INSTRUKCJA: Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych?

Jak zabezpieczyć materiał poronny do badań genetycznych

Dlaczego prawidłowe zabezpieczenie materiału poronnego jest tak ważne?


Prawidłowe zabezpieczenie materiału poronnego jest bardzo istotne, aby możliwe było wykonanie badania genetycznego określającego płeć (nawet przed 16 tc) i badania chorób genetycznych płodu (m.in. zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau). Portal poronilam.pl przygotował instrukcję, która krok po kroku pokazuje jak prawidłowo zabezpieczyć materiał, na co zwrócić uwagę i jaki materiał jest najlepszy do badania. Dlaczego badanie genetyczne materiału poronnego jest tak ważne?

Dzięki ustaleniu płci po poronieniu rodzice mogą skorzystać z należnych im praw (rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, skrócony urlop macierzyński 56 dni i zasiłek pogrzebowy 4000 zł). Znajomość płci, nadanie imienia dziecku i jego rejestracja w USC dla wielu rodziców ma ogromne znaczenie i pozwala im pogodzić się ze stratą.

Z kolei badanie chorób genetycznych płodu może pozwolić poznać przyczynę poronienia, odzyskać spokój i przygotować się do kolejnej ciąży. Ok. 60-70% poronień samoistnych jest spowodowanych aberracjami chromosowymi płodu i wady te najczęściej nie powtarzają się w kolejnych ciążach.

Badanie materiału poronnego nie jest refundowane i rodzice mogą zlecić je prywatnie. Ważne jest, aby poinformowali personel medyczny o chęci wykonania prywatnych badań genetycznych. W przypadku poronienia w domu można zabezpieczyć próbki samodzielnie i udać się do szpitala. 

  Przeczytaj instrukcję w PDF

 

Pobierz i udostępnij!

Dowiedz się więcej na poronilam.pl

Ważne artykuły:

 

 

4.5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 02/03/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *