Inseminacja domaciczna - na czym polega i czy jest skuteczna? Przeskocz do treści

Inseminacja domaciczna – na czym polega i czy jest skuteczna?

Inseminacja domaciczna

Aktualizacja 30 listopada 2015

Inseminacja domaciczna jest prostym i nieinwazyjnym zabiegiem, który ma na celu ułatwienie zapłodnienia poprzez pokonanie bariery śluzu szyjkowego.Wyróżnia się dużą dostępnością i stosunkowo niską ceną. Możesz w niej uczestniczyć razem z twoim partnerem, co pozwoli Wam jeszcze bardziej zbliżyć się do siebie w czasie starania się o dziecko.

Inseminacja (unasienienie) polega na wprowadzeniu do organizmu matki odpowiednio przygotowanego nasienia partnera lub dawcy, za pomocą specjalnego cewnika (katetera). Dzięki tej metodzie plemniki omijają i barierę śluzu szyjkowego i unikają uszkodzenia przez znajdujące się w nim przeciwciała. W zależności od miejsca podania nasienia wyróżnia się 3 rodzaje inseminacji:

 • dojajowodową (ang. fallopian sperm perfusion),
 • domaciczną (IUI – ang. intrauterine insemination)
 • doszyjkową (ICI – ang. intracervical insemination).

Najczęściej stosowaną i zarazem najpopularniejszą z metod stosowanych przez pary borykające się z problemem niepłodności jest inseminacja domaciczna.

Wskazania do inseminacji domacicznej (IUI)

 • obecność przeciwciał przeciwplemnikowych,
 • nieprawidłowe parametry nasienia (10-20mln/ml, 30–50% ruchu a + b),
 • endometrioza,
 • zaburzenia owulacji,
 • niepłodność idiopatyczna (niewyjaśnionego pochodzenia),
 • nieprawidłowa budowa układu rodnego kobiety, przy zachowaniu drożnych jajowodów,
 • zespół policystycznych jajników.

Przeczytaj też: 11 sposobów na zwiększenie płodności kobiety

Inseminacja domaciczna – jak wygląda zabieg u kobiet

Zanim przystąpisz do do zabiegu inseminacji lekarz zaleci ci terapię hormonalną w celu pobudzenia wzrostu pęcherzyków w jajnikach. Podaje się wtedy klomifen (stosowany w leczeniu zaburzeń owulacji, blokuje efekty działania estrogenów) lub gonadotropiny (pobudzają funkcje rozrodcze gonad).

Stymulacja odbywa się pod kontrolą USG. W chwili, gdy pęcherzyki w jajnikach osiągną odpowiednią wielkość (średnica min. 18-20mm) pacjentce podaje się lek wywołujący owulację, a po 24–36 godzinach od podania leku przeprowadza się zabieg inseminacji.

Inseminacja domaciczna – na czym polega zabieg?

Zabieg inseminacji domacicznej jest niebolesny i mało inwazyjny. Przypomina zwykłe badanie ginekologiczne i trwa nie dłużej niż 5 minut. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, dzięki któremu można umieścić cewnik w macicy. Cewnik jest miękki, co zapobiega przebiciu endometrium. Po zabiegu czasem może pojawić się plamienie, a po kilku dniach delikatne bóle brzucha i piersi odczuwalne podobnie jak przed zbliżającą się miesiączką.

Inseminacja domaciczna – po zabiegu

Po zabiegu unasieniania ważny jest odpoczynek i relaks. Powinnaś unikać ekstremalnych i wysiłkowych sportów, przegrzewania organizmu i opalania, nie wolno korzystać z sauny i solarium. Niezwykle ważne jest unikanie sytuacji stresowych, prowadzenie unormowanego trybu życia bez obciążeń psychicznych i fizycznych. Staraj się wysypiać i jeść regularnie zdrowe i pełnowartościowe produkty. Unikaj alkoholu, papierosów i kawy.

Jaka jest skuteczność inseminacji domacicznej?

W wyniku inseminacji domacicznej uzyskuje się ciążę u około 20% kobiet, a efektywność można oceniać po wykonaniu minimum 3 zabiegów. Jeśli po wykonaniu około 6 zabiegów, nie dojdzie u Ciebie, wówczas możesz  rozważyć zapłodnienie pozaustrojowe (IVF).

Skuteczność inseminacji waha się od 5–25 % na cykl w zależności od parametrów nasienia, wieku kobiety i ilości wystymulowanych, dojrzałych pęcherzyków. Należy pamiętać jednak, że przy wysokich mianach przeciwciał antyplemnikowych lub bardzo złych parametrach nasienia inseminacja jest nieefektywna.

Zobacz artykuł eksperta: Badania genetyczne w diagnostyce niepłodności

Dawca nasienia – jak wygląda procedura u mężczyzny

Przed planowanym zabiegiem nasienie dawcy musi być zbadane pod kątem obecności wirusa HIV. W dniu zabiegu mężczyzna oddaje nasienie po 3–5 dniach wstrzemięźliwości seksualnej, które następnie po przygotowaniu i wyselekcjonowaniu najlepszych plemników zostaje podane do jamy macicy. Proces obróbki nasienia trwa od 40 min. do 1 godziny.


Patron główny działu:

Przeczytaj więcej:


Data publikacji: 20/06/2015, Data aktualizacji: 04/12/2018

10 odpowiedzi na “Inseminacja domaciczna – na czym polega i czy jest skuteczna?”

 1. Monia pisze:

  Po 6 latach starań zglosiliśmy sie do kliniki leczenia niepłodności. Po wywiadzie i badaniach zaproponowano nam iminację. Pierwsza nie udała się przy drugiej zaskoczyłam. Obecnie to już 13 tydzień. Nie ma się co bać zabiegu. Nic nie boli. Trwa tyle co zwykłe badanie u gina. Także dziewczyny głowa do góry. Nie bójcie się i walczcie o swoje maluszki.

 2. Ania pisze:

  Ja mam w przyszlym tygodniu. To bedzie pierwszy zabieg.
  Mialam jeden cykl stymulowany letrozole bluefish, i wstrzyknelam sobie ovitrelle i dzialalismy sami, ale to nie nie dalo.
  Teraz nadzieja w zabiegu. Trzymajcie kciuki 🙂

 3. Horka pisze:

  Inseminacja to naprawdę fajna metoda 🙂 Warto poczytać o niej więcej, bo okazuje się, że w wielu wypadkach wystarczy się na nią zdecydować a nie od razu pchać się na in vitro. Sporo informacji o inseminacji znalazłam tutaj: []. Potem poszłam do kliniki i teraz jestem dumną ciężarną w 4 miesiącu ciąży 🙂

 4. 6 lat :( pisze:

  mam zespol pcos i brak owulacji jestem juz poltora roku po laparoskopii i nic
  staram sie juz ponad 6 lat 🙁

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?