Nieregularna owulacja – jakie są jej przyczyny?

nieregularna owulacja

Nieregularne cykle miesiączkowe, to także nieregularna owulacja. Pojawia się ona rzadziej niż w przypadku regularnych cykli, dlatego kobieta ma mniej możliwości zajścia w ciążę. Przy nieregularnych owulacjach ciężko także określić, kiedy pojawi się miesiączka. Zobacz, poniżej, co może powodować taki stan!

Spis treści:

  1. Kiedy powinno dojść do owulacji?
  2. Przyczyny nieregularnej owulacji
  3. Nieregularne owulacje – jak obliczyć długość cyklu?

Kiedy powinno dojść do owulacji?

Do owulacji, czyli jajeczkowania, dochodzi na 14 dni przed krwawieniem miesiączkowym. Ma to miejsce u każdej kobiety z wyjątkiem pacjentki doświadczających cykli bezowulacyjnych. Owulacja pojawia się na mniej więcej dwa tygodnie przed miesiączką niezależnie od tego, czy nasze cykle są regularne.

Za regularne uznaje się takie cykle miesiączkowe, których długość nie różni się o więcej niż 8 dni. Ich długość powinna wynosić od 21 do 35 dni. Takie cykle uznaje się za prawidłowe.

Zobacz również: Cykle 40-dniowe a zajście w ciążę

Przyczyny nieregularnej owulacji

Przyczyną nieregularnej owulacji może być pewna choroba czy zaburzenie, ale także tylko chwilowy stan. Najczęściej powoduje ją:

• Silny stres
• Intensywny wysiłek fizyczny
• Restrykcyjna dieta
• Zaburzenia odżywiania, takie jak otyłość czy anoreksja
Endometrioza
Zespół policystycznych jajników (PCOS)
• Zaburzenia hormonalne np. problemy z tarczycą czy hiperprolaktynemia
• Infekcja
• Źle dobrana antykoncepcja hormonalna

Z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi należy zgłosić się do lekarza. Sprawdzi on, co jest ich przyczyną i zaleci pacjentce odpowiednie działanie.

Zobacz również: Jakie są oznaki dni płodnych?

Nieregularne owulacje – jak obliczyć długość cyklu?

W przypadku nieregularnych owulacji nie jest tak łatwo obliczyć ich termin, prawdopodobną datę wystąpienia krwawienia miesiączkowego czy ogólną długość cyklu miesiączkowego. Pomóc może nam w tym pobranie z internetu kalendarzyka miesiączkowego. Jeśli będziemy regularnie uzupełniać w nim daty naszych miesiączek, to obliczy on wszystko za nas.

W wyznaczeniu daty owulacji pomoże nam także metoda termiczna, czyli mierzenie temperatury ciała. W trakcie jajeczkowania powinna ona podskoczyć o 0,2°C. Jeśli temperaturę będziemy mierzyć regularnie i zapisywać nasze pomiary, to bez problemu zauważymy ten niewielki skok.
O owulacji świadczy również zmiana wyglądu śluzu na bardziej przezroczysty i śliski. W trakcie dni niepłodnych jest on biały i lepki. Obserwując go codziennie, zauważymy różnicę i dowiemy się o jajeczkowaniu.

Oceń

Data publikacji: 23/03/2023, Data aktualizacji: 26/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *