Inseminacja domaciczna - na czym polega i czy jest skuteczna?Badaniaprenatalne.pl

Inseminacja domaciczna – na czym polega i czy jest skuteczna?

Inseminacja domaciczna

Aktualizacja 30 listopada 2015

Inseminacja domaciczna jest prostym i nieinwazyjnym zabiegiem, który ma na celu ułatwienie zapłodnienia poprzez pokonanie bariery śluzu szyjkowego.Wyróżnia się dużą dostępnością i stosunkowo niską ceną. Możesz w niej uczestniczyć razem z twoim partnerem, co pozwoli Wam jeszcze bardziej zbliżyć się do siebie w czasie starania się o dziecko.

Inseminacja (unasienienie) polega na wprowadzeniu do organizmu matki odpowiednio przygotowanego nasienia partnera lub dawcy, za pomocą specjalnego cewnika (katetera). Dzięki tej metodzie plemniki omijają i barierę śluzu szyjkowego i unikają uszkodzenia przez znajdujące się w nim przeciwciała. W zależności od miejsca podania nasienia wyróżnia się 3 rodzaje inseminacji:

 • dojajowodową (ang. fallopian sperm perfusion),
 • domaciczną (IUI – ang. intrauterine insemination)
 • doszyjkową (ICI – ang. intracervical insemination).

Najczęściej stosowaną i zarazem najpopularniejszą z metod stosowanych przez pary borykające się z problemem niepłodności jest inseminacja domaciczna.

Wskazania do inseminacji domacicznej (IUI)

 • obecność przeciwciał przeciwplemnikowych,
 • nieprawidłowe parametry nasienia (10-20mln/ml, 30–50% ruchu a + b),
 • endometrioza,
 • zaburzenia owulacji,
 • niepłodność idiopatyczna (niewyjaśnionego pochodzenia),
 • nieprawidłowa budowa układu rodnego kobiety, przy zachowaniu drożnych jajowodów,
 • zespół policystycznych jajników.

Przeczytaj też: 11 sposobów na zwiększenie płodności kobiety

Inseminacja domaciczna – jak wygląda zabieg u kobiet

Zanim przystąpisz do do zabiegu inseminacji lekarz zaleci ci terapię hormonalną w celu pobudzenia wzrostu pęcherzyków w jajnikach. Podaje się wtedy klomifen (stosowany w leczeniu zaburzeń owulacji, blokuje efekty działania estrogenów) lub gonadotropiny (pobudzają funkcje rozrodcze gonad).

Stymulacja odbywa się pod kontrolą USG. W chwili, gdy pęcherzyki w jajnikach osiągną odpowiednią wielkość (średnica min. 18-20mm) pacjentce podaje się lek wywołujący owulację, a po 24–36 godzinach od podania leku przeprowadza się zabieg inseminacji.

Inseminacja domaciczna – na czym polega zabieg?

Zabieg inseminacji domacicznej jest niebolesny i mało inwazyjny. Przypomina zwykłe badanie ginekologiczne i trwa nie dłużej niż 5 minut. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, dzięki któremu można umieścić cewnik w macicy. Cewnik jest miękki, co zapobiega przebiciu endometrium. Po zabiegu czasem może pojawić się plamienie, a po kilku dniach delikatne bóle brzucha i piersi odczuwalne podobnie jak przed zbliżającą się miesiączką.

Inseminacja domaciczna – po zabiegu

Po zabiegu unasieniania ważny jest odpoczynek i relaks. Powinnaś unikać ekstremalnych i wysiłkowych sportów, przegrzewania organizmu i opalania, nie wolno korzystać z sauny i solarium. Niezwykle ważne jest unikanie sytuacji stresowych, prowadzenie unormowanego trybu życia bez obciążeń psychicznych i fizycznych. Staraj się wysypiać i jeść regularnie zdrowe i pełnowartościowe produkty. Unikaj alkoholu, papierosów i kawy.

Jaka jest skuteczność inseminacji domacicznej?

W wyniku inseminacji domacicznej uzyskuje się ciążę u około 20% kobiet, a efektywność można oceniać po wykonaniu minimum 3 zabiegów. Jeśli po wykonaniu około 6 zabiegów, nie dojdzie u Ciebie, wówczas możesz  rozważyć zapłodnienie pozaustrojowe (IVF).

Skuteczność inseminacji waha się od 5–25 % na cykl w zależności od parametrów nasienia, wieku kobiety i ilości wystymulowanych, dojrzałych pęcherzyków. Należy pamiętać jednak, że przy wysokich mianach przeciwciał antyplemnikowych lub bardzo złych parametrach nasienia inseminacja jest nieefektywna.

Zobacz artykuł eksperta: Badania genetyczne w diagnostyce niepłodności

Dawca nasienia – jak wygląda procedura u mężczyzny

Przed planowanym zabiegiem nasienie dawcy musi być zbadane pod kątem obecności wirusa HIV. W dniu zabiegu mężczyzna oddaje nasienie po 3–5 dniach wstrzemięźliwości seksualnej, które następnie po przygotowaniu i wyselekcjonowaniu najlepszych plemników zostaje podane do jamy macicy. Proces obróbki nasienia trwa od 40 min. do 1 godziny.


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Inseminacja domaciczna – na czym polega i czy jest skuteczna?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

20/06/2015

10 odpowiedzi na “Inseminacja domaciczna – na czym polega i czy jest skuteczna?”

 1. Monia napisał(a):

  Po 6 latach starań zglosiliśmy sie do kliniki leczenia niepłodności. Po wywiadzie i badaniach zaproponowano nam iminację. Pierwsza nie udała się przy drugiej zaskoczyłam. Obecnie to już 13 tydzień. Nie ma się co bać zabiegu. Nic nie boli. Trwa tyle co zwykłe badanie u gina. Także dziewczyny głowa do góry. Nie bójcie się i walczcie o swoje maluszki.

 2. Ania napisał(a):

  Ja mam w przyszlym tygodniu. To bedzie pierwszy zabieg.
  Mialam jeden cykl stymulowany letrozole bluefish, i wstrzyknelam sobie ovitrelle i dzialalismy sami, ale to nie nie dalo.
  Teraz nadzieja w zabiegu. Trzymajcie kciuki 🙂

 3. Horka napisał(a):

  Inseminacja to naprawdę fajna metoda 🙂 Warto poczytać o niej więcej, bo okazuje się, że w wielu wypadkach wystarczy się na nią zdecydować a nie od razu pchać się na in vitro. Sporo informacji o inseminacji znalazłam tutaj: []. Potem poszłam do kliniki i teraz jestem dumną ciężarną w 4 miesiącu ciąży 🙂

 4. 6 lat :( napisał(a):

  mam zespol pcos i brak owulacji jestem juz poltora roku po laparoskopii i nic
  staram sie juz ponad 6 lat 🙁

  • Agusia napisał(a):

   Ja rowniez mialam laparoskopie kilka lat temu….I dalej cisza….od 5 lat jestem mezatka a od roku sie lecze teraz w czerwcu bede miala pierwsza iseminacje. ..bardzo sie boje…nie mam juz sil 🙁

  • Daga napisał(a):

   Polecam inseminacje. Podobny przypadek jak u mnie, po 3 latach starań, po pierwszej inseminacji od razu się udało ???? jestem obecnie w 7tc ????

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij