowy w 26 tygodniu życia wiąże się także z lepszą koordynacją rączek. Nasz maluszek ma już bardziej precyzyjny chwyt, klaszcze, przekłada przedmioty z ręki do ręki i chowa je do różnych pojemników. Poprawia się również koordynacja nóżek. Możemy ją zauważyć po coraz częstszych próbach pełzania, a nawet stawania na nóżkach. Większość dzieci po tym skoku rozwojowym potrafi już samodzielnie siedzieć.
26 tydzień życia u wielu dzieci kończy piąty skok rozwojowy. Zwykle zaczyna się on już w okolicy 22-23 tygodnia życia niemowlaka.

Zobacz również: Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia

Pozostałe skoki rozwojowe

Skoki rozwojowe u dzieci powinny odbywać się po kolei. Jeden skok może pojawić się, dopiero gdy poprzedni się zakończy. Skok rozwojowy w 26 tygodniu życia jest poprzedzony następującymi etapami rozwoju:
● 5 tydzień niemowlaka – ten skok rozwojowy polega głównie na wyostrzeniu zmysłów dziecka. Docierające bodźce są dla maluszka nowe, dlatego może on być wtedy nieco drażliwy.
● 9 tydzień niemowlaka – w tym czasie dziecko zaczyna nabywać świadomość swojego ciała, rozróżniać dźwięki i zapachy oraz podnosić główkę. Pojawić może się również pierwsze gaworzenie.
● 11-12 tydzień niemowlaka – maluszek zaczyna śledzić już przedmioty wzrokiem i odwracać za nimi główkę. Skok rozwojowy u 3-miesięcznego niemowlaka wiąże się również z większą płynnością ruchów i wkładaniem do buzi wszystkiego, co wpadnie dziecku w ręce.
● 15 tydzień niemowlaka – skok rozwojowy w tym czasie jest bardzo przełomowy dla dziecka. Dziecko zaczyna wtedy reagować na swoje imię, poznaje się w lustrze i wydaje coraz więcej dźwięków. Zaobserwować możemy również celowe zrzucanie przedmiotów na podłogę przez 15-tygodniowe niemowlę. Ten skok rozwojowy powinien zakończyć się do 19 tygodnia życia dziecka.

Wszystkie wymienione skoki rozwojowe powinny nastąpić przez 26 tygodniem życia dziecka. Umożliwi to dziecku przejście przez piąty skok rozwojowy.
W późniejszym czasie dziecko powinno przejść jeszcze dwa skoki rozwojowe. Pierwszy z nich powinien mieć miejsce między 33 a 37 tygodniem życia.

Dziecko zaczyna wtedy logicznie myśleć, klasyfikować przedmioty i inicjować zabawę. Ostatni skok przypada między 41 a 48 tygodniem życia. Wiążę się on ze świadomym używaniem słowa “nie”, naśladowaniem zwierząt i próbami chodzenia.

Zobacz również: Wysypka u niemowlęcia

 

Oceń

Data publikacji: 02/08/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *