Jak wspierać emocjonalny rozwój dziecka?

jak wspierać emocjonalny rozwój dziecka

Funkcjonowanie społeczne dorosłego człowieka zależy w dużej mierze od jego rozwoju emocjonalnego. Sposoby radzenia sobie z emocjami nabyte w dzieciństwie będą więc przejawiać się przez całe życie. Rodzice powinni skupić na tym swoją uwagę i zatroszczyć się o rozwój emocjonalny swojego dziecka. Zaprocentuje to w przyszłości. Ale jak to zrobić? Dowiedz się, jak wspierać emocjonalny rozwój dziecka!

Spis treści:

  1. Rozwój emocjonalny dziecka – czym jest?
  2. Rozwój emocjonalny dziecka – jak go wspierać?

Rozwój emocjonalny dziecka – czym jest?

Rozwój emocjonalny to jeden z elementów ogólnego rozwoju dziecka. W jego trakcie maleństwo uczy się dostrzegać i przeżywać różnego typu emocje zaczynając od tych podstawowych, a kończąc na bardziej złożonych. Kształtuje także umiejętność nazywania emocji, rozpoznawania ich u innych osób oraz radzenia sobie z nimi.

Zobacz również: Jakie badania w ochronie zdrowia naszego dziecka warto wykonać?

Rozwój emocjonalny dziecka – jak go wspierać?

Wspieranie rozwoju emocjonalnego dziecka warto rozpocząć już w pierwszych latach jego życia. Możemy zrobić to poprzez:

  •  Ucz dziecko nazywania własnych emocji – możesz robić to poprzez zadawanie pytań o jego samopoczucie lub opowiadanie mu o własnych emocjach np. jestem radosna, bo zrobiłeś mi piękną laurkę lub jestem zła, bo uciekł nam autobus.
  •  Rozmawiajcie o odczuciach – zadawaj dziecku pytania otwarte np. jak się czułaś, gdy Kasia nie chciała się z Tobą podzielić zabawką?
  •  Podczas rozmowy skup się tylko na dziecku – wszystkie inne rzeczy odłóż na bok. Dzięki temu stworzysz atmosferę, która sprzyja otwartej rozmowie, zaufaniu i wyrażaniu emocji.
  •  Nie dopowiadaj dziecku – maluszki często mają problemy, żeby się wysłowić. W takiej sytuacji postaraj się nie dopowiadać dziecku, a zamiast tego daj mu czas na wyrażenie swoich myśli. W końcu to Twoje dziecko wie najlepiej, co aktualnie czuje.
  •  Ucz dziecko, jak radzić sobie z emocjami i nie pozwalaj mu na destrukcyjne działanie pod ich wpływem.
  •  Pokazuj dziecku, że wszystkie uczucia są właściwe – dzięki temu Twoje maleństwo zrozumie, że ma prawo zarówno do pozytywnych jak i negatywnych emocji.
  •  Pokazuj dziecku, że Ty również odczuwasz różne emocje – dzięki temu maluch zrozumie, że dotyczą one każdego i nie ma w nich nic złego.
  •  Nie zaprzeczaj negatywnym emocjom dziecka – w ten sposób możesz jedynie umniejszyć jego uczuciom i pokazać mu, że nie są właściwe.
Oceń

Data publikacji: 05/01/2024, Data aktualizacji: 05/02/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *