KTG – na czym polega to badanie?

Czym jest badanie KTG, Kiedy wykonuje się badanie KTG, Jak wygląda badanie KTG płodu, Co oznaczają wyniki KTG

KTG jest badaniem monitorującym dwa parametry: czynność skurczową macicy i serce płodu. Przy prawidłowo rozwijającej się ciąży wykonuje się je pod sam jej koniec, a jeśli istnieje taka potrzeba – nawet od 26-28 tygodnia ciąży. Co jeszcze warto wiedzieć o tym badaniu i jak wygląda?

Czym jest badanie KTG?
Kiedy wykonuje się badanie KTG?
Jak wygląda badanie KTG płodu?
Co oznaczają wyniki KTG?

Czym jest badanie KTG?

Chcesz wiedzieć, czym jest badanie KTG? To badanie, które monitoruje serce płodu i czynność skurczową macicy. Jest nieinwazyjne i komfortowe dla kobiety oraz bezpieczne dla dziecka. W czasie KTG monitorowanie może być zewnętrzne (najczęściej, pasy z czujnikami na brzuchu) albo wewnętrzne (elektroda umieszczona na główce dziecka, dużo rzadsze rozwiązanie i stosowane tylko w konkretnych przypadkach).

Kiedy wykonuje się badanie KTG?

Zatem kiedy wykonuje się badanie KTG? Najczęściej pod koniec ciąży, często kilka razy co kilka dni – jeśli przebiega ona prawidłowo. Czasami badanie przeprowadza się wcześniej, jeśli istnieją takie wskazania (m.in. ciąża bliźniacza, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca). Może być wykonane nawet od 26-28 tygodnia ciąży. KTG może być realizowane również zaraz przed porodem i w jego trakcie.

Jak wygląda badanie KTG płodu?

KTG może mieć formę monitorowania zewnętrznego i wewnętrznego. Najczęściej stosuje się to pierwsze. Jak wygląda badanie KTG płodu z monitorowaniem zewnętrznym? W czasie badania na brzuchu ciężarnej umieszczane są pasy z czujnikami (jeden mierzy napięcie macicy, drugi częstotliwość bicia serca dziecka). Najczęściej KTG trwa ok. 30 minut, jednak gdy istnieje taka potrzeba – może zostać przedłużone i uzupełnione o test stresowy.

Co oznaczają wyniki KTG?

Rezultat badania pokazany jest na wykresie. Co oznaczają wyniki KTG? Pokazują, ile razy serce dziecka bije w ciągu minuty i jak wygląda stosunek liczby uderzeń do liczby skurczów macicy. Prawidłowo serce malucha powinno być 110-160 razy na minutę – wtedy mówimy o normokardii. Zbyt mała lub zbyt duża liczba uderzeń może wskazywać natomiast na jakąś nieprawidłowość, np. zakażenie czy niedotlenienie.

Oceń

Data publikacji: 15/02/2019, Data aktualizacji: 12/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *