Sprawdź czy nie grozi Ci rak piersi - badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Daj sobie szansę! Sprawdź czy nie grozi Ci rak piersi

 Aktualizacja: 1 lutego 2017 r. 

Daj sobie szansę! Sprawdź czy nie grozi Ci rak piersi

WYGRAJ WALKĘ O ŻYCIE!

Czy wiesz, że tylko w Polsce codziennie z powodu raka piersi umiera 13 kobiet? W przypadku tego schorzenia bardzo ważna jest diagnoza na wczesnym etapie jego rozwoju. Szybko wykryte daje ogromne szanse na wyleczenie (czy to stanu przedrakowego czy też już samego raka). Niemniej jednak problem stanowi nadal bardzo mała świadomość wśród kobiet ryzyka zachorowania na wyżej wymienione schorzenie. Niewiele kobiet decyduje się na badania profilaktyczne zmniejszając tym samym swoje szanse na przeżycie.

Obecnie medycyna posiada naprawdę duże możliwości jeśli chodzi o walkę z rakiem w jego wczesnym stadium. Niemniej jednak późne wykrycie schorzenia nie daje praktycznie żadnych szans na powodzenie leczenia. Jak zwiększyć swoje szanse w walce z rakiem piersi?

Diagnozowanie predyspozycji do raka piersi i jajników

Za dziedziczoną postać raka piersi oraz jajnika odpowiedzialna jest mutacja genu BRCA1 U nosicielek tej mutacji obserwuje się około 50-80% ryzyko rozwoju raka piersi i około 40% ryzyko rozwoju raka jajnika.

Najskuteczniejszym sposobem diagnozowania ryzyka raka jest według Ośrodka Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie test DNA. Jego wykonanie jest niezwykle proste – wystarczy pobrać od pacjentki wymaz z wewnętrznej strony policzka, aby otrzymać informację czy dana kobieta jest zagrożona rakiem. Informacja ta jest niezwykle istotna ponieważ wdrożenie odpowiedniego sposobu leczenia pozwala na skuteczną walkę z rakiem!

W Stanach Zjednoczonych taki test kosztuje około 3 000 dolarów a jego wynik znany jest po kilku tygodniach. W Polsce dzięki dostosowaniu badania do naszej populacji – wybór najczęstszych mutacji występujących wśród Polaków – jego koszty są znacznie mniejsze – zaledwie 300 zł. To aż 50 razy mniej niż w USA! Co więcej wynik badania znany jest już po ok. 15 dniach. Biorąc pod uwagę fakt, że taki test wykonuje się tylko raz w życiu a jego wynik może uratować wiele istnień ta cena naprawdę nie jest duża.


Daj sobie szansę! Sprawdź czy nie grozi Ci rak piersi
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

16/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
wymaz z policzka czy krew
Wymaz z policzka czy krew – co jest pewniejszą próbką do badań DNA?

Zastanawiasz się nad wykonaniem nadań genetycznych, np. w kierunku genu MTHFR czy trombofilii wrodzonej? Najczęściej takie badania można wykonać na podstawie wymazu z policzka. Dlaczego? Do większości metod wykorzystywanych do rutynowej diagnostyki genetycznej (oprócz np....

Zamknij