Jesteś w ciąży? Na to uważaj! [INFOGRAFIKA]

na co uważać w ciąży

Każda ciężarna przeżywa ten czas trochę inaczej, często jednak pojawiają się różnego typu niepokojące objawy. Chociaż nie zawsze muszą oznaczać problemy ze zdrowiem przyszłej mamy lub jej dziecka, zawsze warto poradzić się lekarza. Na co więc szczególnie powinnaś uważać, jeśli spodziewasz się dziecka?

Na co uważać w ciąży?

  1. Plamienie i krwawienie
  2. Wysoka gorączka
  3. Opuchnięte i bolące nogi
  4. Brak ruchów dziecka
  5. Bóle głowy

na co uważać w ciąży

1. Plamienie i krwawienie – ma je prawie 1/3 ciężarnych

Mimo tego, że jest to objaw stosunkowo częsty, każdorazowo powinien być konsultowany z lekarzem. Dzięki temu będziesz miała pewność, czy wszystko jest w porządku. Skąpe plamienie w ciąży, któremu nie towarzyszy żaden ból zwykle nie świadczy o niczym niebezpiecznym, a np. polipie czy nadżerce. Jeśli krwawienie jest silne (z ciemno- lub jasnoczerwoną krwią), bólem podbrzusza i/lub krzyża może natomiast zwiastować poronienie.

Więcej: Co oznacza krwawienie w ciąży

2. Wysoka gorączka może zaszkodzić dziecku

Bardzo podwyższona temperatura ciała może spowodować nawet poronienie lub doprowadzić do porodu przedwczesnego. Gorączka jest też częstym objawem infekcji, która – nieleczona – także może niekorzystnie wpłynąć na Twoje dziecko.

Przed konsultacją z lekarzem nie powinnaś zażywać żadnych środków obniżających temperaturę na własną rękę, a jedynie skorzystać z naturalnych sposobów, np. chłodnych okładów. Jeśli to początek ciąży, lekko podwyższona temperatura (37-37,5 stopnia) u niektórych kobiet jest normalna.

 

3. Opuchnięte i bolące nogi mogą świadczyć o zakrzepicy

Chociaż obrzęki nóg i kostek są w ciąży naturalne (dochodzi do zatrzymania wody), opuchnięcia z bólem, zaczerwienieniem i ociepleniem to już niepokojący objaw. Może on świadczyć o zakrzepicy, która w skrajnych przypadkach prowadzi do poronienia. Pamiętaj, że w ciąży ryzyko pojawienia się tej choroby jest podwyższone. Krew jest gęstsza, a dziecko dodatkowo uciska na żyły biodrowe. Jeszcze większe ryzyko zakrzepicy mają te ciężarne, u których obecna jest trombofilia wrodzona – genetyczna skłonność do nadkrzepliwości. Czy ją masz, powie Ci prosty test DNA.

Więcej: Zakrzepica w ciąży

4. Brak ruchów dziecka – czy się martwić?

Pierwsze ruchy dziecka powinnaś odczuwać od ok. 20 tygodnia ciąży. Najpierw są dość rzadkie, by później pojawiać się z większą częstotliwością. Jeśli niepokoi Cię brak ruchów dziecka lub zmniejszenie ich częstotliwości – udaj się do ginekologa. Lekarz wykona USG i oceni czynność serca dziecka. Odczuwalny brak ruchów dziecka powinien Cię zaniepokoić szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży, dlatego jeśli jesteś w trzecim trymestrze, najlepiej wybrać się od razu do szpitala.

Więcej: Ruchy dziecka w ciąży

5. Bóle głowy – może je powodować niezdrowy tryb życia

Zwykle bóle głowy w ciąży wiążą się z narażeniem na szkodliwe czynniki, np. hałas, silny zapach, nieprawidłową dietę, zbyt małą ilość wypijanej wody czy za dużo lub za mało snu. Jeśli jednak oprócz bólu głowy masz m.in. nadciśnienie, skąpomocz i problemy z widzeniem, jedź do szpitala jak najszybciej. Te objawy mogą świadczyć o stanie przedrzucawkowym, który może przekształcić się w rzucawkę – niebezpieczny dla Ciebie i dziecka napad padaczki.

Więcej: Stan przedrzucawkowy w ciąży

 


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: Olena Brodetska/pl.123rf.com | Infografika: www.badaniaprenatalne.pl

4.8/5 - (5 głosów / głosy)

Data publikacji: 16/08/2018, Data aktualizacji: 09/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *