Hemoroidy w ciąży objawiają się krwawieniem, bólem lub swędzeniem w okolicach odbytu. Można im zapobiegać, stosując odpowiednią dietę i ćwiczenia. Gdy już się pojawią, wypróbuj sprawdzone domowe sposoby na hemoroidy w ciąży. Jeśli to nie będzie wystarczające, odwiedź lekarza. Przeczytaj nasze porady, jak sobie radzić z hemoroidami w ciąży i po porodzie.
Spis treści:
Hemoroidy w ciąży przyczyny
Objawy hemoroidów w ciąży
Jak zapobiegać hemoroidom w ciąży – dieta i ćwiczenia
Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży
Jak leczyć hemoroidy w ciąży
Stadia rozwoju hemoroidów w ciąży
Hemoroidy po porodzie
Hemoroidy to nic innego, jak żyły okolicy odbytu, które powiększyły się, gdy ciężar dziecka zaczyna wywierać nacisk na naczynia krwionośne zlokalizowane w obrębie miednicy. Pojawiają się zwykle w 3 trymestrze ciąży i mogą doskwierać również po urodzeniu dziecka.
Nacisk wywoływany przez ciężar dziecka zmniejsza ilość krwi powracającej z narządów do serca powodując powstawanie guzków krwawniczych. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu hemoroidów w ciąży są zaparcia spowodowane pohormonalnym spadkiem aktywności układu trawiennego.
Najczęstsze objawy hemoroidów w ciąży to:
Pamiętaj, że nie wszystkie muszą wystąpić jednocześnie. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi czy sprawia Ci dyskomfort, warto jak najszybciej powiedzieć o tym swojemu ginekologowi.
Badania pokazują, że hemoroidy powiększają się z każdą następną ciążą i chociaż nie zagrażają tobie i życiu dziecka to łatwiej zapobiegać im niż leczyć. Aby ustrzec się żylaków odbytu w ciąży konieczna jest odpowiednia, zbilansowana dieta bogata w błonnik i zmiana trybu życia.
Zaparcia dodatkowo potęgują uczucie dyskomfortu i nieprzyjemne dolegliwości w odbycie. Właściwe radzenie sobie z nimi może w znaczący sposób wpłynąć na zmniejszenie ryzyka powstawania hemoroidów w ciąży.
Przeczytaj więcej o radzeniu sobie z zaparciami w czasie ciąży.
Bardzo ważne podczas ciąży są również ćwiczenia na mięśnie dna miednicy. Mięśnie te podtrzymują narządy znajdujące się w obrębie miednicy, tj. pęcherz moczowy, macicę i część jelit oraz pomagają kontrolować oddawanie moczu i wydalanie. Odpowiednie ich wyćwiczenie również zapobiega powstawaniu hemoroidów w ciąży.
Podstawowym ćwiczeniem jest w tym przypadku napinanie mięśni. Spróbuj sama! To proste! Możesz ćwiczyć wszędzie – w domu, w pracy, w sklepie, podczas spaceru z partnerem. Napinaj mięśnie okolicy odbytu, pochwy i cewki moczowej tak jakbyś chciała powstrzymać wypływ moczu. Wytrzymaj tak przez chwilę, następnie rozluźnij. Różnicuj ćwiczenia na szybkie (na przemian mocno napinaj i rozluźniaj mięśnie) i powolne (napinaj mięśnie tak mocno jak tylko potrafisz przez 10 sek, następnie rozluźnij i po krótkim odpoczynku powtórz). Ćwicz kilka razy dziennie, zwłaszcza pod koniec ciąży i najwcześniej jak to jest możliwe po porodzie. W miarę wzmacniania mięśni zwiększaj ich liczbę i intensywność.
Zobacz też: Dieta w ciąży. Co jeść, a czego unikać.
Kora dębu a hemoroidy: kora dębu jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych sposobów na łagodzenie hemoroidów – przede wszystkim na początku, jeszcze zanim dolegliwości się rozwiną. Wynika to z jej właściwości przeciwzapalnych, odkażających, ściągających i przeciwbakteryjnych. Jak stosować korę dębu? Oprócz nasiadówek można obmywać chorą okolicę nasączonym wacikiem.
Przed stosowaniem leków w ciąży skonsultuj się z lekarzem!
Jeśli domowe sposoby nie pomagają niezbędna będzie wizyta u lekarza. Być może konieczne będzie zastosowanie maści, kremów i czopków doodbytniczych. Leki nie tylko zmniejszą ból, ale również uciążliwy świąd. Wśród leków stosowanych u ciężarnych na żylaki odbytu w ciąży są Posterisan i Hemorol. Warto również zaopatrzyć się w leki uszczelniające naczynia, które zmniejszą częstotliwość i intensywność krwawień.
Preparatu ProctoGyvenol nie należy stosować w I trymestrze ciąży, stosowanie w II i III dopuszczalne jest w zalecanych dawkach, po konsultacji z lekarzem.
Hemoroidy w ciąży u większości kobiet na początku rozwijają bezobjawowo. Istniejące w odbytnicy guzki nie są wyczuwalne z zewnątrz i nie bolą. Z czasem, w miarę postępu choroby, mogą wypadać, szczególnie podczas próby parcia przy wypróżnianiu, lecz zwykle cofają się samoistnie.
Podczas podcierania pojawia się śladowa ilość krwi, świąd lub pieczenie. Takie symptomy powinny cię zaniepokoić i być sygnałem do zmiany trybu życia i wizyty lekarskiej. Kolejny etap objawia się zwiększoną skłonnością do wypadania hemoroidów z odbytnicy podczas wysiłku fizycznego. Są one stale widoczne i wyczuwalne lecz da je się wprowadzić ręcznie z powrotem do odbytnicy.
Najcięższym i zarazem najbardziej dokuczliwym stadium hemoroidów w ciąży jest etap kiedy żylaki wypadają poza odbyt i nie dają się już samodzielnie odprowadzić. Towarzyszą temu objawy takie jak: krwawienie, świąd, ból, sączenie oraz często nietrzymanie stolca.
Pamiętaj! Unikaj sytuacji, w których doprowadzasz do ostatniego etapu rozwoju choroby czy dolegliwości. Im wcześniej zaczniesz działać tym leczenie będzie mniej skomplikowane, a ty szybciej odczujesz ulgę!
Jeśli hemoroidy pojawiły się w ciąży i nie udało się ich wyleczyć, mogą uprzykrzać życie także po porodzie. Zdarza się również, że pojawiają się zaraz po przyjściu dziecka na świat. Zwykle ich przyczyną jest długotrwałe parcie podczas porodu naturalnego. Hemoroidy po porodzie mają takie same objawy jak te w ciąży, czyli m.in. pieczenie i swędzenie okolicy odbytu, plamienie lub krwawienie i ból. Pamiętaj, aby skonsultować z lekarzem stosowanie jakichkolwiek leków – szczególnie, gdy karmisz piersią.
Zobacz też: Badania w ciąży. Jakie są zalecane, a jakie warto zrobić dodatkowo.
Data aktualizacji: 22.01.2019 r.
Opublikowano: 5.10.2015 r.
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
Data publikacji: 05/10/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021
W moim przypadku sprawdziły sie czopki Posterisan. Po dwóch tygodniach nieprzyjemne uczucie znikneło. Uzywałam czopków w pierwszym albo drugim stadium przypadłosci nie wiem jak to sie ma do ostrych przypadków hemoroidów.
tez uzywałam tego leku ale w masci dwa tygodnie i uciazliwe uczucie znikneło dwa razy dziennie go uzywałam duzo wody piłam i spacery starałam sie uskuteczniac 😀
Dziewczyny ja w 30 tygodniu dostalam zakrzepicy splotu żyl odbytu to są powikłania hemoroidów po wizycie u proktologa zalecił mi moczenie pupy 3 razy dziennie w korze dębu przez tydzien i maść miejscowo przeciwbulową i musze powiedzieć że działa cuda ta kora dębu! Po 2 dniach stosowania ogromna poprawa a po tygodniu wszystko przeszlo.
hemorosan jest lepszy od criorectum bo ma takie rowki gdzie można nanieść np propolis i skuteczniej działa
ale o tym sztyfcie criorectum to już nawet lekarz mi mówił i faktycznie działa. Jakoś spokojniej się czuje że nie pakuje w siebie chemii
szybko i dosc bezpiecznie to tylko te korki do krioterapii jak hemorosan lub herorex. zadnej chemii dla mnie i dla mojego Bryanka !
mnie pomógł hemorosan który kupiłam na allegro
Lepiej nie dopuścić do ich powstania i zapobiegać zaparciom, nie jest to łatwe w ciąży bo ucisk na jelita i hormony robią swoje ale łagodny i bezpieczny dicopeg w kryzysowej sytuacji nie zaszkodzi bo nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
ProctoGlyvenol nie jest bezpieczny dla kobiet w ciazy, na ulotce jest informacja, zeby nie stosowac go w pierwszym trymestrze i tylko po konsultacji z lekarzem.
Przed stosowaniem wszystkich leków w ciąży najlepiej skonsultować się z lekarzem. Preparatu ProctoGyvenol nie należy stosować w I trymestrze ciąży, stosowanie w II i III dopuszczalne jest w zalecanych dawkach, po konsultacji z lekarzem.