Temperatura w cyklu miesiączkowym – ile wynosi w poszczególnych fazach?

temperatura w cyklu

Fazy cyklu miesiączkowego zmieniają się wraz z poziomem hormonów. Oddziałują one na cały organizm kobiety. Wpływają nawet na jej temperaturę ciała. Zmienia się ona w zależności od fazy cyklu. Poniżej sprawdzisz, jak zmienia się temperatura w cyklu miesiączkowym kobiety!

Spis treści:

  1. Zmiany temperatury w cyklu miesiączkowym
  2. Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała?

Zmiany temperatury w cyklu miesiączkowym

Temperatura ciała w ciągu cyklu menstruacyjnego zmienia się na skutek działania hormonów płciowych. Jej wahania przedstawiają się w następujący sposób:

• W okresie od miesiączki do owulacji temperatura ciała jest najniższa. Wynosi ona około 36,4-36,6°C. Czasem zdarza się nawet, że spada niżej. Jest to skutek działania estrogenów.
• W trakcie owulacji wzrasta poziom progesteronu, co prowadzi do wzrostu temperatury o około 0,2-0,5°C.
• W fazie poowulacyjnej temperatura ciała ponownie spada o około 0,2°C. Zwykle aż do krwawienia miesiączkowego utrzymuje się ona na poziomie 36,7°C – 37°C. Wyjątkiem są cykle, w których dojdzie do zapłodnienia. W takim przypadku podwyższona temperatura utrzymuje się przez całą ciążę.

Zobacz również: Jak długie cykle miesiączkowe wpływają na płodność kobiety?

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała?

Wykonywanie pomiarów temperatury ciała jest dość proste. Wzrosty będziemy mogli szybko zauważyć, jeśli pomiary będą wykonywane regularnie. Jest to klucz do właściwego mierzenia temperatury ciała. Pomiarów należy dokonywać codziennie o tej samej porze. Najlepiej robić to jeszcze przed wstaniem z łóżka. Każdy pomiar należy skrupulatnie zapisywać.

Jeśli zależy nam na bardzo precyzyjnych pomiarach, to należy używać do nich termometru owulacyjnego. Pokazuje on temperaturę z dokładnością 0,05°C. Do pomiaru zawsze wybierajmy jedno miejsce. Mogą to być usta, pochwa lub odbyt. Nie należy jednak tego robić pod pachą ani w uchu. Pamiętajmy także o tym, aby każdy pomiar trwał tyle samo. W ustach powinno to być 8 minut, a w pochwie i odbycie 5.

Pomiar temperatury ciała mogą zakłócać pewne czynniki. Duży wpływ ma na nią:

• Ilość snu
• Picie alkoholu
• Infekcja
• Zmiana strefy czasowej
• Duży wysiłek fizyczny
• Napięcie psychiczne

Jeśli wystąpił u nas którykolwiek z wymienionych czynników, to zaznaczmy to sobie na naszej karcie z pomiarami. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że danego dnia nasza temperatura mogła zostać czymś zakłócona. Wpływ na nią mają także tabletki antykoncepcyjne. Jeśli je stosujemy, to nasze pomiary temperatury nie będą wiarygodne.

Oceń

Data publikacji: 20/04/2023, Data aktualizacji: 12/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *