Mięśnie Kegla - jak je wyczuć? - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Mięśnie Kegla

mięśnie kegla

Mięśnie Kegla to mięśnie dna macicy, które podtrzymują macicę i regulują pracę pęcherza. Regularne ich ćwiczenie ułatwia poród siłami natury i pomaga szybciej wrócić po nim do formy, a także wpływa korzystnie na życie seksualne czy np. nietrzymanie moczu. Ćwiczyć wystarczy 5-10 minut dziennie.

Mięśnie Kegla – jak je wyczuć?

Mięśnie Kegla najprościej wyczuć wykorzystując jeden z dwóch sposobów. Pierwszym jest położenie się na plecach, włożenie do pochwy dwóch palców i napięcie mięśni. Będzie to odruch naturalny. Na palcach będzie można wyczuć zaciśnięcie – na początku może być bardzo lekkie, ale wraz z wykonywaniem ćwiczeń stanie się coraz mocniejsze.

Drugim sposobem jest wyczucie mięśni Kegla podczas oddawania moczu, przerywając jego strumień. Warto jednak pamiętać, żeby w ten sposób jedynie zidentyfikować mięśnie, a nie ćwiczyć. Częste zaciskanie mięśni Kegla w czasie oddawania moczu może bowiem powodować, że nie opróżni się on do końca, więc pojawią się infekcje.

Mięśnie Kegla – jak je ćwiczyć?

Ćwiczenia te polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla. Powinno się wykonywać je seriami, np. napięcie 5-10 sekund i powolne rozluźnienie 5 razy – 3-5 razy dziennie. Na początku mięśnie Kegla najlepiej ćwiczyć na leżąco lub stojąc w lekkim rozkroku, ponieważ nie powinno się w tym czasie napinać mięśni brzucha, a w tych pozycjach najłatwiej to osiągnąć. Długość skurczu oraz liczbę powtórzeń dobrze zwiększać wraz z dojściem do wprawy.

Przy ćwiczeniach mięśni Kegla najważniejsza jest regularność. Trzeba to robić codziennie, ok. 5-10 minut. Nie jest to jednak zadanie uciążliwe, chociaż na początku potrzeba odrobiny praktyki. Później ćwiczyć można nawet w pracy czy autobusie, czego nikt nie zauważy. Pierwsze efekty nie są widoczne od razu, ale po kilku miesiącach mięśnie staną się wyraźnie silniejsze.

Mięśnie Kegla – po co je ćwiczyć?

Ćwiczenie mięśni Kegla polecane jest każdej kobiecie – bez względu na sprawność czy wiek, jednak warto robić to szczególnie w ciąży lub jeszcze na etapie planowania ciąży. Mocne mięśnie dna macicy ułatwiają bowiem przejście przez poród, a także sprawiają, że wrócenie po nim do formy jest dużo szybsze.

Nie jest to jednak jedyna korzyść z ćwiczeń. Dobrze napięte mięśnie Kegla zwiększają satysfakcję z życia seksualnego u obojga partnerów, a także ułatwiają kobiecie osiągnięcie orgazmu. Co więcej, zmniejszają ryzyko pojawienia się nietrzymania moczu czy wypadania pochwy, a jeśli kobieta cierpi z ich powodu – umożliwiają pozbycie się tych kłopotów.

Przeczytaj także: Podstawowe badania w ciąży

.

Mięśnie Kegla
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

20/12/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Badania DNA nie tylko dla ojców
Badania DNA nie tylko dla ojców?

Testy DNA kojarzą nam się przede wszystkim z testami na ojcostwo. Czasem jednak sięgają po nie także kobiety. Nie jest to zaskoczeniem jeśli wykonują je swoim partnerom, aby mieć pewność, że dziecko pochodzi rzeczywiście od...

Zamknij