Jak przygotować się do badania nasienia? Pytania i odpowiedzi

Jak przygotować się do badania nasienia? Najczęstsze pytania i odpowiedzi

jak przygotować się do badania nasienia

Badanie nasienia to jedno z pierwszych badań, jakie wykonuje mężczyzna m.in. przy problemach z płodnością. Nic dziwnego – jest szybkie, bezbolesne i stosunkowo niedrogie, a pozwala uzyskać wiele ważnych informacji na temat kondycji plemników. Jak przygotować się do badania nasienia, by wynik był jak najbardziej wiarygodny i pomocny w dalszej diagnostyce?

Zalecenia na ten temat wydała przede wszystkim Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), przed badaniem powinny one zostać przekazane w klinice/laboratorium.

1. Czy bezpośrednio przed badaniem nasienia mogę współżyć?

Nie. WHO zaleca, aby okres wstrzemięźliwości seksualnej wynosił 2-7 dni, a niektóre kliniki zawężają ten czas do 3-5 dni. Zbyt krótki okres od ostatniego stosunku może powodować sztuczne obniżenie koncentracji plemników, a zbyt długi – zwiększenie jej przy jednoczesnym obniżeniu m.in. ich ruchliwości.

Przy kolejnym badaniu nasienia najlepiej zachować dokładnie ten sam okres wstrzemięźliwości, co pozwoli jak najdokładniej porównać uzyskane wyniki.

2. Czy przed badaniem nasienia mogę przyjmować leki?

To zależy. Najlepiej porozmawiać na ten temat z lekarzem, informując go o swoich schorzeniach, przyjmowanych lekach i innych suplementach. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz ustali, czy badanie nasienia jest w danym momencie możliwe, czy konieczne będzie jego przesunięcie i czy dane konkretne leki mogą być przyjmowane przed badaniem nasienia.

Również wykonanie badania podczas przeziębienia należy skonsultować z lekarzem, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

To może Cię zainteresować: Badanie nasienia

3. Czy mogę oddać nasienie do badania w domu?

Zaleca się, aby pobranie materiału nastąpiło w pobliżu laboratorium, w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu. Dzięki temu możliwość zanieczyszczenia nasienia czy jakiejkolwiek degradacji zostanie zmniejszona, a ponadto będzie można bardziej precyzyjnie ustalić moment oddania ejakulatu do pojemnika.

W określonych przypadkach możliwe jest oddanie nasienia w domu (do pojemniczka uzyskanego z laboratorium lub ewentualnie do specjalnej prezerwatywy), jednak trzeba zachować w tym przypadku określone środki ostrożności. Próbka powinna zostać przekazana do laboratorium w ciągu 60 minut i transportowana w temp. 20-37°C.

4. Czy w czasie oddawania nasienia może towarzyszyć mi partnerka?

W wielu klinikach i laboratoriach istnieje taka możliwość, co znacznie podnosi komfort badania. Nasienie oddaje się drogą masturbacji i musi w całości znaleźć się w przygotowanym do tego celu pojemniczku. Jeśli z jakichś powodów nie uda się tego zrobić, należy poinformować personel.

Ciekawy artykuł: Niepłodność – do którego specjalisty się wybrać?

5. Jak przygotować się do badania nasienia – bezpośrednio przed jego oddaniem?

WHO zaleca, aby zachować podstawowe zasady higieny. W praktyce tego typu informacje powinny znajdować się bezpośrednio w klinice. Najczęściej pomieszczenie do oddania nasienia są wyposażone w łazienki, a przynajmniej umywalki.

Przed oddaniem nasienia warto oddać mocz, a następnie obmyć zewnętrzne narządy płciowe i wytrzeć jednorazowym ręcznikiem papierowym lub gazikiem.


Źródła:

Podstawowe badanie nasienia wg standardów Światowej Organizacji Zdrowia z roku 2010. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Warszawa 2016.

Badanie nasienia – metoda manualna. Standardy według wytycznych WHO z 2010 r. opracowane przez Komisję do Spraw Konsensusu Lekarsko–Diagnostycznego Polskiego Towarzystwa Andrologicznego (PTA) z udziałem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej (PTDL), „Diagnostyka Laboratoryjna” 2010, 46, 2

 

autor: Agnieszka


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: ©puhhha/pl.123rf.com


Data publikacji: 30/08/2018, Data aktualizacji: 30/11/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Skip to content