Jak przygotować się do badania nasienia? Najczęstsze pytania i odpowiedzi

jak przygotować się do badania nasienia

Badanie nasienia to jedno z pierwszych badań, jakie wykonuje mężczyzna m.in. przy problemach z płodnością. Nic dziwnego – jest szybkie, bezbolesne i stosunkowo niedrogie, a pozwala uzyskać wiele ważnych informacji na temat kondycji plemników. Jak przygotować się do badania nasienia, by wynik był jak najbardziej wiarygodny i pomocny w dalszej diagnostyce?

Zalecenia na ten temat wydała przede wszystkim Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), przed badaniem powinny one zostać przekazane w klinice/laboratorium. Właściwe przygotowanie się oraz przestrzeganie podstawowych zaleceń pozwoli na uzyskanie możliwie wiarygodnego wyniku z wykonanego badania nasienia.

Spis treści:

  1. Czy bezpośrednio przed badaniem nasienia mogę współżyć?
  2. Czy przed badaniem nasienia mogę przyjmować leki?
  3. Czy mogę oddać nasienie do badania w domu?
  4. Czy w czasie oddawania nasienia może towarzyszyć mi partnerka?
  5. Jak przygotować się do badania nasienia – bezpośrednio przed jego oddaniem?
  6. Jak przygotować się do badania nasienia? – ogólne informacje
  7. Badanie nasienia – wynik

1. Czy bezpośrednio przed badaniem nasienia mogę współżyć?

Nie. WHO zaleca, aby okres wstrzemięźliwości seksualnej wynosił 2-7 dni, a niektóre kliniki zawężają ten czas do 3-5 dni. Zbyt krótki okres od ostatniego stosunku może powodować sztuczne obniżenie koncentracji plemników, co zafałszuje uzyskany wynik, a zbyt długi – zwiększenie jej przy jednoczesnym obniżeniu m.in. ich ruchliwości – żywotności plemników.

Przy kolejnym badaniu nasienia najlepiej zachować dokładnie ten sam okres wstrzemięźliwości, co pozwoli jak najdokładniej porównać uzyskane wyniki.

2. Czy przed badaniem nasienia mogę przyjmować leki?

To zależy. Najlepiej porozmawiać na ten temat z lekarzem, informując go o swoich schorzeniach, przyjmowanych lekach i innych suplementach. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz ustali, czy badanie nasienia jest w danym momencie możliwe, czy konieczne będzie jego przesunięcie i czy dane konkretne leki mogą być przyjmowane przed badaniem nasienia.

Również wykonanie badania podczas przeziębienia należy skonsultować z lekarzem, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie.

To może Cię zainteresować: Badanie nasienia

3. Czy mogę oddać nasienie do badania w domu?

Zaleca się, aby pobranie materiału nastąpiło w pobliżu laboratorium, w specjalnie przygotowanym do tego celu pomieszczeniu, które jest wyposażone w łazienkę. Dzięki temu możliwość zanieczyszczenia nasienia czy jakiejkolwiek degradacji zostanie zmniejszona, a ponadto będzie można bardziej precyzyjnie ustalić moment oddania ejakulatu do pojemnika. Dodatkowo mężczyzna otrzymuje do dyspozycji także specjalne prezerwatywy. Dzięki nim może ona pozyskać wymaganą próbkę w trakcie odbytego stosunku seksualnego z partnerką.

W określonych przypadkach możliwe jest oddanie nasienia w domu (do pojemniczka uzyskanego z laboratorium lub ewentualnie do specjalnej prezerwatywy), jednak trzeba zachować w tym przypadku określone środki ostrożności. Próbka powinna zostać przekazana do laboratorium w ciągu 60 minut i transportowana w temp. 20-37°C.

4. Czy w czasie oddawania nasienia może towarzyszyć mi partnerka?

W wielu klinikach i laboratoriach istnieje taka możliwość, co znacznie podnosi komfort badania. Nasienie oddaje się drogą masturbacji i musi w całości znaleźć się w przygotowanym do tego celu pojemniczku. Jeśli z jakichś powodów nie uda się tego zrobić, należy poinformować personel.

Ciekawy artykuł: Niepłodność – do którego specjalisty się wybrać?

5. Jak przygotować się do badania nasienia – bezpośrednio przed jego oddaniem?

WHO zaleca, aby zachować podstawowe zasady higieny. W praktyce tego typu informacje powinny znajdować się bezpośrednio w klinice. Najczęściej pomieszczenie do oddania nasienia są wyposażone w łazienki, a przynajmniej umywalki.

Przed oddaniem nasienia warto oddać mocz, a następnie obmyć zewnętrzne narządy płciowe i wytrzeć jednorazowym ręcznikiem papierowym lub gazikiem.

6. Jak przygotować się do badania nasienia? – ogólne informacje

Badanie nasienia – przygotowanie do badania wymaga zachowania kilka istotnych zasad. Wcześniej należy przede wszystkim poinformować swojego lekarza prowadzącego o wszelkich chorobach, jak również przyjmowanych lekach. To bardzo ważna informacja, gdyż może ona w zupełności zmienić interpretowane wyniki.

Następnie trzeba poinformować specjalistę o częstości wytrysków na przestrzeni ubiegłych trzech miesięcy. Ponadto nie można zataić faktu o narażeniu na działanie wysokiej temperatury, promieniowania bądź ultradźwięków itd.

Na okres 3-5 dni zaleca się powstrzymać od spożywania alkoholu przed oddaniem próbki. Może on bowiem przyczynić się do wywołania zaburzenia spermatogenezy. W tym okresie warto również ograniczyć palenie papierosów oraz unikać nadmiernego wysiłku. Te czynniki mogą zafałszować otrzymany wynik.

Jednym z najważniejszych zaleceń jest to, aby podczas oddawania nasienia mężczyzna był zdrowy. Ewentualna infekcja albo podwyższona temperatura czy nawet zatrucie pokarmowe mogą nieefektywnie wpłynąć na uzyskany wynik. W związku z tym lepiej przeprowadzić badanie dopiero już po ustąpieniu wymienionych objawów. Na wynik mogą wpłynąć też przyjmowane antybiotyki, zatem trzeba odczekać minimum 2 tygodnie od momentu zakończenia ich przyjmowania.

7. Badanie nasienia – wynik

Wszystkie zbadane parametry pochodzące z badania nasienia muszą zostać razem ocenione. Najlepszy wynik to informacja o tym, iż w spermie występuje właściwa ilość plemników. Istotnym kryterium jest także ich ruchliwość. Szacuje się, iż szansa na zapłodnienie po roku starań to aż 85%. Jeśli wyniki wskażą na część plemników o nieodpowiedniej ruchliwości to jeszcze nie ma powodów do obaw.

Brak plemników w próbce wskazuje na azoospermię. Zwykle przyczyną tego jest problem z drożnością nasieniowodów. W pewnych przypadkach azoospermia może wskazywać też na uszkodzenie jąder albo niedoczynność przysadki mózgowej.

Kryptozoospermia to następna nieprawidłowość, którą można wykryć z badania nasienia. To stężenie plemników wynoszące mniej niż 1 mln/ml. Można zaobserwować również zwiększoną ilość plemników. Okazuje się, iż ta przypadłość może negatywnie wpływać na męską płodność. Spośród innych przyczyn można znaleźć zmniejszoną ilość DNA występującą w spermie mężczyzny i zbyt szybkie wykorzystywanie fruktozy. Daje ona bowiem plemnikom energię oraz pozwala im na przemieszczanie się.

Otrzymany wynik z badania nasienia może również poinformować o nieprawidłowej ilości nasienia. Ten stan polega na tym, że jedna porcja wynosi mniej niż 0,5 ml spermy. Zwykle to częsty skutek wad rozwojowych i zabiegów operacyjnych, a nawet chorób zakaźnych. Niekiedy taka aspermia jest przejściowa, zwłaszcza po odbyciu zbyt wielu zbliżeń seksualnych w zbyt krótkim czasie.


Źródła:

Podstawowe badanie nasienia wg standardów Światowej Organizacji Zdrowia z roku 2010. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Andrologicznego i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Warszawa 2016.

Badanie nasienia – metoda manualna. Standardy według wytycznych WHO z 2010 r. opracowane przez Komisję do Spraw Konsensusu Lekarsko–Diagnostycznego Polskiego Towarzystwa Andrologicznego (PTA) z udziałem przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej (PTDL), „Diagnostyka Laboratoryjna” 2010, 46, 2

 

autor: Agnieszka


Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: ©puhhha/pl.123rf.com


4.7/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 20/04/2021, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *