Łuszczyca – objawy i leczenie dietą

łuszczyca

.

Łuszczyca jest bardzo popularną chorobą skóry. Cierpi na nią nawet 1 000 000 osób w Polsce. Zwykle wymaga ona długiego leczenia, nie tylko zewnętrznego (preparatami aplikowanymi bezpośrednio na skórę),ale często też środkami doustnymi i fototerapią. Co ważne, nawet co 6 osoba z łuszczą może mieć też celiakię i to właśnie trwała nietolerancja glutenu jest przyczyną wystąpienia zmian skórnych.

Spis treści:
Jak dochodzi do powstania łuszczycy
Objawy łuszczycy
Leczenie łuszczycy dietą bezglutenową

Badania pokazują, że nawet 104 000 pacjentów w Polsce, którzy leczą się na łuszczycę, mogłoby skutecznie poprawić swój stan zdrowia tylko dzięki wykonaniu badania na celiakię i włączeniu diety bezglutenowej. Wiele osób myśli, że celiakia jest chorobą wieku dziecięcego. To błąd! Choroba może ujawnić się dopiero w wieku dorosłym i to w różny sposób – nie tylko bólami brzucha, wzdęciami, biegunkami, ale też nietypowo np. jako łuszczyca, łysienie plackowate, egzema, problemy psychiczne, osłabienie, brak witamin itp. Im wcześniej zostanie zdiagnozowana, tym szybciej chory będzie mógł wrócić do pełni zdrowia.

Łuszczyca – jak dochodzi do jej powstawania?

W normalnie funkcjonującej skórze proces przemiany komórek trwała około 26-28 dni. U chorych na łuszczycę układ odpornościowy zbyt wcześnie wysyła sygnały, które skracają ten proces do około 4 dni. Nowe komórki dojrzewają zbyt szybko, podczas gdy stare nie nadążają się złuszczać. Dlatego też u osób chorych na łuszczycę naskórek staje się gruby, a na ciele tworzy się warstwa martwych komórek w postaci twardych łusek.

Łuszczyca objawy

Typowe objawy łuszczycy to czerwone, pogrubione zmiany skórne, które dodatkowo pokryte są srebrzystymi łuskami. Takie zmiany określane są najczęściej przez pacjentów jako „placki”, które bolą lub swędzą. Łuszczyca w pierwszej kolejności pojawia się na łokciach, kolanach oraz innych częściach nóg, skórze głowy pokrytej włosami, twarzy, dłoniach, podeszwach stóp oraz w dolnej części pleców. Objawy łuszczycy mogą jednak wystąpić w dowolnej części ciała. Zdarza się, że pacjent ma je np. na paznokciach (wtedy łuszczyca bywa często mylona z grzybicą), genitaliach, czy w jamie ustnej. U części chorych objawy łuszczycy dotykają również stawów. Wtedy dochodzi u nich do łuszczycowego zapalenia stawów.

Leczenie łuszczycy dietą bezglutenową

Przeprowadzone badania pokazały, że nawet u 16% pacjentów leczących się na łuszczycę stwierdzono podwyższony poziom przeciwciał związanych z celiakią (trwałą nietolerancją glutenu). Po zastosowaniu w ich przypadku diety bezglutenowej odnotowano poprawę stanu zdrowia, w tym zanik łuszczycy.

Profesor G. Michaelsson w jednym z wywiadów opublikowanych w czasopiśmie „Psoriasis Advance”, wydawanym przez National Psoriasis Foundation w USA, zapytany o to co radzi chorym na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów, odpowiedział: zaleca się wszystkim pacjentom z umiarkowaną lub ciężką łuszczycą, lub łuszczycą krostkową rąk i stóp wykonanie badania pod kątem celiakii. Koszty wykonania takiego badania są niskie, a wyniki mogą być bardzo pomocne. Z obserwacji profesora wynika także, że pacjenci z łuszczycą i utajoną celiakią, przechodząc na dietę bezglutenową, byli wolni od choroby po raz pierwszy od 25 lat!

Nie warto przechodzić na dietę bezglutenową przed wykonaniem badania na celiakię. Pacjenci z łuszczycą próbują czasem leczyć chorobę na własną rękę dietą, jednak szybko rezygnują, ponieważ efekty przychodzą dopiero po dłuższym czasie. Dlatego zanim pacjent zacznie ją stosować powinien sprawdzić,  czy jest chory na celiakię. Koszty badania genetycznego na celiakię (od niego warto zacząć, bo jest najpewniejsze i jako jedyne może wykluczyć chorobę) są niewielkie w porównaniu z kosztami terapii stosowanej przy łuszczycy.

Wykonując badanie na celiakię można nie tylko wyleczyć łuszczycę, ale też ustrzec bliskich przed chorobą. Jeśli jeden członek rodziny ma celiakię, to istnieje ryzyko, że będą ją mieli również pozostali krewni.


.

celiakia, dieta bezglutenowałuszczyca leczenie, zdrowie kobiety, nietolerancja glutenu

Oceń

Data publikacji: 07/04/2017, Data aktualizacji: 10/11/2021

Jedna odpowiedź do “Łuszczyca – objawy i leczenie dietą”

  1. salamanderplamisty salamanderplamisty pisze:

    Dzień dobry.Postanowiłem założyć własnego bloga na temat mojej walki z łuszczycą, która od miesiąca jest ewidentnie w odwrocie kompletnie bez leków.Postaram się wrzucać 2-3 razy w tygodniu zdjęcia i efekty mojej kuracji.Jeżeli jest ktoś kto potrzebuje przede wszystkim podniesienia na duchu to zapraszam.Będę zamieszczał wszelkie informacje dotyczące mojej walki z chorobą.Wpisuję taki komentarz praktycznie wszędzie gdzie się da bo zależy mi na tym aby jak najwięcej osób miało szanse wygrać z chorobą.Zapraszam

    salamanderplamisty.blogspot.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *