Swędzenie brzucha w ciąży

swędzenie brzucha w ciąży

Swędzący brzuch ciążowy to dość często spotykana przypadłość. Skóra w ciąży jest bardziej wrażliwa, a nierzadko także przesuszona i podatna na podrażnienia. Jakie mogą być inne przyczyny? O czym świadczy świąd w ciąży i czy może oznaczać poważną chorobę? Podpowiadamy.

Spis treści:

 1. Brzuch ciążowy – co oznacza jego swędzenie?
 2. Brzuch ciążowy – swędzenie a rozstępy
 3. Swędzenie skóry w ciąży może być związane z uczuleniem
 4. Brzuch ciążowy – czy jego świąd może świadczyć o chorobie?

Brzuch ciążowy – co oznacza jego swędzenie?

Świąd brzucha ciążowego wynika najczęściej z rozciągania skóry na brzuchu oraz zmian hormonalnych zachodzących w organizmie – czynniki te powodują, że skóra jest bardziej podatna na przesuszenie [1]. Intensywne swędzenie jest typowe w szczególności od 2. trymestru ciąży [2].

Brzuch ciążowy – swędzenie a rozstępy

Swędzący brzuch ciążowy może świadczyć o powstających rozstępach, ponieważ w okresie ciąży dochodzi do nagłego przyrostu masy ciała, a także wzmożonej produkcji kortyzolu i pękania włókien kolagenowych oraz elastynowych [2]. Aby nie dopuścić do powstania rozstępów, należy stosować odpowiednio zbilansowaną dietę oraz starać się utrzymywać prawidłową masę ciała. Jeśli mimo to na skórze powstaną nieestetyczne czerwone pręgi, warto sięgnąć po specjalne produkty antycellulitowe, które uelastyczniają skórę.

Swędzenie skóry w ciąży może być związane z uczuleniem

Jakie mogą być jeszcze przyczyny swędzenia skóry w ciąży? Kolejną z nich jest uczulenie. W pierwszym trymestrze ciąży kobieta ma bardzo wysoki poziom estrogenu, co wiąże się z silniejszą reakcją na alergeny [2]. Z tego powodu w okresie ciąży nie są zalecane żadne eksperymenty z kosmetykami czy też środkami do prania ubrań – nawet jeśli ich skład jest delikatny, u przyszłej mamy mogą wystąpić podrażnienia i swędzący brzuch ciążowy.

Brzuch ciążowy – czy jego świąd może świadczyć o chorobie?

Czasami zdarza się, że swędzenie skóry na brzuchu jest objawem choroby. Jeśli świąd jest do zniesienia lub towarzyszą mu inne objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza. W celu zidentyfikowania przyczyny świądu u ciężarnej mogą zostać wykonane liczne badania laboratoryjne. Nie należy ich mylić z badaniami prenatalnymi, takimi jak test PAPP-A czy też amniopunkcja – one mają na celu oszacowanie ryzyka wystąpienia nieprawidłowości u dziecka.

Zobacz również: Test NIFTY Standard – na czym polega badanie i jakie choroby wykrywa?

Oto przykłady chorób, które mogą wywoływać świąd w ciąży [1] [3] [4]: 

 • cholestaza ciążowa – choroba powoduje swędzenie różnych części ciała, w tym także brzucha ciążowego. Cechą charakterystyczną schorzenia jest brak wysypki oraz zażółcenie stolca, skóry, białek oczu oraz błon śluzowych. Ponieważ cholestaza może się wiązać z ryzykiem przedwczesnego porodu lub nawet poronienia, jej podejrzenie wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem;
 • pemfigoid ciężarnych – ta rzadka choroba autoimmunologiczna powoduje, że organizm wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom. Powstały w jej wyniku stan zapalny wywołuje swędzącą wysypkę na brzuchu i tułowiu. Objawy można załagodzić poprzez zastosowanie miejscowo kortykosteroidów oraz doustnie leków przeciwhistaminowych;
 • świądowe pokrzywkowe grudki i płytki ciążowe (PUPPP) – schorzenie objawia się swędzeniem skóry oraz wysypem czerwonych guzków, jego przebieg jest łagodny, a leczenie dość łatwe, w tym celu stosuje się kortykosteroidy miejscowo na swędzące obszary.

Źródła:

 1. https://www.healthline.com/health/pregnancy/itchy-belly-button-during-pregnancy
 2. https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/zdrowie-w-ciazy/dlaczego-swedzi-mnie-brzuch-sprawdz-co-dzieje-sie-z-brzuchem-ciezarnej
 3. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74344,pemfigoid-ciezarnych
 4. http://www.czytelniamedyczna.pl/1437,cholestaza-wewnatrzwatrobowa-ciezarnych.html

 

Oceń

Data publikacji: 06/12/2021, Data aktualizacji: 20/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *