Homocysteina – jak zmniejszyć jej poziom? Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Homocysteina – jak zmniejszyć jej poziom?

homocysteina

Aktualizacja 1 marca 2018 r.

Homocysteina – czyli jeden z aminokwasów – to substancja, której nieprawidłowy poziom może być bardzo szkodliwy. Jej nadmiar najczęściej wiąże się z czynnikami genetycznymi, a czasami również np. ze złą dietą. Co warto wiedzieć o homocysteinie i jak obniżyć jej stężenie?

Rola i normy homocysteiny
Powikłania nadmiaru homocysteiny
Warianty C677T i A1298C genu MTHFR mogą odpowiadać za nadmiar homocysteiny
Dlaczego warto zrobić badanie genu MTHFR 

Homocysteina – poznaj jej rolę i normy

Powstawanie homocysteiny wiąże się z przemianami metioniny. To substancja, która występuje m.in. w mięsie, jajkach czy mleku. Chociaż ten aminokwas jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, bardzo ważny jest jego odpowiedni poziom.

Jakie zatem są normy? Zaleca się, aby poziom homocysteiny wynosił 5-15 μmol/l, ale już 11-13 µmol/l może powodować uszkodzenia tkanek. W przypadku ciężarnych homocysteina powinna wynosić maksymalnie 8 μmol/l, ponieważ już 10 µmol/l może stwarzać ryzyko poronienia.

Nadmiar homocysteiny… Zakrzepica, miażdżyca i nie tylko

Nadmiar homocysteiny prowadzi do uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych, w których gromadzi się zbyt wiele tzw. złego cholesterolu (LDL). W konsekwencji organizm jest zagrożony m.in. miażdżycą, zakrzepicą, stanem przedrzucawkowym, a później nawet udarem, zawałem serca czy zatorowością płucną.

Zbyt wysoki poziom homocysteiny może powodować również kłopoty w czasie ciąży. Jakie? Zdarzają się poronienia, hipotrofia płodu, odklejenie się łożyska czy przedwczesny poród.

Masz wysoki poziom homocysteiny? Przyczyną może być wariant C677T i A1298C genu MTHFR

Chociaż warianty C677T i A1298C genu MTHFR  nie dają widocznych objawów, powodują zaburzenie procesów utrzymujących prawidłowy poziom homocysteiny. W jaki sposób? Z jej powodu kwas foliowy nie wchłania się prawidłowo, co może powodować niedobory tej witaminy.

Tymczasem to właśnie m.in. kwas foliowy (oraz inne witaminy z grupy B) umożliwia homocysteinie przekształcanie się. Jego niedobory powodują więc nadmiar tego aminokwasu, co jest niebezpieczne dla zdrowia.

Badanie MTFHR – pomoże Ci zmniejszyć poziom homocysteiny

to_badanie_jest_dostepne_2


REKLAMA

W przypadku wariantów C677T i A1298C genu MTHFR suplementacja standardowym kwasem foliowym nie pomoże zbić poziomu homocysteiny, ponieważ witamina nie wchłonie się w wystarczającej ilości. Jeśli jednak wykonasz badanie genu MTHFR, dowiesz się, czy prawidłowo przyswajasz „zwykły” kwas foliowy i jaki rodzaj suplementacji powinnaś stosować.

Być może konieczne będzie korzystanie z takiej formy, którą przyswaja Twój organizm. Dzięki temu możliwe stanie się obniżenie poziomu homocysteiny i uniknięcie niebezpiecznych powikłań.

Warto przeczytać:Homocysteina – jak zmniejszyć jej poziom?
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

05/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij