Inseminacja domaciczna – na czym polega i czy jest skuteczna?

Inseminacja domaciczna

Aktualizacja 30 listopada 2015

Inseminacja domaciczna jest prostym i nieinwazyjnym zabiegiem, który ma na celu ułatwienie zapłodnienia poprzez pokonanie bariery śluzu szyjkowego.Wyróżnia się dużą dostępnością i stosunkowo niską ceną. Możesz w niej uczestniczyć razem z twoim partnerem, co pozwoli Wam jeszcze bardziej zbliżyć się do siebie w czasie starania się o dziecko. Czym jest inseminacja? Jak wygląda ten zabieg i jakie są do niego wskazania? Jaka jest skuteczność inseminacji domacicznej? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.

Spis treści:

  1. Czym jest inseminacja?
  2. Wskazania do inseminacji domacicznej (IUI)
  3. Inseminacja domaciczna – jak wygląda zabieg u kobiet
  4. Inseminacja domaciczna – na czym polega zabieg?
  5. Inseminacja domaciczna – po zabiegu
  6. Jaka jest skuteczność inseminacji domacicznej?
  7. Dawca nasienia – jak wygląda procedura u mężczyzny

Czym jest inseminacja?

Inseminacja jest zabiegiem, dzięki któremu tysiące par na całym świecie doczekało się potomstwa. To metoda wspomaganego rozrodu, całkowicie bezpieczna i bezbolesna, stosowana w pierwszej kolejności – zanim pary zdecydują się na zapłodnienie pozaustrojowe in vitro. Ta forma zapłodnienia często kończy się sukcesem i kobieta zachodzi w ciążę. Zadaniem inseminacji jest ułatwienie plemnikom dotarcia do komórki jajowej w drogach rodnych kobiety.

Inseminacja (unasienienie) polega na wprowadzeniu do organizmu matki odpowiednio przygotowanego nasienia partnera lub dawcy, za pomocą specjalnego cewnika (katetera). Dzięki tej metodzie plemniki omijają i barierę śluzu szyjkowego i unikają uszkodzenia przez znajdujące się w nim przeciwciała. Zabieg może być wykonywany w naturalnym cyklu menstruacyjnym lub w cyklu stymulowanym.  W zależności od miejsca podania nasienia wyróżnia się 3 rodzaje inseminacji:

  • dojajowodową (ang. fallopian sperm perfusion),
  • domaciczną (IUI – ang. intrauterine insemination)
  • doszyjkową (ICI – ang. intracervical insemination).

Najczęściej stosowaną i zarazem najpopularniejszą z metod stosowanych przez pary borykające się z problemem niepłodności jest inseminacja domaciczna.

badania przy staraniach o dziecko

Wskazania do inseminacji domacicznej (IUI)

  • obecność przeciwciał przeciwplemnikowych,
  • nieprawidłowe parametry nasienia (10-20mln/ml, 30–50% ruchu a + b),
  • endometrioza,
  • zaburzenia owulacji,
  • niepłodność idiopatyczna (niewyjaśnionego pochodzenia),
  • nieprawidłowa budowa układu rodnego kobiety, przy zachowaniu drożnych jajowodów,
  • zespół policystycznych jajników.
  • wrogość śluzu
  • niemożność współżycia
  • azoospermia (brak plemników u partnera – inseminacja nasieniem dawcy)

Jeśli plemniki mają obniżoną koncentrację i ruchliwość, to pokonanie nieprzyjaznego środowiska pochwy lub śluzu szyjkowego, staje się bardzo utrudnione. Techniki, które wykorzystuje inseminacja domaciczna do przygotowania nasienia, selekcjonują najlepsze plemniki. Jednocześnie poprawiają ich ruchliwość, a tym samym zdolność do zapłodnienia. Gdy są podawane do macicy, to skrócona jest ich droga o połowę, przy czym bezpiecznie przeprowadzane są przez dość trudne środowisko pochwy i śluzu szyjkowego.

Zdarza się, że pod wpływem zaburzeń seksualnych, bądź psychicznych nie dochodzi u mężczyzny do wytrysku podczas współżycia w trakcie owulacji. Jest to krępujący i wstydliwy problem, z którym boryka się część mężczyzn. Czym jest inseminacja w tym wypadku? Otóż to doskonałe rozwiązanie dla pary, która walczy z tym problemem. Bowiem nasienie do inseminacji jest możliwe do oddania w każdym momencie, po czym zostaje zamrożone i użyte w dniu zabiegu. Jeśli natomiast w dniu owulacji mężczyźnie nie sprawiło problemu oddanie nasienia, wykorzystuje się to świeże.

Przeczytaj też: 11 sposobów na zwiększenie płodności kobiety

Inseminacja domaciczna – jak wygląda zabieg u kobiet

Przygotowanie do takiego zabiegu jak inseminacja wymaga przeprowadzenia różnych badań oraz monitorowania owulacji. Przed zabiegiem należy wykonać: cytologię, badanie stopnia czystości pochwy, badanie posiewu z szyjki macicy, badanie na obecność chlamydii, badanie na HIV, badanie na obecność wirusa HBSAg, test na VDRL, badanie przeciwciał różyczki oraz badanie na toksoplazmozę. Wymagane jest również badanie HSG, czyli weryfikacja drożności jajowodów. Zanim przystąpisz do do zabiegu inseminacji lekarz zaleci ci terapię hormonalną w celu pobudzenia wzrostu pęcherzyków w jajnikach. Podaje się wtedy klomifen (stosowany w leczeniu zaburzeń owulacji, blokuje efekty działania estrogenów) lub gonadotropiny (pobudzają funkcje rozrodcze gonad).

Stymulacja odbywa się pod kontrolą USG. W chwili, gdy pęcherzyki w jajnikach osiągną odpowiednią wielkość (średnica min. 18-20mm) pacjentce podaje się lek wywołujący owulację, a po 24–36 godzinach od podania leku przeprowadza się zabieg inseminacji.

Inseminacja domaciczna – na czym polega zabieg?

Zabieg inseminacji domacicznej jest niebolesny i mało inwazyjny. Przypomina zwykłe badanie ginekologiczne i trwa nie dłużej niż 5 minut. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, dzięki któremu można umieścić cewnik w macicy. Cewnik jest miękki, co zapobiega przebiciu endometrium. Po zabiegu czasem może pojawić się plamienie, a po kilku dniach delikatne bóle brzucha i piersi odczuwalne podobnie jak przed zbliżającą się miesiączką.

Inseminacja domaciczna – po zabiegu

Gdy inseminacja zostanie przeprowadzona, lekarz zaleca stosowanie leków, które wspierają II fazę cyklu – zgodną z kartą stymulacji. Ich zadanie to wsparcie implantacji zarodka oraz jego prawidłowy rozwój w początkowym etapie. Następnie wykonuje się badanie oznaczające poziom BHCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Jest to hormon, który wytwarza się podczas ciąży. W momencie, gdy wynik oznaczono jako dodatni i odpowiedni dla danego dnia cyklu, powtarza się je po 48 h. Jeśli stężenie tego hormonu wzrośnie o minimum 75%, to znaczy, że prawdopodobnie potwierdzono ciążę. Istotne jest, by nie zaprzestać przyjmowania lekarstw, które przepisał lekarz, aż do badania kontrolnego USG.

Po zabiegu unasieniania ważny jest odpoczynek i relaks. Powinnaś unikać ekstremalnych i wysiłkowych sportów, przegrzewania organizmu i opalania, nie wolno korzystać z sauny i solarium. Niezwykle ważne jest unikanie sytuacji stresowych, prowadzenie unormowanego trybu życia bez obciążeń psychicznych i fizycznych. Staraj się wysypiać i jeść regularnie zdrowe i pełnowartościowe produkty. Unikaj alkoholu, papierosów i kawy.

Jaka jest skuteczność inseminacji domacicznej?

W wyniku inseminacji domacicznej uzyskuje się ciążę u około 20% kobiet, a efektywność można oceniać po wykonaniu minimum 3 zabiegów. Jeśli po wykonaniu około 6 zabiegów, nie dojdzie u Ciebie, wówczas możesz  rozważyć zapłodnienie pozaustrojowe (IVF).

Skuteczność inseminacji waha się od 5–25 % na cykl w zależności od parametrów nasienia, wieku kobiety i ilości wystymulowanych, dojrzałych pęcherzyków. Szanse powodzenia zabiegu rosną, nawet do 40%, gdy zostanie wykonanych ich kilka, po jednym w kolejnych cyklach. Należy pamiętać jednak, że przy wysokich mianach przeciwciał antyplemnikowych lub bardzo złych parametrach nasienia inseminacja jest nieefektywna.

Zobacz artykuł eksperta: Badania genetyczne w diagnostyce niepłodności

Dawca nasienia – jak wygląda procedura u mężczyzny

Przed planowanym zabiegiem nasienie dawcy musi być zbadane pod kątem obecności wirusa HIV, chlamydii, wirusa HCV, HBSAg. W dniu zabiegu mężczyzna oddaje nasienie po 3–5 dniach wstrzemięźliwości seksualnej, które następnie po przygotowaniu i wyselekcjonowaniu najlepszych plemników zostaje podane do jamy macicy. Proces obróbki nasienia trwa od 40 min. do 1 godziny.


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Oceń

Data publikacji: 20/06/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021

11 odpowiedzi na “Inseminacja domaciczna – na czym polega i czy jest skuteczna?”

  1. Monia Monia pisze:

    Po 6 latach starań zglosiliśmy sie do kliniki leczenia niepłodności. Po wywiadzie i badaniach zaproponowano nam iminację. Pierwsza nie udała się przy drugiej zaskoczyłam. Obecnie to już 13 tydzień. Nie ma się co bać zabiegu. Nic nie boli. Trwa tyle co zwykłe badanie u gina. Także dziewczyny głowa do góry. Nie bójcie się i walczcie o swoje maluszki.

  2. Ania Ania pisze:

    Ja mam w przyszlym tygodniu. To bedzie pierwszy zabieg.
    Mialam jeden cykl stymulowany letrozole bluefish, i wstrzyknelam sobie ovitrelle i dzialalismy sami, ale to nie nie dalo.
    Teraz nadzieja w zabiegu. Trzymajcie kciuki 🙂

  3. Horka Horka pisze:

    Inseminacja to naprawdę fajna metoda 🙂 Warto poczytać o niej więcej, bo okazuje się, że w wielu wypadkach wystarczy się na nią zdecydować a nie od razu pchać się na in vitro. Sporo informacji o inseminacji znalazłam tutaj: []. Potem poszłam do kliniki i teraz jestem dumną ciężarną w 4 miesiącu ciąży 🙂

  4. 6 lat :( 6 lat :( pisze:

    mam zespol pcos i brak owulacji jestem juz poltora roku po laparoskopii i nic
    staram sie juz ponad 6 lat 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *