Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia

atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia wcale nie jest tak rzadkie, jakby mogło się wydawać. Choroba jest rozpoznawana u dzieci najczęściej przed ukończeniem roczku. Co to takiego? Jak się objawia atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia i na czym polega leczenie? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia – co to za choroba?
2. Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia – jakie są objawy?
3. Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia – na czym polega leczenie?
4. Często zadawane pytania o atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia – co to za choroba?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt jest rozpoznawane zwykle w ciągu pierwszego roku życia dziecka [1]. Choroba zapalna skóry o przewlekłym charakterze inaczej zwana także AZS lub egzemą występuje u nawet 24% populacji Europy [2]. Jej przyczyny są złożone – naukowcy podejrzewają, że za rozwój AZS odpowiadają po części czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe [3].

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia – jakie są objawy?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt manifestuje się najczęściej w obrębie owłosionej skóry głowy, czoła i policzków. W jaki sposób? Charakterystyczne objawy AZS to [3]:

• nadmiernie wysuszona skóra,
• silne uczucie swędzenia,
• wysypka rumieniowo-wysiękowa,
• zaczerwienienie skóry.

Tymczasem u dzieci starszych zmiany skórne pojawiają się na powierzchni grzbietowej rąk oraz w zgięciach łokci i pod kolanami [3].

Zobacz również: Niemowlę wymiotuje – co robić?

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia – na czym polega leczenie?

Leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowlęcia jest wdrażane po konsultacji z lekarzem dziecięcym, dermatologiem lub alergologiem. Opiera się ono przede wszystkim na stosowaniu miejscowo na skórę leków, które nawilżają skórę i łagodzą świąd. W przypadku niemowląt lekarz może zalecić stosowanie kremów na egzemę zawierających lipidy w strukturze lamelarnej – imitują one naturalne lipidy naskórkowe, zwiększają nawilżenie skóry oraz zapobiegają utracie wody [5]. Dobroczynnym składnikiem jest także prowitamina B5, która wspiera procesy gojenia i regeneracji skóry [6]. Preparaty przeznaczone do stosowania u niemowląt posiadają specjalne oznaczenie na opakowaniu.

Co jeszcze można zrobić, gdy wystąpiło atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia? Leczenie warto wspomóc poprzez unikanie czynników drażniących i stosowanie do mycia ciała malucha emolientów – to dermokosmetyki o właściwościach nawilżających i natłuszczających [7]. Gojeniu sprzyja także ubieranie malucha w luźne ubranka wykonane z delikatnych tkanin – takich, które nie podrażniają mechanicznie skóry.

Zobacz również: Trądzik niemowlęcy – skąd się bierze i jak go leczyć?

Często zadawane pytania o atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia

1. Czy dziecko może mieć atopowe zapalenie skóry?

Tak, atopowe zapalenie skóry to najczęstsza dermatoza wieku dziecięcego. Częstość występowania AZS u dzieci na całym świecie wynosi około 20% [8].

2. Jak pielęgnować dziecko z atopowym zapaleniem skóry?

Pielęgnacja dziecka z AZS polega na stosowaniu miejscowo na skórę preparatów, które ją nawilżają oraz łagodzą świąd. Dodatkowo wskazane jest unikanie czynników drażniących oraz używanie do mycia malucha emolientów.

3. Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci?

W przypadku, gdy u dziecka zdiagnozowano atopowe zapalenie skóry, lekarz może zalecić stosowanie kremów zawierających lipidy w strukturze lamelarnej oraz prowitaminę B5. Natomiast do pielęgnacji skóry atopowej używa się emolientów.

4. Co pomaga na atopowe zapalenie skóry u niemowląt?

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów na AZS przeznaczonych do stosowania u niemowląt. Warto wyposażyć się nie tylko w leki przepisane przez lekarza, ale także emolienty do kąpieli.


Źródła:

1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/skora/62304,atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci

2. https://ptca.pl/index.php/choroby-atopowe/atopowe-zapalenie-skory

3. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory

4. https://www.bepanthen.pl/wszystko-o-egzemie/na-co-dzien/atopowe-zapalenie-skory-azs-u-dzieci-i-niemowlat

5. https://www.webmd.com/parenting/baby/baby-eczema-questions-answers

6. https://www.dermaessentia.com/blogs/skin-care/provitamin-b5

7. https://emotopic.pl/porady/emolienty-zastosowanie-i-wskazania/

8. https://podyplomie.pl/wiedza/pediatria/1442,atopowe-zapalenie-skory

 

Oceń

Data publikacji: 02/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *