Wypadanie włosów w ciąży – możliwe przyczyny oraz metody leczenia

wypadanie włosów w ciąży

Wypadające włosy w ciąży to problem, który dotyczy niewielkiego grona kobiet. Należysz do nich? Zatem zainteresuje Cię niniejszy artykuł, poświęcony przyczynom oraz sposobom leczenia wypadania włosów w ciąży. Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

1. Ciąża a wypadanie włosów – dlaczego niektóre kobiety cierpią na ten problem?
2. Wypadanie włosów w ciąży – inne możliwe przyczyny
3. Wypadanie włosów w ciąży – w pierwszej kolejności przyjrzyj się diecie
4. Wypadające włosy w ciąży wymagają odpowiedniej pielęgnacji
5. Ciąża a wypadanie włosów – do kogo się zgłosić, jeśli problem się nasila?

Ciąża a wypadanie włosów – dlaczego niektóre kobiety cierpią na ten problem?

Wypadanie włosów w ciąży zdarza się rzadko. W stanie błogosławionym ma miejsce zupełnie odwrotne zjawisko — wskutek podwyższonego stężenia hormonów estrogenowych porost włosów jest stymulowany, poprawie ulega również kondycja paznokci oraz wygląd cery [1]. Wypadanie włosów na początku ciąży lub na którymś z dalszych etapów, może się jednak zdarzyć u kobiet z zaburzoną równowagą hormonalną [1]. Taka sytuacja ma miejsce np. w chorobach tarczycy. Kiedy przed ciążą kobieta długotrwale chorowała, to mimo wzmożonej czynności hormonów ciążowych, cykl mieszka włosowego może być u niej zaburzony [2].

Zobacz również: Czym może grozić żółtaczka w ciąży?

Wypadanie włosów w ciąży – inne możliwe przyczyny

Inne czynniki, które mogą wywołać problem w postaci wypadających włosów w ciąży to [3] [4]:

• nadmierny stres — stresujące wydarzenia (np. zajście w nieplanowaną ciążę) mogą indukować procesy zapalne w mieszkach włosowych,
• nieodpowiednia dieta, stwarzająca ryzyko wystąpienia niedoborów składników pokarmowych istotnych dla cyklu wzrostu włosów.

Zobacz również: Ratunku! Bardzo szybko tyję w ciąży!

Wypadanie włosów w ciąży – w pierwszej kolejności przyjrzyj się diecie

Wypadanie włosów na początku ciąży lub na dalszych etapach stanu błogosławionego, wymaga w pierwszej kolejności przyjrzenia się nawykom żywieniowym. Warto zwiększyć podaż tych produktów, które zawierają składniki korzystne dla prawidłowego rozwoju włosów — biotynę, cynk, witaminę A, witaminę C, witaminę E, wapń, selen, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-6. Należą do nich np. [5]:

• awokado,
• bataty,
• marchew,
• nasiona słonecznika,
• jajka,
• orzechy,
• płatki owsiane,
• szpinak.

Konieczne jest również ograniczenie spożycia tych produktów, które mogą nasilić problem w postaci wypadających włosów w ciąży. Należą do nich np. słodycze, biały ryż i jasny makaron, bogate w węglowodany proste [6].

Wypadające włosy w ciąży wymagają odpowiedniej pielęgnacji

Wypadające włosy w ciąży wymagają rezygnacji z klamerek czy gumek służących do upinania, które mogą łamać osłabione włosy. Zalecamy również przyjrzenie się kosmetykom stosowanym do pielęgnacji — kondycję włosów można poprawić poprzez stosowanie szamponów i odżywek o delikatnym, jak najbardziej naturalnym składzie. Na wypadanie włosów w ciąży może pomóc również domowej roboty płukanka z naparu ze skrzypu polnego. Roślina ta zawiera dużo istotnego dla kondycji włosów i skóry składnika, mianowicie krzemu [7].

Ciąża a wypadanie włosów – do kogo się zgłosić, jeśli problem się nasila?

Jeśli problem w postaci wypadających włosów w ciąży nie ustępuje, lecz wręcz przeciwnie, nasila się, konieczna może się okazać wizyta u lekarza specjalizującego się w dolegliwościach związanych z włosami i skórą głowy, czyli trychologa. Specjalista zbada stan włosów i w zależności od przyczyny dolegliwości doradzi, co robić dalej. Może się okazać np. że podaż składników odżywczych z dietą jest niewystarczająca i konieczna jest suplementacja niektórych witamin lub składników mineralnych [4]. Bez konsultacji z lekarzem ciężarna nie powinna przyjmować żadnych suplementów ani preparatów poprawiających porost włosów!


Źródła:

1. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/changes-to-hair-during-pregnancy [dostęp: 29.11.2022 r.]

2. https://www.btf-thyroid.org/hair-loss-and-thyroid-disorders [dostęp: 29.11.2022 r.]

3. https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/how-stress-causes-hair-loss [dostęp: 29.11.2022 r.]

4. https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/hair-loss-during-pregnancy/ [dostęp: 29.11.2022 r.]

5. https://www.pantene.in/en-in/hair-fall-problems-and-hair-care-solutions/hair-fall-control-food/ [dostęp: 29.11.2022 r.]

6. https://www.medicalnewstoday.com/articles/foods-that-cause-hair-loss#which-foods [dostęp: 29.11.2022 r.]

7. https://www.nowafarmacja.pl/blog/skrzyp-polny-na-wlosy-jak-dziala-jak-go-stosowac-i-jakie-daje-efekty [dostęp: 29.11.2022 r.]

 

Oceń

Data publikacji: 29/11/2022, Data aktualizacji: 06/12/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *