Puchnięcie w ciąży – jak sobie z nim radzić?

puchnięcie w ciąży

Puchnięcie w ciąży to dolegliwość, z którą boryka się większość przyszłych mam. Jest ono spowodowane głównie zatrzymaniem wody w organizmie. Opuchlizna pojawić może się m.in. na twarzy i dłoniach, ale najczęstsze jest puchnięcie nóg w ciąży. Czy puchnięcie nóg w ciąży jest niebezpieczne? Kiedy zgłosić się do lekarza? Co na puchnięcie nóg w ciąży? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w poniższym artykule!

Spis treści:

1. Puchnięcie nóg i rąk w ciąży – przyczyny
2. Puchnięcie nóg w ciąży – od kiedy?
3. Puchnięcie nóg w ciąży – co robić?
4. Kiedy puchnięcie w ciąży powinno mnie zaniepokoić?

Puchnięcie nóg i rąk w ciąży – przyczyny

Puchnięcie w ciąży to dolegliwość, która dotyczy ponad 60% kobiet ciężarnych. Jego bezpośrednią przyczyną jest nadmiar wody w organizmie. Zatrzymuje się ona głównie w tkankach łydek, kostek i stóp. Puchnięcie nóg w ciąży może pojawić się już w 20 tygodniu ciąży. Jednak u większości przyszłych mam nogi zaczynają puchnąć dopiero w trzecim trymestrze ciąży. Ciężarne często skarżą się także na puchnięcie dłoni w ciąży.
Puchnięcie rąk i nóg w ciąży jest spowodowane także rozwojem dziecka. Twój maluszek rośnie, a przez to powiększa się macica i rośnie ciążowy brzuszek. Zwiększa to nacisk na żyły, przez co swobodny przepływ krwi z kończyn do serca jest nieco utrudniony.
Puchnięcie i swędzenie nóg w ciąży może być także spowodowane zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej, nieprawidłową dietą oraz upałami.

Puchnięcie nóg w ciąży – od kiedy?

Puchnięcie nóg w czasie ciąży zwykle zaczyna się pojawiać w trzecim trymestrze. Im bliżej do rozwiązania, tym opuchlizna może być bardziej dokuczliwa. Puchnięcie nóg przed porodem to dolegliwość, na którą skarży się niemal każda ciężarna.
Wraz z rozwojem ciąży opuchlizna może się rozprzestrzeniać. Ciężarnej, która na początku trzeciego trymestru zmagała się jedynie z opuchlizną stóp w ciąży, może nagle zacząć dokuczać np. puchnięcie kostek w ciąży.
Opuchlizna nie zawsze znika wraz z pojawieniem się na świecie dziecka. Puchnięcie nóg po porodzie również może nam towarzyszyć. Jest to całkowicie normalne, dlatego nie należy się tym zbytnio martwić.

Puchnięcie nóg w ciąży – co robić?

Co na puchnięcie w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Lista sposobów na puchnięcie nóg w ciąży jest dość długa. Przedstawiamy najlepsze z nich:

● Stosuj odpowiednią dietę – powinna ona być uboga w sól i cukier. Warto zastąpić je różnorodnymi ziołami.
● Dbaj o nawodnienie organizmu – ciężarna powinna wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie
● Pamiętaj o odpoczynku – przyszła mama powinna odpoczywać, gdy tylko ma ku temu okazję. Najlepiej robić to w pozycji leżącej z lekko uniesionymi nogami. Jest to najczęściej polecany sposób na puchnięcie nóg w ciąży.
● Aktywność fizyczna – ruch w ciąży jest niezwykle ważny. Spróbuj więc włączyć regularną aktywność fizyczną do swojego życia, jeśli tylko Twój stan na to pozwala. Nie musisz się forsować. Świetnym wyborem będą spacery czy joga.
● Masaż – regularne masowanie opuchniętych części ciała może przynieść Ci dużą ulgę. Masaż jest szczególnie polecany w przypadku opuchlizny stóp w ciąży i puchnięcia kostek. Pod koniec ciąży samodzielne masowanie może być nieco utrudnione przez duży brzuszek. Warto więc poprosić kogoś bliskiego, aby masażem pomógł nam zwalczyć puchnięcie nóg w 9 miesiącu ciąży.

Po porodzie puchnięcie nóg także możemy zwalczać powyższymi sposobami!

Kiedy puchnięcie w ciąży powinno mnie zaniepokoić?

Puchnięcie w ciąży zwykle jest normalnym, fizjologicznym stanem. Istnieje jednak kilka przypadków, w których opuchliznę warto skonsultować z lekarzem:

● Nagłe puchnięcie twarzy w ciąży – jest to szczególnie niepokojące u kobiet, które borykają się z nadciśnieniem
● Nasilenie się obecnej opuchlizny
● Ból opuchniętych kończyn
Puchnięcie nóg na początku ciąży – ten objaw nie musi świadczyć o niczym niepokojącym, ale warto skonsultować go z lekarzem. Puchnięcie nóg w pierwszym trymestrze może być objawem zaburzeń pracy nerek lub problemów z układem krążenia.
● Zbyt szybkie przybieranie na wadze

 

Oceń

Data publikacji: 24/07/2022, Data aktualizacji: 25/07/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *