Naturalnym jest, że w czasie ciąży kobieta przybiera na wadze. Nie oznacza to bynajmniej, że przyrost masy ciała musi być bardzo duży. Należy stale kontrolować swoją wagę w ciąży i tym samym utrzymywać ją na określonym poziomie. Dzięki temu będziesz się czuła dobrze w ciąży, Twoje dziecko będzie się prawidłowo rozwijało, a po porodzie szybko odzyskasz dawną sylwetkę.
Ważne jest, aby przyrost wagi w czasie ciąży był równomierny. Uważa się, że powinien on wynosić od 12-15 kilogramów. Z kolei w przypadku ciąży bliźniaczej nie więcej jak 20 kilogramów. W pierwszym trymetrze trwania ciąży powinnaś zauważyć tylko delikatną zmianę wagi (około 2 kg). Nie martw się jeśli jednak zamiast tego schudniesz. Jeśli borykasz się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, męczą Cię wymioty oraz nudności zapewne zamiast przytyć schudniesz.
Drugi trymestr wiąże się już z trochę większym przyrostem wagi w ciąży Twojego ciała. Dziecko rośnie a wraz z nim powiększa się także Twój brzuch. Możesz spodziewać się dodatkowego 0,5 kilograma w każdym kolejnym tygodniu. Łącznie daje to 6-7 kilogramów. Podobne tempo przyrostu wagi zauważysz w ostatnim trymetrze ciąży. Warto jednak wiedzieć, że pod koniec ciąży przestajesz przybierać na wadze. Często nawet odnotowuje się w tym okresie spadek masy ciała.
To tak naprawdę jest sprawą indywidualną. Uzależnione jest to zarówno od uwarunkowań genetycznych jak i również od Twojej wagi przed ciążą oraz tego w jaki sposób odżywiasz się. Opracowania naukowe podają idealny przyrost wagi w ciąży jak poniżej:
.
Źródło: „Będziemy Rodzicami” Barbara Nees-Deleval
„Jedzenie za dwóch” w czasie ciąży to mit, który niestety pokutuje w społeczeństwie. Im mniej przytyjesz w czasie ciąży tym lepiej dla Ciebie oraz dziecka. Nie oznacza to bynajmniej, że powinnaś się odchudzać. W pierwszym trymestrze potrzebujesz takiej samej liczby kalorii jak przed rozpoczęciem ciąży (około 2000). W późnym etapie wrasta ono zaledwie o 300 kalorii. Nie jest to więc zbyt duża różnica.
Zobacz też: Jak odżywiać się w czasie ciąży – co jeść, a czego unikać?
Data publikacji: 14/06/2015, Data aktualizacji: 09/11/2021
Dodaj komentarz