Na co uważać w ciąży? [LISTA 5 RZECZY] - Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Jesteś w ciąży? Na to uważaj! [INFOGRAFIKA]

na co uważać w ciąży

Każda ciężarna przeżywa ten czas trochę inaczej, często jednak pojawiają się różnego typu niepokojące objawy. Chociaż nie zawsze muszą oznaczać problemy ze zdrowiem przyszłej mamy lub jej dziecka, zawsze warto poradzić się lekarza. Na co więc szczególnie powinnaś uważać, jeśli spodziewasz się dziecka?

Na co uważać w ciąży?

  1. Plamienie i krwawienie
  2. Wysoka gorączka
  3. Opuchnięte i bolące nogi
  4. Brak ruchów dziecka
  5. Bóle głowy

na co uważać w ciąży

1. Plamienie i krwawienie – ma je prawie 1/3 ciężarnych

Mimo tego, że jest to objaw stosunkowo częsty, każdorazowo powinien być konsultowany z lekarzem. Dzięki temu będziesz miała pewność, czy wszystko jest w porządku. Skąpe plamienie, któremu nie towarzyszy żaden ból zwykle nie świadczy o niczym niebezpiecznym, a np. polipie czy nadżerce. Jeśli krwawienie jest silne (z ciemno- lub jasnoczerwoną krwią), bólem podbrzusza i/lub krzyża może natomiast zwiastować poronienie.

Więcej: Co oznacza krwawienie w ciąży

2. Wysoka gorączka może zaszkodzić dziecku

Bardzo podwyższona temperatura ciała może spowodować nawet poronienie lub doprowadzić do porodu przedwczesnego. Gorączka jest też częstym objawem infekcji, która – nieleczona – także może niekorzystnie wpłynąć na Twoje dziecko.

Przed konsultacją z lekarzem nie powinnaś zażywać żadnych środków obniżających temperaturę na własną rękę, a jedynie skorzystać z naturalnych sposobów, np. chłodnych okładów. Jeśli to początek ciąży, lekko podwyższona temperatura (37-37,5 stopnia) u niektórych kobiet jest normalna.

 

3. Opuchnięte i bolące nogi mogą świadczyć o zakrzepicy

Chociaż obrzęki nóg i kostek są w ciąży naturalne (dochodzi do zatrzymania wody), opuchnięcia z bólem, zaczerwienieniem i ociepleniem to już niepokojący objaw. Może on świadczyć o zakrzepicy, która w skrajnych przypadkach prowadzi do poronienia. Pamiętaj, że w ciąży ryzyko pojawienia się tej choroby jest podwyższone. Krew jest gęstsza, a dziecko dodatkowo uciska na żyły biodrowe. Jeszcze większe ryzyko zakrzepicy mają te ciężarne, u których obecna jest trombofilia wrodzona – genetyczna skłonność do nadkrzepliwości. Czy ją masz, powie Ci prosty test DNA.

Więcej: Zakrzepica w ciąży

4. Brak ruchów dziecka – czy się martwić?

Pierwsze ruchy Twojego malucha powinnaś odczuwać od ok. 20 tygodnia ciąży. Najpierw są dość rzadkie, by później pojawiać się z większą częstotliwością. Jeśli niepokoi Cię brak ruchów dziecka lub zmniejszenie ich częstotliwości – udaj się do ginekologa. Lekarz wykona USG i oceni czynność serca dziecka. Odczuwalny brak ruchów dziecka powinien Cię zaniepokoić szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży, dlatego jeśli jesteś w trzecim trymestrze, najlepiej wybrać się od razu do szpitala.

Więcej: Ruchy dziecka w ciąży

5. Bóle głowy – może je powodować niezdrowy tryb życia

Zwykle bóle głowy wiążą się z narażeniem na szkodliwe czynniki, np. hałas, silny zapach, nieprawidłową dietę, zbyt małą ilość wypijanej wody czy za dużo lub za mało snu. Jeśli jednak oprócz bólu głowy masz m.in. nadciśnienie, skąpomocz i problemy z widzeniem, jedź do szpitala jak najszybciej. Te objawy mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym, który może przekształcić się w rzucawkę – niebezpieczny dla Ciebie i dziecka napad padaczki.

Więcej: Stan przedrzucawkowy w ciąży

 


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: Olena Brodetska/pl.123rf.com | Infografika: www.badaniaprenatalne.pl

Jesteś w ciąży? Na to uważaj! [INFOGRAFIKA]
4.8 Liczba ocen: 5

Przeczytaj również:

16/08/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij