Homocysteina – jak zmniejszyć jej poziom? Badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Homocysteina – jak zmniejszyć jej poziom?

homocysteina

Homocysteina – czyli jeden z aminokwasów – to substancja, której nieprawidłowy poziom może być bardzo szkodliwy. Jej nadmiar najczęściej wiąże się z czynnikami genetycznymi, a czasami również np. ze złą dietą. Co warto wiedzieć o homocysteinie i jak obniżyć jej stężenie?

Rola i normy homocysteiny
Powikłania nadmiaru homocysteiny
Mutacja MTHFR może odpowiadać za nadmiar homocysteiny
Badanie MTHFR  dlaczego warto

Homocysteina – poznaj jej rolę i normy

Powstawanie homocysteiny wiąże się z przemianami metioniny. To substancja, która występuje m.in. w mięsie, jajkach czy mleku. Chociaż ten aminokwas jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, bardzo ważny jest jego odpowiedni poziom.

Jakie zatem są normy? Zaleca się, aby poziom homocysteiny wynosił 5-15 μmol/l, ale już 11-13 µmol/l może powodować uszkodzenia tkanek. W przypadku ciężarnych homocysteina powinna wynosić maksymalnie 8 μmol/l, ponieważ już 10 µmol/l może stwarzać ryzyko poronienia.

Nadmiar homocysteiny… Zakrzepica, miażdżyca i nie tylko

Nadmiar homocysteiny prowadzi do uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych, w których gromadzi się zbyt wiele tzw. złego cholesterolu (LDL). W konsekwencji organizm jest zagrożony m.in. miażdżycą, zakrzepicą, stanem przedrzucawkowym, a później nawet udarem, zawałem serca czy zatorowością płucną.

Zbyt wysoki poziom homocysteiny może powodować również kłopoty w czasie ciąży. Jakie? Zdarzają się poronienia, hipotrofia płodu, odklejenie się łożyska czy przedwczesny poród.

Zobacz też: Badanie mutacji genu MTHFR – na czym polega i kiedy je wykonać?

Masz wysoki poziom homocysteiny? Przyczyną może być mutacja MTHFR

Chociaż mutacja genu MTHFR nie daje widocznych objawów, powoduje zaburzenie procesów utrzymujących prawidłowy poziom homocysteiny. W jaki sposób? Z jej powodu kwas foliowy nie wchłania się prawidłowo, co może powodować niedobory tej witaminy.

Tymczasem to właśnie m.in. kwas foliowy (oraz inne witaminy z grupy B) umożliwia homocysteinie przekształcanie się. Jego niedobory powodują więc nadmiar tego aminokwasu, co jest niebezpieczne dla zdrowia.

to_badanie_jest_dostepne_2


REKLAMA

Badanie MTFHR – pomoże Ci zmniejszyć poziom homocysteiny

W przypadku mutacji MTHFR suplementacja standardowym kwasem foliowym nie pomoże zbić poziomu homocysteiny, ponieważ witamina nie wchłonie się w wystarczającej ilości. Jeśli jednak wykonasz badanie mutacji genu MTHFR, dowiesz się, czy prawidłowo przyswajasz „zwykły” kwas foliowy i jaki rodzaj suplementacji powinnaś stosować.

Być może konieczne będzie korzystanie z takiej formy, którą przyswaja Twój organizm. Dzięki temu możliwe stanie się obniżenie poziomu homocysteiny i uniknięcie niebezpiecznych powikłań.

 Przeczytaj również:

05/10/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar

Polecany artykuł

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Reklama

NOVA

BEZPŁATNY CZAT

Więcej w Artykuły eskpertów, Badania prenatalne, Badania przesiewowe, Badania w ciąży, Badania w ciąży kalendarz, Polecamy, USG w ciąży
Test NIFTY czy HARMONY
Test NIFTY czy HARMONY – który wybrać?

Aktualizacja: 23 czerwca 2017 r.  Przesiewowe badania prenatalne NIFTY i HARMONY są do siebie bardzo podobne i wiele przyszłych mam zastanawia się, które wybrać. Oba testy charakteryzuje duże bezpieczeństwo i dokładność w wykrywaniu ryzyka wystąpienia...

Zamknij