To kiedy widać brzuch w ciąży, zależy od wielu czynników. Istotne znaczenie ma np. masa ciała ciężarnej – jeśli jest ona drobna i niska, brzuszek będzie widoczny szybciej [1]. Wiele zależy także od wysokości ciała, przebiegu ciąży oraz tego, czy urodzi się jedno dziecko, czy bliźniaki.
Spis treści:
Kiedy widać brzuch w ciąży? Zwykle powiększający się brzuszek zaczyna być widoczny około 4-5 miesiąca [2]. Każda ciąża przebiega jednak inaczej, w zależności od budowy ciała kobiety oraz jej wzrostu i masy ciała.
Kolejna ciąża jest z reguły łatwiejsza i spokojniejsza oraz szybciej widać jej oznaki. Dotyczy to także brzucha w ciąży – wskutek osłabienia napięcia mięśni macicy jest on widoczny szybciej, nawet w 2. miesiącu ciąży [3].
Brzuch w ciąży mnogiej rośnie szybciej niż w ciąży pojedynczej [1]. Wynika to z faktu, że wewnątrz rozwija się nie jedno dziecko, a dwoje lub nawet kilkoro.
U niektórych mam zdarza się bowiem, że ciąża jest widoczna dopiero około 6. Miesiąca. W szczególności dotyczy to kobiet, które rodzą po raz pierwszy lub są bardzo wysportowane. W sytuacji, gdy para odczuwa niepokój z powodu braku widocznego brzucha w ciąży, można umówić się na wizytę u lekarza ginekologa, a także wykonać dla pewności dodatkowe badania prenatalne.
Zobacz również: NIFTY a inne badania prenatalne – czym się różnią?
Jakie badania wykonać? Od 10. tygodnia ciąży są dostępne nie tylko USG czy test PAPP-A, ale także bardzo dokładne badania genetyczne. Ich zadaniem jest analiza materiału genetycznego płodu w celu oszacowania ryzyka wystąpienia nieprawidłowości takich jak wady wrodzone oraz choroby genetyczne. Dodatkowo na wyniku badania genetycznego może się pojawić informacja o płci malucha.
Jeśli test DNA da nieprawidłowy wynik (co oznacza podwyższone ryzyko wystąpienia danej choroby), to jeszcze nie jest powód do zmartwień – do jego potwierdzenia potrzeba jeszcze badań diagnostycznych, takich jak amniopunkcja. Inwazyjne badanie polega na pobraniu próbki płynu owodniowego ciężarnej i następnie – analizie kariotypu (zestawu chromosomów) dziecka. W większości przypadków jednak genetyczne badania prenatalne dają prawidłowy wynik, dzięki czemu rodzice mogą odetchnąć z ulgą, że ich dziecko jest zdrowe, bez wykonywania inwazyjnej amniopunkcji.
Źródła:
Data publikacji: 06/12/2021, Data aktualizacji: 20/12/2021
Dodaj komentarz