Jakie badania w ochronie zdrowia naszego dziecka warto wykonać?

badania w ochronie zdrowia naszego dziecka

Wiele chorób rozwija się w ukryciu. Nie dają one żadnych objawów i po cichu wyniszczają organizm. Warto więc wykonywać naszym dzieciom badania profilaktyczne. Mogą one wykryć schorzenie, które nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Dowiedz się, jakie badania w ochronie zdrowia naszego dziecka warto wykonać!

Spis treści:

  1. Nie zapominajcie o bilansach zdrowia
  2. Wykonajcie badania genetyczne
  3. W ciąży wykonaj badania prenatalne

Nie zapominajcie o bilansach zdrowia

Bilans zdrowia to okresowe badanie zdrowia dziecka, które przeprowadza się u lekarza rodzinnego. Wykonuje się je kilkukrotnie do 18 roku życia. Każde dziecko na taki bilans zdrowia zgłosić się powinno w 2, 4, 6, 10, 14, 16 i 18 roku życia. Dzięki temu można szybko wykryć ewentualne problemy zdrowotne u Twojego maluszka.

Bilans zdrowia jest ogólnym badaniem profilaktycznym. W jego trakcie sprawdza się wzrok, słuch, mowę oraz sprawność ruchową Twojego dziecka. Podczas badania lekarz oceni także, jak przebiega rozwój płciowy Twojej pociechy.

Zobacz również: Wysoki poziom żelaza a Twoje zdrowie

Wykonajcie badania genetyczne

W naszych genach kryć mogą się różne choroby. Często ich przebieg jest bardzo podstępny. Pierwsze objawy pojawiają się dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach. Bardzo często jest już wtedy za późno na jakiekolwiek skuteczne leczenie, ponieważ choroba jest w zbyt zaawansowanym stadium rozwoju.

Chorobę wrodzoną wykryć można jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek objawów. Wystarczy wykonać profilaktyczne badanie genetyczne. Do jego wykonania wystarczy próbka krwi lub wymaz z policzka.

Zobacz również: Jak zadbać o zdrowie dziecka?

W ciąży wykonaj badania prenatalne

Badania w ochronie zdrowia naszego dziecka możemy przeprowadzić już w ciąży. Różnego typu wady wrodzone przed porodem wykryć możemy dzięki diagnostyce prenatalnej. Ich zdiagnozowanie pozwoli nam lepiej przygotować się do przyjścia dziecka na świat.
Istnieje kilka rodzajów badań prenatalnych. Każdej ciężarnej rekomenduje się wykonanie USG genetycznego oraz testu PAPP-A. Są to podstawowe testy prenatalne. Zalecamy jednak rozszerzenie diagnostyki o badania wolnego płodowego DNA (testy typu NIPT). Mają one znacznie szersze zakresy. Jednym z nich jest test NIFTY pro, dzięki któremu u płodu wykryć można aż 94 wady wrodzone. W badaniach tych sprawdzona może zostać także płeć nienarodzonego dziecka, jeśli jego rodzice mają takie życzenie.

Oceń

Data publikacji: 31/12/2023, Data aktualizacji: 02/01/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *