Kordocenteza polega na analizie krwi pępowinowej pobranej przez lekarza. Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz za pomocą długiej i cienkiej igły wkuwa się przez powłoki brzuszne do pępowiny a następnie z pętli pępowinowej pobiera krew do analizy.
Samo badanie trwa kilkanaście minut, jednak bezpośrednio po badaniu ciężarna powinna przez kilka godzin pozostać pod stałą opieką lekarską. Na wynik badania czeka się zwykle około 7 dni.
Kordocenteza jest najtrudniejszym do wykonania inwazyjnym badaniem prenatalnym w ciąży stąd też największe ryzyko powikłań (około 2 razy większe ryzyko powikłań niż przypadku amniopunkcji). Ryzyko to rośnie jeszcze bardziej gdy łożysko położone jest w tylnej ścianie macicy lub gdy zabieg przeprowadzany jest przed 18 tygodniem ciąży.
Wypowiedź eksperta: Czy należy się bać badań prenatalnych?
Badanie wykonuje się wówczas gdy u ciężarnej wystąpił konflikt serologiczny. Na podstawie analizy próbki można ustalić m.in. kariotyp (zestaw chromosomów) i DNA stwierdzając czy dziecko jest obarczone chorobą genetyczną. Zbadać można także morfologię i grupę krwi (przy ryzyku wystąpienia konfliktu serologicznego).
Dzięki kordocentezie możliwe jest zdiagnozowanie ewentualnej anemii u płodu oraz zbadanie ilości przeciwciał w krwi matki niszczących czerwone ciałka płodu. W przypadku gdy liczba wyżej wspomnianych przeciwciał jest duża możliwe jest wykonanie przetaczania krwi jeszcze w łonie matki.
W przypadku stwierdzenia ciężkiej niedokrwistości lub obrzęku uogólnionego płodu przystępuje się do terapii wewnątrzmacicznej. Polega ona na powtarzanym co 10 do 14 dni przetaczaniu (transfuzji) wewnątrzmacicznym krwi. Takie zabiegi wykonuje się kilka razy, do czasu osiągnięcia przez płód dojrzałości, co następuje około 35 tygodnia ciąży i wówczas należy wywołać poród drogą pochwową lub ewentualnie cięciem cesarskim (konflikt serologiczny nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego!). Badając leukocyty można także stwierdzić czy u płodu występują choroby dziedziczne.
Przeczytaj więcej: Dlaczego warto robić badania prenatalne?
Data publikacji: 08/06/2015, Data aktualizacji: 01/11/2021
Dodaj komentarz