Jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka?

jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko wzrastało i rozwijało się prawidłowo. Warto więc ten rozwój monitorować. Dzięki temu szybko wyłapiemy wszystkie ewentualne nieprawidłowości i będziemy mogli im przeciwdziałać. Dowiedz się, jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka, aby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych!

Spis treści:

  1. Jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka w ciąży?
  2. Jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka po porodzie?

Jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka w ciąży?

Monitorowanie prawidłowego rozwoju dziecka w ciąży jest bardzo proste. Musisz jedynie zgłaszać się na wizyty kontrole i wykonywać wszystkie badania, które zaleci Ci lekarz. Dzięki temu stan zdrowia dziecka będzie sprawdzany regularnie, a Ty będziesz mogła cieszyć się spokojną ciążą.
W trakcie ciąży nie możesz zapomnieć o wykonaniu badań prenatalnych. Dzięki nim u dziecka wykryć możemy wady wrodzone. Polskie Towarzystwo

Rekomenduje każdej przyszłej mamie wykonanie USG genetycznego oraz testu PAPP-A. Dzięki tym badaniom u dziecka wykryć można zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau. Zaleca się jednak rozszerzenie diagnostyki prenatalnej także o test typu NIPT. Mają one szerszy zakres, dlatego mogą wykryć u dziecka więcej problemów zdrowotnych.

Zobacz również: 

Jak monitorować prawidłowy rozwój dziecka po porodzie?

Do monitorowania rozwoju dziecka po jego narodzinach przyda Ci się nieco wiedzy. Warto jeszcze w ciąży postawić na edukację. Czytając książki o rozwoju dziecka czy oglądając webinary, dowiemy się, jakie umiejętności powinno zdobywać maleństwo na poszczególnych etapach rozwoju. Taka wiedza zmniejszy nieco nasz stres.

Pamiętaj, że jako młody rodzic wcale nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zostając rodzicem, nie musimy zostać specjalistą od rozwoju dziecka. Po porodzie współpracuj z położną środowiskową i odwiedzaj pediatrę. To specjaliści, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania. Sprawdzą także, czy z maluszkiem na pewno wszystko w porządku, jeśli coś Cię zaniepokoi.

Jako młody rodzic nie możesz dać się zwariować. Dzieci rozwijają się w różnym tempie. To, że roczne dziecko Twojej koleżanki już chodzi, nie znaczy, że Twoje maleństwo też musi. Pamiętaj, aby dać mu czas. Jeśli jednak niepokoisz się, że z rozwojem Twojego dziecka coś jest nie tak, porozmawiaj ze specjalistą. Rozwieje on wszystkie Twoje wątpliwości.

Oceń

Data publikacji: 03/12/2023, Data aktualizacji: 05/12/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *