Ile kosztują badania na nietolerancję glutenu? Celiakia badania – cena, podział

ile kosztują badania na nietolerancje glutenu

Nieleczona celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu, potrafi bardzo uprzykrzyć nam życie i narazić nasz organizm na szereg niemiłych konsekwencji. Do najczęstszych objawów schorzenia można zaliczyć m.in. depresję, apatię, niską odporność oraz problemy ze szkliwem. Im szybciej zostanie u Ciebie zdiagnozowana, tym lepiej dla Twojego zdrowia oraz portfela.

Ile kosztują badania na nietolerancję glutenu?

Celiakia badania cena – porównajmy dwa sposoby diagnozowania celiakii. Jedną z możliwości jest badanie serologiczne z krwi, jednak jego cena jest dość wysoka. Co więcej, nie zawsze jest w stanie ono stwierdzić występowanie schorzenia, co jest spowodowane wieloma ograniczeniami badań na celiakię z krwi. Często zdarza się także, że wyniki są zafałszowane przez nasz organizm oraz naszą nieświadomość postępowania przed pobraniem próbek. Powinniśmy wiedzieć, że chcąc wykonać to badanie, musimy jeść produkty zawierające gluten minimum przez 2 miesiące poprzedzające wizytę u lekarza. Po drugie, pacjenci z celiakią często mają niedobór immunoglobuliny, co sprawia, że badania w klasie IgA dają fałszywy wynik. Ile kosztują badania na nietolerancję glutenu z krwi? Podstawowa cena, gdy przeciwciała są w normie, wynosi 255 złotych. Jednak jeżeli wyniki odbiegają od standardu, lekarz skieruje nas na kolejne testy, a ich łączny koszt będzie wynosił nawet 892 złote.

Celiakia badania – cena testów genetycznych

Drugim znanym rodzajem testów są badania genetyczne. Jako, iż celiakia jest schorzeniem wrodzonym, za jej występowanie odpowiedzialne są konkretne geny, czyli HLA DQ2,2; DQ2,5 i DQ8. Fakt ten sprawia, że genetyczne badania są zdecydowanie skuteczniejszą metodą diagnostyczną – wystarczy bowiem sprawdzić, czy dane geny występują u pacjenta. Testy DNA są także tańsze. Ile kosztują badania na nietolerancję glutenu w laboratorium genetycznym? Celiakia badania cena zawsze wynosi 297 złotych.

4.7/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 15/10/2018, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *